Buldooza

Rändur ja toimetuse liige, liitus Tripiga 10 aastat tagasi
206 meeldimist
14 postitust / 841 kommentaari
33 (5.3%) külastatud sihtkohta
Viimased kommentaarid

Vahetasin eile Kiievis Borispoli lennujaamas (D terminalis) lennukit ning 1l Vana Tallinn oli tõepoolest sellise hinnaga seal müügis. Kui tegemist ümberistumisega, siis ei tohiks probleemi olla seda sealt osta. Ka pole see hind Ukraina mõistes midagi erilist, tavapoes maksab 0.5 l ca 6€: https://megamarket.ua/product/4740050002031 ning igas vähegi suuremas poes on see saadaval, seega võib sõbrale külla minnes vaeva ja raha säästa ning pudel kohapeal nurgapoest võtta ;-)

Need autotraveleri kütusehinnad on üsna üldistatud. Nt Belgia kohta on näidatud õigusaktidega paikapandud maksimumhind, samas kui enamus supermarketite tanklad müüvad 12-15 senti madalama hinnaga (95 praegu 1.28€). Samuti on suur vahe kas tankida kiirtee ääres ja vahetult enne piiri või kusagil väiksemas kohas, nt Poolas enne Saksa piiri kiirtee ääres tankides maksad juba Saksa hinna. Aga jah, mingi üldise riigi keskmise taseme nad näitavad.

Midagi pole vaja saata. Nagu af kirjutas, nii ka on: sõida Saksamaale, keera esimesse teelejäävasse Dekrasse sisse (üks näiteks kohe A10 kõrval enne Berliini, https://goo.gl/maps/VNU36o4276u), anna auto tehniline pass ja 5-6€ ning saad kohe ka kleepsu.

Kui tahta tasuta Eesti riigist ratta seljas lahkuda, siis ainukene võimalus on läbi Läti, Leedu ja Poola, viimasest saab juba alternatiivsete marsruutide peale mõelda. .

Lihtne vastus et on küll OK. Transpordi osas on mõeldavad järgmised variandid:

 • buss. Agadiri bussijaam asub siin: https://goo.gl/maps/LPDHz7zwm6G2, ca 4-5 km kaugusel hotellipiirkonnast. Ühe otsa hind ca 25-30Dh (1€ on ca 10 Dh), 2 täiskasvanu ja 3 lapse puhul tuleb võtta kaks taksot. Agaridi ja Marrakechi vahel opereerivad kaks liini, CTM (http://www.ctm.ma/horaires-et-tarifs/lignes-et-horaires) ja Supratours (www.supratours.ma). Ühe otsa pilet on 110 Dh, laias laastus 1-2 bussi tunnis ning väljumisi on ööpäev läbi. Sõit kestab ca 3,5 tundi, teel tehakse tavaliselt mõnes bensiinijaamas 20-30 min peatus. Supratoursi bussid peatuvad vist Marrakechi raudteejaama (Gare ONCF Marrakech, https://goo.gl/maps/jXDv4RChGbA2., nii CTM kui ka Supratours bussijaama (Gare routiere, https://goo.gl/maps/nCddqLou4wK2., mis asub kohe vanalinna kõrval. Piletite saadavusega ei tohiks probleeme olla, aga alati võib ju päev varem Agadiri bussijaamast läbi käia ja piletid ära osta.

