Viimased kommentaarid

Pariis on laupäeva õhtul elu täis ning ka peale kl 21.30 ei ole metrooga sõitmises midagi hirmsat. Marsruuti saab planeerida ning selle hinda näeb www.vianavigo.com lehel, linnalähirongi ning metrooga saab Nationi peatusest ühe ümberistumisega. Kui aga asju palju, siis lisaks taksole töötavad Pariisis ka nii Uber kui Taxify ning nt Taxify hinnaks on ca 35-45€, mis mitmekesi minnes võib isegi olla odavam kui ühistransport.

Iraani majanduslikku olukorda pelgalt majandusvabaduse puudumisega põhjendada on samamoodi üsna jäme lihtsustus. Maailma riikide majandusvabaduse indeksis on Iraan enam-vähem samal pulgal Brasiilia ja Ukrainaga ning edestab selgelt nt Angoolat või Kuubat: https://www.heritage.org/index/ranking. 


Majanduskriisi üheks peapõhjuseks on pigem ühe suurriigi poolne varem sõlmitud kokkulepetest taganemine ning teiste riikide survestamine - kusjuures sama suurriigi juht teatas äsja et on "armunud" Põhja-Korea liidrisse, kes muuhulgas on sellesama majandusvabaduse indeksi konkurentsitu punane latern: https://eu.usatoday.com/story/news/politics/2018/09/30/trump-north-koreas-kim-love-beautiful-letters/1478834002/. Iseasi muidugi, kas globaalse majanduspoliitika lahkamine peaks olema reisiblogi ülesandeks. 

Olen Mehhikos olnud kahel korral, nii Cancunis, Mexico Citys kui Acapulcos. Nii Cancunis kui Acapulcos rentisin auto, midagi hullu polnud. Ainuke pingelisem koht on sõita suuremates linnades, seevastu  Yucatani külavahel tuuritamine on probleemivaba.  Ainus oht on megakõrged tähistamata 'lamavad politsenikud', kust 50 km/h ülesõit võib esisilla õhtule saata, mistõttu tasub eriti pimedas ettevaatlik olla.

Suur tänu! Eks muljetan ka ise kui tagasi :-)

Aitäh! Olen ise kuu aja pärast ka UIAga Iraani minemas, viisa õnneks juba olemas. Paar küsimust:

kas Snapp näitab ka umbkaudset hinda?
kuidas väiksematesse kohtadesse (nt Persepolis) pääsesite, kas taksoga?
kas kohalikud eelistavad VPNi osas mõnd konkreetset äppi?
kuidas majutuse leidsite ja broneerisite?
Tänud juba ette!

Juulis käisin kaubikuga, ühel suunal peeti kinni, teisel mitte. Kinni ei pidanud mitte piirivalve, vaid toll, kuna Leedus on kaubikutele teemaks, mis peab olema tasutud. Kõige enam huvitaski neid selle maksutõendi olemasolu, vaatasid korra pagasiruumi ja oligi kõik. 

Turvaala sisest transferi pole, vajalik välja minna ning seal bussiga terminali vahetada.

Milleks viisa - Armeenia on Eesti kodanikele juba pikemat aega viisavaba: http://reisitargalt.vm.ee/riigid/armeenia/

Outletikeskustest peaks sealkandi üks suurimaid olema Roermondis: https://www.mcarthurglen.com/en/outlets/nl/designer-outlet-roermond/. Asub küll Hollandis, ent vaid 5 km Saksa piirist.

Päris ükskõik siiski ei ole, kuna reisitõrkekindlustustel on reeglina kindlaks määratud miinimumaeg kahe lennu vahel. Näiteks Seesamil on see 2 tundi (vt  https://www.seesam.ee/doc/reisikindlustuse_tingimused_1_2016_est.pdf, p 3.7.3), samas kui BTAl on see isegi 4 tundi: https://www.bta.ee/userfiles/files/BTA_Reisikindlustus_Tingimused_16EE-2.pdf, p 17.3.2. Ehk siis Seesam võib hüvitada kui jätkulennuni 2 tundi või enam, BTA seda enam ei tee. 

