Viimased kommentaarid

Täpsustaks, et tulles võib sigaretiplokke ka üle maksuvaba ühe olla, lihtsalt siis tuleb nõutavad maksud maksta. Vastava deklaratsiooni saab isegi enne lennukisse minekut ära täita ja maksu tasutud, siis pole Tallinnas muud vaja teha kui digitaalne deklaratsioon ette näidata. Odav see lõbu muidugi pole, ühe 15€ eest soetatud 200 sigaretiga ploki eest 35€ lisaks: https://apps.emta.ee/passenger/declaration?7

Jagan oma AIG kogemust. Kolumbia siselend jäi 12h hiljaks, mistõttu jäin maha eraldi piletil Euroopa lennust ja pidin ostma uue pileti. Kõik reisitõrke tingimused olid kenasti täidetud, esitasin taotluse. Kaks kuud hiljem tuli lakooniline vastus et ei vasta tingimustele ja kõik, rohkem selgitusi polnud. Kirjutasin siis uuesti, tingimused punkt-punkti haaval ja igaühe puhul minu juhtumi vastavus. Möödus veel kuu ja raha kanti üle.

Kui Sembo kaudu ostetud lend peaks ära jääma, siis tasub arvestada sellega, et tagasimakselt võtavad nad 50 eurot 'teenustasu'. Isegi paljukirutud Mytrip kahvatab selle kõrval, neil on see vahendustasu vist 20-25€. Kohe näha et viikingitest röövlite järeltulijad

@BeforeSunset, seni kuni Tallinn-Cancuni otseliini pole avatud, pole mittevaktsineeritutel siiski testimisest mõlemal suunal pääsu, kuna enamik ümberistumiskohti nõuab neilt testi. 

Phuketi kadalipuga see võrreldav ei ole, aga Tallinnas ja Mehhikos tuleb neil lennule pääsemiseks antigeenitestid siiski teha.

Jõulude ajal Euroopasse minnes tuleb arvestada, et tegemist on turismi madalhooaja madalaima ajaga. Kõik istuvad kodudes, pime, poed-muuseumid kinni. Varem olid ainsad turistid Venemaalt, kuna neil polnud jõuludest sooja ega külma, nüüd pole neidki. Kui minna, siis pigem jõulueelsel ajal. Samas sõltub reisi eesmärgist, kui tahtmine korralikku pimeda karuaugu tunnet kogeda, siis Reykjavik kindlasti hea valik.

Eks sellega ole nagu anekdoodiga saapamüüjatest riigis, kus keegi saapaid ei kanna - kas täielik feil või suur võimalus. Tahtmise korral on isegi tänastes Covidi tingimustes reisimine kordades lihtsam kui 90ndatel, kus Saksa viisa saamiseks tuli vaesel ida-eurooplasel tunde sabatada ning Poola piirist üle saamiseks kulus lausa kümneid tunde. 

Olen koroonaajal teinud reise 5 riiki (üle eelnenud aastate keskmise) ja sel aastal veel 3 plaanis. Bilanss on enam-vähem nullis: nõudeid tuleb teada ja järgida, teisalt olen saanud kasutada häid pakkumisi, sattunud kohtadesse mida muidu poleks sihiks seadnud ning muidu turistidest üleujutatud kohad nüüd mõnusalt rahulikud. Kes tahab, võib lähimad 8-10 aastat tõepoolest kodus värisedes teki all istuda, ise aga seda teha ei kavatse.

Raul_R, mul samuti just 13-aastase jaoks vaja, lend küll alles oktoobris, aga kui tahtmist nii minnes kui tulles võimalikult vähese aja-, raha-ja vaevakuluga vajalik ning tunnustatud dokument kätte saada, siis tundub selleks sobivaim variant.

Guugelda 'autorent ilma krediitkaardita' ja vastus kohe varnast võtta: https://aaarent.ee/https://www.autorent24.ee/ jne

Vastus küsimusele 'mis on kõige mõistlikum?' sõltub sellest, mida mõistlikuks pidada? 

Mugavus? ATM kindlasti etem variant, ei pea rahapatakaid taskus kaasas kandma. Muidugi võiks kasutada turvalist automaati, mõni panga oma ja siseruumides. 