 • rendiauto. Päeva rendihind 5 inimesele sobivale autole on ca 25-30€ (vt näiteks http://www.amarokcar.com/), lasteistmed antakse tavaliselt juurde tasuta ja auto tuuakse kokkulepitud ajaks hotelli ja hiljem viiakse ka sealt ära.
  Kütuseliiter ca 9-10Dh, kiirteemaks Agadirist Marrakechi sõites on ca 70Dh. Kõigile kokku 1 päeva autorent + kütus + kiirteemaks + parkimine seega ca 65-70€, mis teeb autorendi kõige soodsaimaks ja mugavamaks. Agadiri liiklus üsna normaalne, kiirtee tühi, ent Marrakechi liiklustihedus võib esimese hooga ära kohutada (ikkagi 1 miljoni elanikuga, ent pindalalt vaid veidi Tartust suurem suurlinn).
  Kiirtee otse Marrakechi ei läbi vaid läheb sealt kaarega ringi, minu soovitus on maha keerata mitte esimeselt, Loudaya mahasõidult, vaid teiselt, Targa mahasõidult (kust on keskusesse kõige lühem tee) ning sõita otse kuni Marrakechi raudteejaamani, seal auto mõnda kesklinnast pisut eemal olevasse tasulisse parklasse jättes (nt raudteejaama Gare de Marrakech ONCF parkla: https://goo.gl/maps/SgoyGZhuamo, sealt 5-6 bussiliini keskusesse, piletihind 4Dh (http://alsa.ma/en/marrakech) või siis ca 30-40 Dh eest takso). Nii saab tiheda liiklusega lõigud miinimumini viia.
  Parklad on tasulised, ent hind pole kõrge, ca 15-20 Dh päev. Ise sõitsin viimati ka päris kesklinna, Koutoubia mošee juurde (parkla asukoht: https://goo.gl/maps/XRGd8xEJE1x), ent see nõuab pisut kõvemat närvi :)

 • ekskursioon. Lisaks turismifirmade pakutavatele reisidele võib võtta ka omal käel mõne väiksema firma pakutav tripp, mis annaks rohkem paindlikkust. Ise kasutasin paaril korral Agadir Journey (http://www.agadirjourney.com/index.php?lang=en) teenuseid - mulle meeldis et neil hinnad selgelt veebilehel väljas ja teenusel polnud viga. Päevatripp Marrakechi nendega on 40€ in, hinna sees sõit ning ekskursioonid kohapeal.

 • grand taxi. Lisaks bussiühendustele, mis väiksematesse kohtadesse pole just sagedased, on levinud liikumisviisiks grand taxi ehk kuni 6-7 reisijat mahutav auto (tänapäeval enamasti Dacia Lodgy). Tavaliselt seisvad nad kas bussijaamade, turgude vms juures, ootavad kuni soovitud sihtkohta need 6-7 inimest peal on ja sõidavad siis sihtkohta. Hinnalt umbes nagu buss (s.t. Agadir-Marrakechi ots ca 100 Dh), aga võib ka 60 Dh või 200 Dh olla, sõltub kui hästi kaupled :) iseenesest huvitav elamus, iseasi kas kolme lapsega ülerahvastatud taksos kolme tundi istuda viitsib. Siiski võib olla alternatiiv mitte väga kaugemate sihtkohtade, nt Taroudanti puhul.

Sama võrdlus kehtib üldjoontes ka teiste sihtkohtade nagu Essaouira või Taroudant kohta. Marrakechiga võrreldes on bussiühendused nendesse kohtadesse harvemad, mistõttu tuleb enam kaaluda kas rendiautot, grand taxit või ekskursioonivarianti.

Nii Austrias kui mujal Lääne-Euroopas pole nö metsik ujumine kombeks, vahel isegi keelatud. Mõnel pool saab ka poolmetsikult ujumas käia, ent eelduseks on et tegemist on vastavalt tähistatud kohaga (Badesee). Tavaliselt ujutakse selleks ettenähtud kohtades kas metsa vahel (Wildbad) või väliujulates (Freibad või Sommerbad). Samas on neid kohti Austrias külluses, pea igal külal on oma Freibad, olgu siis kas veekogu ääres või välibasseinidega. Piisab kui nende märksõnadega soovitud sihtkoha ümbrust Google Mapsil guugeldada.