Kui juba Tinderit mainiti, siis lisaksin nimekirja kaks veebilehte/äppi:

Couchsurfing - ma pole selle eriti aktiivne kasutaja, ent mõningatel juhtudel aitab see kohapeal kontakte leida. Nt Iraanis käies leidsin kõik kohapealsed ööbimised CS kaudu, kusjuures piisas sellest, et panin oma reisiajad CSi teadetetahvlile üles ja kutseid öömajale tuli paari päevaga kümmekond.

Internations - ülemaailmne, ca 300 linnas tegutsev expattide võrgustik. Suuremates keskustes nagu Brüsselis, Amsterdamis, Londonis jne on neil üritusi pea iga päev, Tallinnaski vähemalt kord nädalas. Olen nende kaudu Pariisis sattunud india muusika õhtule, Tbilisis veinituurile, Amsterdamis korterisse kinoõhtule jne Hea võimalus võõras linnas leida seltskonda, kus ei pea end võõrana tundma.  

Üksikasjaliku ülevaate Austraalia viisapoliitikast krim. karistuse korral leiab siit: https://www.homeaffairs.gov.au/trav/visa/char. Üldiselt  võidakse riiki sisenemist keelata, kui määratud karistusi on üle 12 kuu, samas teatud koosseisude puhul (nt piinamine või laste ahistamine) on keeld absoluutsem.

Kui hotelliäppidest rääkida, siis vahel võib ka Booking.com ja tema sõsarlehtede kasutamisega mujal soodustusi saada. Nii näiteks kasutan ise telefoninumbrina Belgia mobiilsideoperaatorit Mobile Vikings, mille lojaalsusprogramm võimaldab mitme hotelliäpi kasutamisel saada 6-10% soodustust kõnekrediidina (Booking.com 6%, Expedia 10% jne, vt https://mobilevikings.be/en/viking-deals/) ning kuna 15€ eest saab neilt juba 4 GB netti kuuks ajaks, siis pole ma juba mitu aastat telefoni kasutamise eest pidanud maksma. Pluss 7% Aliexpressi ostudelt, 8% Flixbusilt jne. Lisaks on nt Expedial päris korralik kliendiprogramm, mis juba hõbetasemel annab 10% soodustust ja erihindu, seega nt kui 100€ eest majutust broneerida, siis saab 10€ kõnekrediiti + 10€ Expedia krediiti, mis kokku pole sugugi paha. 

Muide, Mobilevikings tunnistab ELina ka Norrat, Sveitsi ja Islandit, võimaldades seal netti kasutada ja helistada tavalise ELi paketihinnaga. 

Värsket infot Varssavi trassi teetöödest: Poola meedia andmetel avatakse Poreba - Ostrowi kiirtee 16kilomeetrine lõik esmaspäeva, 17. septembri keskpäeval: https://tubawyszkowa.pl/aktualnosci/czytaj/10144-ekspresowka-od-poreby-do-ostrowi-maz--juz-w-poniedzialek!. 


Wyszkow-Poreba 13 km lõigu kohta ütleb artikkel et tööd on lõpusirgel :-) ilmselt siis millalgi oktoobri alguses. 

Sain kunagi PP oma (mitte Eestis väljastatud) krediitkaardiga kaasa, ent ei sattunud kasutama. Üldiselt aga aitab siin lihtne matemaatika:

- kui võtta näiteks Swedpanga Visa Platinum kaart, siis selle aastatasu koos piiranguteta loungekülastustega 1 inimesele on 315€;

- Euroopa lennujaamades saab tavaliselt ukselt ostes loungepileti ca 30-35€ eest (nt Tallinnas 30€, Riias 32€, Frankfurdis 32€ jne);

- järeldus: selleks et PP end nulli tasuks, peaks aastas min 10 korda lounge'i külastama. Ise lendan enamasti lühikeste, 1.5-2h ümberistumistega, mille puhul lounges istumiseks aega pole. Kui see vajadus ka paaril korral aastas peaks tekkima, siis ostan ukselt või netist (nt www.loungebuddy.com) ühe korra pileti.