Odavus? Kõige soodsam on vahetada EUR kohapeal, rahavahetusi jagub ja kursse saab reaalajas veebis jälgida. Revolut näiteks kasutab küll pankadevahelist kurssi, ent lisab sellele pankade avamisajal +1% ja muul ajal +2%: https://www.revolut.com/en-SE/business/help/making-payments/currency-exchanges/exchanging-currencies. Konkreetselt tähendab see seda, et kui pankadevaheline kurss on praegu 31.53, siis Revolutiga saad isegi teenustasuta seinast UAH kätte kursiga  31.21-30.90, samal ajal kui kohalikus valuutavahetuses on keskmine kurss 31.50: https://tables.finance.ua/ru/currency/cash/-/ua,0,7oiylpmiow8iy1smadi/eur/2/2021/09/10#3:0

100 euro pealt tähendab see 30-60 grivnat edu. Muidugi tuleb ka siin kohta valida, lennujaama esimesest putkast nii head kurssi muidugi ei saa.

kasutaja28 kirjutatu kehtib Bangkoki kohta. Teistes piirkondades on teised reeglid - näiteks Phuketis saab valida 400+ hotelli vahel, hind nt Novotelis 240€/2in/7 päeva. Konkreetsemad tingimused leiab siin: https://thecoloursofthailand.com/news/phuket-sandbox-faqs/. Piirangud on, aga samas mitte midagi drakoonilist. Praegu on käimas ka Finnairi soodukas, Tallinnast üle Helsingi vähem kui 500€ eest

Pagasi vastavust turvanõuetele kontrollib lennujaama turvakontroll, selle aluseks on Euroopa Liidu määruses nr 300/2008 ning IATA reeglites sätestatu ja valdavalt ei sõltu lennufirmast. 

Tallinna lennujaama leheküljel on lühiülevaade registreeritud pagasi reeglitest: https://www.tallinn-airport.ee/reisijale/pagas/registreeritud-pagasi-reeglid/ ent detailides viidatakse IATA reeglitele. 

Liitiumakude osas on IATA reeglites öeldud et registreeritud pagasis võivad olla vaid kuni 2.7 Wh mahutavusega liitiumakud: https://www.iata.org/en/programs/cargo/dgr/lithium-batteries/. GoPro akude mahutavus on tavaliselt 3.8-4.4 Wh ning seega tuleks need käsipagasisse võtta. Käsipagasis on Tallinnas piiriks 160 Wh (lennufirmad võivad IATA reeglite kohaselt seda piirata 100 Wh peale), seega seal ei tohiks isegi kaasavõetava akuga probleeme tekkida: https://www.tallinn-airport.ee/reisijale/pagas/reeglid-kasipagasile/

Marko64, Poola igati normaalne riik. Hakka lihtsalt sõitma, kui uneaeg käes, siis pea auto kinni, tee lahti Google Maps, otsingusse 'hotel' ja kuupäev ning kohe leiad lähiümbruse majutused, enamus bronnilingiga. Tee broneering ning lase Google Mapsil end kohale juhatada. Kui liig raske tundub, siis keera sisse mõnda Hotel või Noclegi sildiga majutusse, enne kiirteele jõudmist neid iga paari km järel. Hind 20-30€ 2 inimest öö. Või siis küsi mõnelt reisiseltskonna 10aastaselt lapselt, need saavad ka broneeringu tehtud

smallisland, õige märkus. Tont muidugi teab mis olukord talvel on, aga kindlam on liikuda ELi riikide kaudu.

@isadora, lähen ise oktoobri lõpus Yucatánile ja plaan rannik läbi sõita, kui siis veel küsimusi, siia saan jooksvalt kommenteerida.

Eks Reaper kommenteerib ise, ma ei usu et ta Tulumi laitis, pigem et tegemist pole nii erilise kohaga, et kindlasti seda valida. 

Ladina-Ameerika kohta tervikuna ehk hea teada, et praegu käimas Air Europe kampaania, pileteid Euroopast sinna leiab juba 250-350€ eest. Eestist see ei alga, aga on kohti, kuhu võib üsna soodsalt pääseda, nt London või Milaano: https://www.fly4free.com/flight-deals/europe/cheap-open-jaw-flights-to-south-america-cuba/ ja https://www.fly4free.com/flight-deals/europe/cheap-flights-to-panama-from-europe/

Kel Lõuna-Euroopas rohkem sõitmist, nendele soovitan Bip&Go automaatse kiirteemaksu lahendust. Töötab 4 riigis - lisaks Portugalile ka Hispaania, Prantsusmaa ja Itaalia - ning tasuda tuleb vaid kasutatud kuude eest, 1.70€. Eestisse saatmine ja aktiveerimine on küll kallimad, kokku 20€, samas saab seda aastaid ja eri riikides kasutada: https://www.bipandgo.com/en/

Ise tellisin selle ca 5 aasta eest mingi sooduskampaania raames, kus saatmine ja aktiveerimine oli tasuta, töötab nagu õlitatud, kasutuskuu lõpus tuleb arve läbitud vahemaade ja maksumustega.

Kuna Reopen EU leht kasutab teabe liigitamiseks piktogramme, siis esmapilgul ehk tõesti kohe ei leia. Riiki valides tuleb esmalt klikata kaardi piktogrammile ning seejärel sümbolile, kus täheringi sees kohver. Sisu osas on masintõlke kohta päris loetav tekst.