Lihtsalt idee mõttes, kui ilm niru ja soov peale pikka lendu lõõgastuda, siis võib ka minna lähimasse veeparki, mis asub 25 km kaugusel Brovarys: http://aquapark-terminal.com.ua/.
Uber näitab sõiduhinnaks sinna 140-180 UAH (6,5€), sissepääs samuti 6,5€, kohapeal mitu baari ja restorani kus keha kinnitada ja kurku kasta saab. Veekeskuse kõrval on ka Brovary ostukeskus: http://trc-terminal.com.ua/, kus tegemist kõigile: kardirada, uisuväljak, bowlingusaal, kino jne.

Lennujaamast varrukameestelt taksot ei maksa võtta, parem tõmba alla Uberi või Kiievis levinud Ukloni äpp ja telli sealtkaudu omale takso, maksad reaalse hinna. Uklon annab lennujaamast Maidanile sõidu hinnaks 230 UAH, Uber 260 UAH (8-9€), auto tuleb loetud minutitega ja sõit kestab pärastlõunasel ajal sõltuvalt liiklusest ca 40-45 min.

Kui tahta veel säästlikumalt ning ka metrood kogeda, siis võib võtta takso lähimasse metroopeatusesse Boryspilska (15 min, 160 UAH / 5.50€) ning sealt metrooga linna sõita, nt vanalinna Zoloti Vorota peatusesse (11 peatust, 30 min, 4 UAH / 0.27€)

Numbeo portaal (mis on tavaliselt üsna täpne) annab hinnaks 1.75€ sisseistumine ja 0.28€/km: https://www.numbeo.com/taxi-fare/in/Minsk?displayCurrency=EUR. Ka Minski enda taksoportaalid annavad umbes sama hinna, http://www.taxi152.by/#price-container.

Google Maps näitab Minski bussijaamast loomaaeda 11-12 km, seega võiks arvestada hinnaks ca 10-12 rubla (5-6€). Keelt palju oskama ei pea, võtad bussijaamast takso, ütled zoopark ja kohale jõudes maksad taksomeetri järgi. Kui arve üle 12-13 rubla tikub, nõua arvet.

Tallinnast üle Varssavi Amsterdami leiab lennupileteid juuni keskeks lennupileteid alates 152€ e/t, otse alates 190€ e/t.

Kui neljakesi paariks päevaks minna, siis on ka Weeze lennuväli variant. Piletid sinna on alates 76€ (13-17.6., autorent 3-4 päevaks alates 90€ (Hyundai i20, http://billiger-mietwagen.de). Amsterdamis jätate auto kusagile linna äärde ja liiklete kohapeal ühistranspordiga.

Weeze lennujaamast läheb ka buss Amsterdami, ent see on kallis, 70€ e/t, siis juba pigem auto.

Odavlennufirmade pileteid saab otsida ka skyscanneri ning azair.eu abil, ent viidatud Tez Touri pakkumine otse ja omadega on kindlasti odavam ja mugavam.

Kui saksa keelega raske, siis võib teha seal küll otsingu, ent konkreetsemat pakkumist vaadata juba otsingutulemuses viidatud portaalis. Nt on seal üks soodsamate tulemuste juures viidatud protaale http://cardelmar.co.uk, kus ingliskeelne leht olemas samade hindadega: https://www.cardelmar.co.uk/.

Viidatud ajavahemikuks täiskaskoga 4ukselist autot näitab seal juba alates 175 GBP.

Prantsusmaal pühapäeviti puhatakse, mistõttu sel päeval linnast autot rentides on valik kesine. Mõttekam on kasvõi Uberiga kesklinnast lennujaama sõita ja auto sealt võtta, Nizzas maksab see ca 20€, ent võit auto hinnas tuleb suurem. Ise rendin tavaliselt http://billiger-mietwagen.de kaudu, nendeks päevadeks annab hinna alates 180€ koos 0-omavastusega (alates 167€ tavalise omavastutusega).

Kohalikke tegijaid üldiselt ei maksa karta, olen neid Prantsusmaal rentinud ja probleeme pole olnud, küll tuleks siis valmis olla prantsuskeelseks suhtluseks.