Eeltoodu ei tähenda et PP kasutu oleks, iganädalastel ärireisijatel see kindlasti vajalik. Lihtsalt enda profiili juures (ca 8-10 lennureisi aastas 1-4 pereliikmega) ei pea seda otstarbekaks.

Kõige soodsam võtta eurosid kaasa ja vahetada kohapeal. Pankade sularahavahetuse hetkekursse näeb siin: http://rate.am/en/armenian-dram-exchange-rates/banks/cash. Praegu saab 1 euro eest 560 drahmi, Eestis ei pruugi  aga drahme üldse vahetada saada. Muidugi võib ka automaadist võtta, aga pangakurss ei pruugi nii soodne olla. Kui raha üle jääb, siis mõttekam on kohapeal tagasi eurodesse vahetada, samas ei ole üldse mõtet suurt summat vahetada, vahetuspunkte seal iga nurga peal ja hea kursiga. Eesti pankade kursse ma ei tea, ise kasutan Revoluti kaarti ja selle hetkekurss on 1:532, ehk siis kohapeal sularaha vahetada tunduvalt soodsam.
Ohtude osas võib tutvuda Briti välisteenistuse infoga: https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/armenia, eriti mis puudutab teatud aladel ringiliikumist. Aga nagu Kaukaasias ikka, põhilised ohud on kihutavad juhid ning ületoitumine.

Kasuta mõnd äppi: Uber, Yandex.Taxi, Gett jms. Ei pea pead firma usaldusväärsusega vaevama, sularahaga möllama ja kui ka turistile tünga tehakse, on jälg sõidu marsruudist olemas ja saab hüvitist nõuda. Sõit on odav, nt Baltiiskaja jaamast (Luxexpressi peatus) Talvepaleeni (ca 20 min sõitu ca 3€). Pea igal pool saab maksta kaardiga, seega raha suurtes kogustes vahetada pole vaja. Ülevaade vahetuskurssidest Peterburis pankade kaupa leiab siit: https://kovalut.com/rate/sankt-peterburg/, väiksemate summade vahetamisel võib lisanduda teenustasu, mis tavaliselt on ca 100 rubla ringis. 
Peterhof on kena, variante sinna sõiduks leiab Google Mapsi transpordiplaneerija abil. Küige mugavam on võtta metroo Avtovo jaama ja sealt äpitakso, ca 8-9€ üks ots ja 35 min sõitu või siis ühistranspordi eelistajatele buss 200 või 210 või marsruuttakso 300 või 424, pilet ca 1€.

Minsk ja Mogiljov pole veel terve Valgevene ning kui tahta, leiab tegevust terveks nädalaks: Bresti kindlus, lossid Bresti ja Minski vahel, Polotsk, Vitebsk, Belovežje, vanaaegsed külad, mõni sanatoorium..  Sama hästi võib ju ka Eesti kohta öelda, et Eestis pole üle kahe päeva midagi teha, tiir vanalinnas ja bussiga päevaks Tartusse ning ongi kõik nähtud. 

Pole mõtet varrukameestega jantida. Tõmba alla Grabi äpp (Tai taxify) ning telli sealt. Hind 650-850 bathi ning võimalus lüpsta saada pea olematu.

Guugeldades leiab ametliku kursi kiirelt, märksõnad 'euro turkish lira exchange rate'. Hetkel see 7,05. Kui küsimus puudutab aga rahavahetusel reaalselt saadavat kurssi, siis sõltub kus ja kuidas vahetada. Nt Revoluti ettemaksuga krediitkaardiga automaadist võttes on hetkel 6.97 (lisatasudeta), Istanbuli kesklinna tüüpilises rahavahetuses saad hetkel 6.91: http://www.fetihdoviz.com/iletisim/, väiksema summa puhul võib lisanduda komisjonitasu. Kui oled lennujaamas, võid kuni 11% maksta komisjonitasu.  

