Viimased kommentaarid
Kui täpne olla, siis on Brüsselile lähim lennujaam hoopis Brüsseli rahvuslik lennujaam (Brussel Nationaal / Bruxelles National)... rahvusvahelised on nad mõlemad :-)  

Lennujaamavahetuseks on kaks võimalust:
+ rong Brüsseli pearaudteejaama (Bruxelles-Midi) ning sealt Flibco.com buss lennujaama. Hind 8.90€ rong + ca 14€ buss. 
+ rong Brüsseli lennujaamast Charleroi-Sud raudteejaama (1x tunnis otserong, lisaks ümberistumistega variandid) ning sealt buss A lennujaama (ca 20 min sõitu). Hind 17€ rong (12€ alla 26.a.) + 6€ buss.  Osta saab ka kombipileti, mis hõlbab rongi ja bussi, hind 23€.

Ajaliselt on Brüssel-Midi variant vist kiirem, kui aegadega veab, võib 1:20 ringis kohal olla, teine variant ca 2h ringi.  

Minuke - mis leppeta Brexiti puhul UKsse reisimist puudutab, siis siin hetkel veel selgust pole. Kindlasti saab reisida passiga, ent kas vajalik on viisa / e-viisa ning kas ID kaart on aktsepteeritav, see on juba brittide otsus. Hetkel on UK ametlikult öelnud et nii leppega kui leppeta lahkumisel piiriületuskord ja dokumendid ELi kodanikele ei muutu: https://www.gov.uk/guidance/visiting-the-uk-after-brexit, see aga ei välista et nad seda muudavad, suveräänne riik ikkagi. 

Võib olla nii, võib olla teisiti, näiteks Bosnia ja Hertsegoviina lubab oma riiki ELi kodanikke ka ID kaardi alusel, sama lubab Türgi osade ELi riikide (nt Belgia ja Saksamaa) kodanikele, samas kui Eesti kodanik peab omama passi.    

Taustaks pisut jurismi ka. Schengeni reeglid on kirja pandud Schengeni piirikoodeksis (https://eur-lex.europa.eu/legal-content/ET/TXT/HTML/?uri=CELEX:32016R0399&from=EN) ning vastavalt subsidiaarsuspõhimõttele on kõik, mis koodeksiga kaetud pole, liikmesriikide endi otsustada.

Koodeksi sissejuhatuse punkt 7 ütleb et koodeksi eeskirjad isikute üle piiri liikumise kohta ei sea kahtluse alla ega mõjuta vaba liikumise õigust, mis on liidu kodanikel ja nende pereliikmetel. Enamik nõuetest puudutab just 3ndate riikide kodanikke, nii näiteks on reisidokumentide osas on reisipassi nõue ette nähtud vaid kolmandate riikide kodanikele (artikkel 6).  Seevastu ELi kodanike osas on ainsaks nõudeks "minimaalne" kontroll isiku tuvastamiseks reisidokumentide põhjal (artikkel 8(2)), samas kui 3ndate riikide kodanikele on ette nähtud "põhjalik" kontroll (artikkel 8(3)).

Ehk siis üldise põhimõttena on piiri ületamiseks nii väljuval kui siseneval suunal piisav igasugune reisidokument, mida ka Schengeni siseselt aktsepteeritakse (sh ID-kaart), kuna see on osa samast vaba liikumise põhimõttest. See on üldine põhimõte ja alguses viidatud subsidiaarsusest lähtuvalt võib riik seda ka täpsustada: nii näiteks ütleb Eesti riigipiiri seaduse § 11.1 lg 2 et Eestisse saabudes lubatakse riigipiiri ületada ka Eesti kodanikul, kellel ei ole reisidokumenti, kui tema isik ja kodakondsus on tõendatud muude dokumentide alusel - ehk siis teoreetiliselt võiks sobida kasvõi pildi ning isikukoodiga autokooli eksamitunnistus :)

Passi näitamist võib vahel nõuda lennufirma, ent siis ei ole selle aluseks mitte Schengeni lepe, vaid firma enda üldtingimused, kus näiteks saab ette näha reisija kohustuse tõendada sihtriiki sisenemiseks vajaliku viisa olemasolu. 

nick7, süsteem on juriidilisest vaatest selline, et sõlmid Lennuabiga käsunduslepingu, mille alusel nad Sinu esindajana toimetavad, saates nõudeid ning saades õnnestunud nõude korral ka raha oma kontole, võttes seal maha oma teenustasu ja edastades ülejäänu kliendi kontole. 

E-viisat saab taotleda ning kõik vajalik info on siin: https://evisa.kdmid.ru/en-US

Esmalt pöördu otse lennufirma poole, saada kiri. Kui ei vasta või vastus ei rahulda, saada teine kiri ja ähvarda kohtuga. Kui ka siis vastust ei tule, pöördu mõne õigusbüroo poole ja lase neil kohtule avaldus teha. Võib ka Lennuabi ning selle analoogide teenust kasutada, ent see on raha tuulde loopimine - praegu paneb Lennuabi oma taskusse 30% nõudest ning kasseerib lisaks kohtuotsusega sisse ka menetluskulud, samas kui mõne muu õigusbüroo kaudu saaksid hüvitise täissummas kätte ning jätta kohtukulud täies ulatuses lennufirma kanda. Aga see vaid minu arvamus.   

estonienne: 1) kui isegi ei mäleta, siis jäta eelmise korra käikudeks lihtsalt 0 - ei mäleta, järelikult pole käinud; 2) võid näiteks teha booking.com kaudu mõnes Jaanilinna hotellis broneeringu mida saad tasuta katkestada. Kui viisa käes, katkesta broneering. Keegi midagi piiril uurima ei hakka ja kui küsivadki, siis ütled et majutus olemas :)  