Istumisalus maksab seal tavaliselt 25-30€, mõttekam supermarketist 10€ eest lihtsam alus osta või rohkem reisides soetada Trunki seljakott-istmealus: https://www.amazon.co.uk/Trunki-BoostApak-Travel-Backpack-Booster/dp/B00XU1GBZ4.

Mul nendega piletid aprilliks UIAga Gruusiasse. Ostmine läks suhteliselt libedalt ja hind oli ka kaardiga makstes teistest pakkujatest soodsam, hiljem muudeti lennuaegasid ja ka sellest anti aegsalt teada. Kummaline oli vaid et pileti 'garanteerimiseks' taheti et ma saadaks neile e-mailiga oma krediitkaardi andmed kuni CVV koodini välja pluss passi koopia, millest ma muidugi keeldusin, seda enam et makse oli juba tehtud ja arvelt maha võetud.

Lihtsalt täienduseks et krediitkaardi andmeid ei peagi lisama, piisab kui laed Skype Creditisse ettemaksu, nt 10€ , ja selle arvelt saad helistada (et kulusid kontrolli all hoida on ettemaks vahest parem).
Konkreetsemalt toimi nii:

 • vaata Skype lehelt milline pakett paremini sobib: https://secure.skype.com/en/calling-rates?wt.mc_id=legacy&expo365=empty. Kui soov rohkem helistada, siis saab võtta ka 60 min (7.87€) paketi. Tavahind mobiilile 18 senti minut;
 • tee omale Skype konto, kui seni veel pole, ja lae sinna raha, nt 10€;
 • tõmba omale Skype app, installi see ning logi sinna oma kasutajanime ja parooliga sisse;
 • mine Skypes telefoniraamatu menüüsse, vali oma telefoni kontaktide loetelust soovitud nimi või sisesta ise number ning helista.

Tavaliselt on kõige lihtsam stopoverit sisse planeerida multi-city lennuotsinguga. Selleks pead nt Momondos valima 'trip type' alt 'multi-city' ning sisestama marsruudi osad, nt Tallinn - NY, NY-Miami ning Miami-TLL koos soovitud kuupäevadega ja vaatama, milliseid hindu pakutakse. Kui seda proovisid ja soodushind kadus, siis polegi stopover antud soodushinnaga võimalik.

Käisin ka ise veebruaris sealsetes mägedes, barbareid ei näinud, ent berbereid oli küll igas külas :D

Olen kolmel korral veebruaris Marokos käinud, lendavaid putukaid pole näinud, paari sipelgat küll, ent need vabatahtlikult küll vankrisse ei roni :)

Reise korraldatakse, piisab kui pisut guugeldada: http://www.sunraytours.com/Egypt/Excursions/Hurghada-Tours/Trip-Jerusalem-Hurghada/. Hinnad algavad ca 300 eurost ning nõus norsuga, võibolla on see mõttekas jänkidele, ent mitte Eestist minnes, kuna enamus aega kulub teelolekule ning aega kohapeal jääb vaid mõned tunnid. Pigem siis juba eraldi reis Jeruusalemma või mujale Iisraelis planeerida, väikese kombineerimisega saab Tallinnast Tel Avivi ca 250€ (LOT), Riiast alla 150€ (airBaltic, Wizzair) ning Kaunasest/Vilniusest (Ryanair, Wizzair) Eilatisse ca 120€ eest edasi-tagasi.

Kusagil rannas või võsa vahel telkida ei soovita. Marseille on Prantsusmaal kurikuulus oma kuritegevuse ja getode poolest. Hirmul on ehk suured silmad ja olukord võib olla pisut paranenud, enr otsing 'Crime in Marseilles' annab üsna kainestava pildi: https://www.numbeo.com/crime/in/Marseille (võrdluseks Mumbai andmed: https://www.numbeo.com/crime/in/Mumbai...). Seega kui kohalikke olusid ei tunne, ei soovita.
Küll on sealkandis üsna arvukalt kämpinguid, kus turvalisus parem. Marseillesis endas kämpinguid ei ole, küll on neid lähedalasuvas Cassises, http://campingcassis.com/. Marseillesis on ka arvukalt hostelle ning Airbnb majutusi, vaata bookingust, airbnb lehelt vms kohtadest.