Allmäe tänane nimi on Podgornoje: 

https://et.wikipedia.org/wiki/Allm%C3%A4e. Vikipeedia lehel on ka link küla asukohale https://www.google.com/maps?ll=44.516827,42.246723&spn=0.1,0.1&t=m&q=44.516827,42.246723 ning tõepoolest kõige lähem suurem lennuväli on Mineralnõje Vodõs.

Kõige odavam ning parima hinna-kvaliteedi suhtega saab sinna lennukiga üle Peterburi. Lende sealt Põhja-Kaukaasiasse leiab vaid pisut üle 100€ eest edasi-tagasi (nt UTAir Peterburi - Mineralnõje Vody 19.-26.09 on 118€, Pobeda otselennud 130-140€). Teisi võimalusi saad otsida siit: https://www.google.com/flights. Väljalennud Tallinnast ja Riiast on kallimad, aga ehk mugavamad nt piiriületuse mõttes, nt lend samadel päevadel Riiast Mineralnõje Vodõsse on 171€. Rong on ka muidugi mõeldav alternatiiv, ent hinnavahe lennukiga minimaalne ning vanemale inimesele ehk väsitav. 

Mineralnõje Vodõst edasi reisimiseks võib võtta kas rendiauto või takso. Lennujaamast külla on Google Mapsi andmetel ca 90 km ja 70 minutit sõitu. Takso pole sealkandis kallis, nt Eestiski töötava Yandex Taxi tariif seal on 4 rubla km ja 4 rubla minut, mis peaks 90 km ja 70 min sõidu kohta tegema ca 680 rubla ehk ca 9€ kõigi reisijate peale kokku: http://vse-taxi.com/taxi-43912.aspx. Kui lennuajad teada, saab kirjuta selle lehel olevale e-mailile ja takso tellida, taksojuht ootab siis lennujaamas nimesildiga vastas ja viib otse külla (ning hiljem vastavalt kokkuleppele ka külast lennujaama). Või siis saab endale Yandex Taxi appi alla laadida ja kohapeal takso tellida (Venemaale saabudes tasub endale ka piisava andmesidemahuga kohalik GSM number teha).   Teine variant on autorent, hind seal ca 20-25€ päev, ent kui transporti vaid lennujaamast külla jna tagasi sõiduks vaja, siis on takso mõttekam.   
Nii Peterburi kui Riiga saab Luxexpressi bussidega, viisa tegemisel aitavad pea kõik reisibürood. Ehk siis isegi kui viisa ja lennupilet kaasa arvata, siis alla 250€ inimese kohta peaks erilise vaevata saama käidud küll. Head reisi!

Rasenduse ajal lendamisega seoses märgin veel juurde, et reeglina kuni 28. rasedusnädalani (6,5 kuud) saab lennata ilma igasuguste piiranguteta. Lendamine on võimalik ka tükk aega hiljem, 28.-35. rasedusnädalal, eeldusel et olemas on vastav arstitõend (sain oma kaasale selle omal ajal küll kiiresti) ning tegu ei ole mitmikute ootamisega. Quatari vastavad reeglid on siin: https://www.qatarairways.com/en/family/expectant-mothers.html.

Auto võiks jah hiljemalt kl 10:30 tagasi olla, 2h on paras aeg lennujaamas. Loomulikult võib ka varem tuua.

DHL on kindlasti turvaline, eriti võrreldes suvalise võõraga, kes ID kaardi kusagile võib unustada või rahaks teha. DHLi hinnakirja leiab nende veebilehelt: https://www.mydhl.dhl.com/mydhl/appmanager/smep/customerDesktop?_nfpb=true&_pageLabel=smep_portal_page_login&utm_source=EE&utm_medium=nav&utm_campaign=get_rate_link#portletShippingOptions. Kui sisestada seal saatmiskohaks nende Ülemiste kontor ja vastuvõtukohaks Manila DHL, siis näitab saatmisajaks 3 päeva ja hinnaks 71€. Mida siin veel mōelda, esmaspäeva hommikul padavai Ülemistele nende teeninduspunkti ja dokument teele ning enne nädala lõppu on see kallil kaasal juba käes.