ELi teemal märgin lihtsalt täpsuse huvides, et piirikontrollide kaotamine pole ELi otsustada. Meile tuttav piiridest peatusteta ülesõit on Schengeni leppe teene, täna on see küll ELi õigustiku osa, ent otsuseid kontrollide ulatuse üle teevad endiselt liikmesriigid eraldi (kehtestades vajadusel täiendavaid kontrolle) või üheskoos (blokkides näiteks ELi liikmete Bulgaaria ja Rumeenia liitumise). EL saab siin vaid info liikumist korraldada ja seda Reopen EU teeb, iseasi kui hästi või halvasti.

EL töötab suurepäraselt, teed lahti igas teises teemas viidatud Reopen EU rakenduse ja voilá, Hispaania nõuded maakeeles kenasti üleval: https://reopen.europa.eu/et/map/ESP/7001. ELi aluspõhimõte on teatavasti liikmesriikide rahvaste tervise ja julgeoleku tagamine (ELi lepingu preambula) ja paremat vastust skeptikute vingumisele rahvusriikide kadumisest on raske anda..

@isadora, mis elukallidusse puutub, siis mõningase indikatsiooni annab www.numbeo.com. Selle andmetel on San Jose indeks 48 ja Phuket 44, ehk siis selle osas suurt vahet ei ole (võrdluseks: Tallinnal on see 57) ning nt 3toalise apartmendi keskmine kuuüür on Phuketis 620 ning San Joses 590€: https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Thailand&city1=Phuket&country2=Costa+Rica&city2=San+Jose&displayCurrency=EUR

Costa Ricas on hetkel kõik rahvuspargid avatud, autot saab rentida, ent osadel päevadel sõidupiirangud (allikas: https://mytanfeet.com/costa-rica-travel-tips/visiting-costa-rica-during-the-pandemic/#Restrictions).  .  )

Costa Rica vs Mehhiko on raske võrdlus, umbes sama mis võrrelda Eestit terve Euroopa Liiduga. Pindala vahe on 40x, rahvaarvu vahe 25x. Nii CR kui Mehhiko SKP inimese kohta võrdselt 20.000 USD, Mehhikol samas osariike kus see on 67.000 (Campeche, võrdne Norraga) või 7.500 (Chiapas, võrdne Usbekistaniga). Ehk siis Mehhiko puhul võiks esmalt huvipakkuva piirkonna välja valida, kas eelistada Yucatani turistivalmidust või  Oaxaca/Chiapase koloriiti ning sealt edasi saab juba paremini paralleele CRiga tõmmata.

@mariev, Costa Ricasse pääseb nii vaktsineerituna kui ilma ja seda ilma kohustusliku testita, erinevus vaid selles et vaktsineeritutel peab olema Covid kattega tervisekindlustus: https://www.visitcostarica.com/en/costa-rica/planning-your-trip/entry-requirements. 

Statistika osas on Costa Ricas praegu haiglas suhtarvuliselt kordades rohkem inimesi kui Eestis (miljoni elaniku kohta haiglas CR 170 vs EE 90, intensiivis CR 76 vs EE 10), kõigis avalikes ruumides tuleb kanda maski, tihedama käidavusega kohtades ka õues. Päris hea ja praktilise ülevaate koos soovitustega leiab siit: https://mytanfeet.com/costa-rica-travel-tips/visiting-costa-rica-during-the-pandemic/#Mask. Kui see ei peluta, siis kindlasti võib kaaluda.

Mina panustaks enim Costa Rica, Mehhiko ja võib-olla ehk ka Kolumbia San Andrese peale. Elu on seal elementaarselt kogu aeg lahti olnud, riiki sisenemine alati lubatud, kultuur eurooplasele tuttavam. 

Maski- ja üleüldse igasuguse piiranguvabaduse osas nii ja naa, mõte sellest et kusagil rahvarohkel turul ilma maskita ringi liikuda ilmselt sealkandis väga ei lenda, aga oma kodus basseini ääres või linnatänaval saab ka ilma. Lihtsalt tuleb meeles pidada, et maailma mastaabis on Eesti üks kõige vähem piiranguid rakendanud riike - reaalsuskontrolliks sobib nn Covid-19 stringency index: https://ourworldindata.org/grapher/covid-stringency-index, kus 100 on kõige karmimad piirangud ja 0 kõige leebemad; Eesti näitaja selles võrdluses on 23, samas kui Tail 72, Mehhikol 64 ja Costa Rical 54 - seega kui kriteeriumiks võtta see, et piiranguid peaks olema vähem kui Eestis, siis on valik üsna napp.

Eks ta ole nagu jumal juhatab või keegi otsustaja välja mõtleb. Näiteks Suurbritannias on lapsed jagatud kolme gruppi, igaüks oma reeglitega: 0-4, 5-10 ja 11-17: https://www.gov.uk/guidance/how-to-quarantine-when-you-arrive-in-england#rules-if-you-are-not-fully-vaccinated