Küsimus oli ju et mis peale hotelli teha. 0aastasega oled muidugi vaid hotellis, seevastu 4aastane on juba huviline küll.

Mina käisin esimest korda Marrakechis kui vanem tütar oli just 4 saanud. Neli päeva lasteklubiga hotellis, kaks korda kesklinnas (kaarikusõit, Majorelle aiad, paleed, turg), seejärel rendiautoga kaheks päevaks Essaouirasse (kalaturg, restoranid , kaamlisõit) ning üheks päevaks Imlili, kus berberipere terrassil hommikutee vaatega Toubkalile (4100 meetrit), samal ajal kui perelapsed näitasid tütrele omi mänguasju. Olen ka Kanaaridel käinud, ent kui lapsele tahta veeparke tutvustada, siis ei pea selleks nii kaugele sõitma :-)
Eks igaüks ise teab, mis huvitav, Küpros tundus mulle Marokoga võrreldes igavam ja märtsis on sealt veel üsna jahe, max 18 päeval. Eilat on üsna kallis sihtkoht, lisaks oli just paari päeva eest sinna raketirünnak (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Rocket_attacks_on_Eilat_and_Aqaba), mis jätab selle vähemalt minu pere mugavustsoonist välja ;)

Kui kaarti vaadata, siis Kanaarid siiski mitusada kilomeetrit lõuna pool, kesk-Maroko pigem võrreldav Madeiraga, ainult kuivem. Kui UV intensiivsust võrrelda, siis Madeiral on märtsis UV faktor keskmiselt 7.3, (http://www.mad-weather.com/uv_summary.php), mis on pisut enam kui Marrakechis (http://www.morocco-weather.co.uk/marrakech/) ning umbes sama mis Tallinnas ilusa ilmaga juulikuus.

Kui aga praegust ilma vaadata, siis Tenerifel homme 7, samas kui Marrakech ja Madeira mõlemad 5: http://www.weatheronline.co.uk/weather/maps?LANG=en&CONT=euro®ION=0005&LAND=SP&LEVEL=130&WMO=60025&SI=kph&CEL=C&UP=0&R=161.

Mina soovitaks Marokot. Märtsi keskmine temperatuur on seal 17 kraadi, 23 päeval ja 11 öösel ning üldjoontes tavaline Eesti suveilm: http://www.holiday-weather.com/marrakesh/averages/march/.

Olen ise seal lastega (praegu 3 ja 8. kaks korda veebruaris käinud ning nädala pärast on kolmas kord, hetkel seal päeval 21-22 kraadi ja öösel 10 ringis. Veebruaris võib mõni päev vihmane juhtuda, aga märtsis see võimalus väiksem.

Kui see siiski liialt palav tundub, siis Algarve ja Costa del Sol, mõlemas märtsis päeval 19-20 ja öösel 12-13 kraadi, päikesetunde võrreldavalt septembriga.

Keskmiseid temperatuure saab mugavalt vaadata Wundergroundis, siin nt Malaga 15. märtsi keskmine, 20 päeval ja 10 öösel: https://www.wunderground.com/history/airport/LEMG/2016/3/15/DailyHistory.html?req_city=Malaga&req_state=MA&req_statename=Spain&reqdb.zip=00000&reqdb.magic=1&reqdb.wmo=08482

siin Algarves Albufeira, 18-10: https://www.wunderground.com/history/airport/LPFR/2016/3/15/DailyHistory.html?req_city=Albufeira&req_state=&req_statename=Portugal&reqdb.zip=00000&reqdb.magic=9&reqdb.wmo=08554

siin Marrakech (24-10.: https://www.wunderground.com/history/airport/LEMG/2016/3/15/DailyHistory.html?req_city=Malaga&req_state=MA&req_statename=Spain&reqdb.zip=00000&reqdb.magic=1&reqdb.wmo=08482