Teaduskeeles öeldaks selle kohta et naeratuse tajumine on kultuuripõhine konstruktsioon ning mõnes kultuuris lausa negatiivse varjundiga. Ning tsiteeritakse Darwinit, kelle sõnul pidev naeratamine olevat idiootide klassi tunnus. Siin ka üks teemakohane teadusartikkel: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4840223/ koos mõningate praktiliste järeldustega - näiteks miks tasub karta halvimat, kui sind Venemaal peatab kõrvuni naeratusega liikluspolitseinik :) mulle endale tundus alguses pisut imelik Iraani elanike negatiivne hoiak naeratuste suhtes, teisalt kui järele mõelda, siis ilmed olid suhteliselt mornid seal küll, olgugi et suhtlus võis olla ülisõbralik ja viisakas.  

Kui olemas edasilennu piletid, siis peaks tegelikult viisavabalt kuni 24h lennujaamast välja saama (TWOV): https://www.aeroflot.ru/xx-en/information/airport/passport. Kohe terminali ees on Mini Hotel Russian Sky, hind 28€ kahele öö (vt booking.com). Välja magada muidugi eriti ei saa, aga paariks tunniks inimlikumalt silma kinni küll

Käisin oktoobri alguses Peterburis, küll mitte veel e-viisaga, aga kuna nüüd on sinna kindlasti rohkem minejaid, siis mõtlesin oma nõuanded siia kirja panna.

 

Kohalejõudmisest. Läksin ja tulin Luxexpressi bussiga. Piiril läks kahe riigi kontrolli peale kokku mõlemal suunal alla tunni. Minnes kogus Eesti piirivalvur passid bussis kokku, Vene poolel pidi kõigi oma asjadega bussist hoonesse kobima. Tulles tuli Vene poolel taas oma asjadega välja kobida, ka Eesti poolel tuli seest läbi käia, ent asju ei pidanud kaasa vedama.

 

Minnes jõudis buss kohale ca 20 minutit graafikust varem, tulles terve tunni varem. Luxi kodulehel pole see nii selgelt kirjas, aga nende buss peatub ka Baltiiski vaksalis, kus on mõttekam maha minna - esiteks on metroojaam lähemal, teiseks kesklinn lähemal ja kolmandaks läheb sealt bussijaama sõiduks veel min 20 minutit aega, sõltuvalt ummikutest. Tagasisõiduks tuleb minna bussijaama.

 

Linnas. Ühest kohast teise saab ühistranspordiga, eriti metrooga, tihti kiiremini kui auto või taksoga. Kohapeal olemas ja toimivad Bolt, Uber, Yandex. Nii bussis kui metroos saab maksta viipefunktsiooniga krediitkaardiga, selleks tuleb viibata kas bussi esiosa kompostri juures (nagu Tallinnaski) või siseneda metroosse viipekaardi märgiga väravast. Pilet 40 RUB. Marsruudi planeerimiseks toimib hästi Google Mapsi äpi ühistranspordi sektsioon, näitab reaalseid saabumisaegu.

 

Shoppinguga eriti ei tegelenud. Kesklinnas suuri supermarketeid eriti ei ole, pigem mini Rimi taolised poekesed. Hinnatase viimaste aastatega tõusnud, restoranid pisut odavamad Tallinnast.

 

Muuseumidest käisin Ermitaažis. Pilet on 300 RUB Vene kodanikele ja 700 RUB välismaalastele. Plussiks on aga see, et välismaalasena ei pea kohalike sabas passima, pileti võib osta kas platsi poolt muuseumi õuele sisenedes paremat kätt asuvatest automaatidest (mitu tükki ja saba vast 1-2 inimest vaid) või siis internetist. Netis Ermitaaži pileteid guugeldades viskab esmalt hulga vahendajaid, kes sama piletit kahekordse vahendustasuga müüvad, ise leidsin kõige soodsama variandi Ermitaaži muuseumipoe kodulehelt: http://www.hermitageshop.ru/tickets. Hind oli sel 730 RUB, piletiga saab sisse peahoone paremalt küljelt muuseumipoe kaudu, sisenemiseks tuleb läbida kiire turvakontroll, ent sees olles saab triipkoodi telefonist läbi piiksutamisega sisse.  

 

Ekskursioonidest on võimalik sõita kiirlaevaga Peterhofi, peaks toimima ka sügishooajal: https://neva.travel/en/meteors/. Ideid kohtade osas võib leida ka Peterburi IYP giidist (www.inyourpocket.com). Infot kultuuriürituste kohta leiab ja pileteid saab osta näiteks siit: https://www.afisha.ru või siit: www.bileter.ru.

 

Internetist. SIM kaartide müüjaid on vähemaks jäänud. Ise tegin omale SIM kaardi ühes esinduses, number maksis 100 RUB ning vastavalt vajadusele sai raha peale laadida. Tegelikult piisab aga isegi SIM kaardist - nimelt on kesklinn täis wifi võrke, kuhu saab tasuta sisse logida, ent selleks pead end kohaliku numbriga registreerima, misjärel saad sõnumi koodiga. Rohkem infot erinevate võimaluste kohtas leiab siit: https://prepaid-data-sim-card.fandom.com/wiki/Russia.  

Kas küsimuse rõhk on USA kaudu minekul või Kuubale minekul? Kui küsimus on et kas USA kaudu saab Kuubale minna siis jah, alates 2016.a. saab USAst otse Kuubale lennata, enamus lende suure Kuuba kogukonnaga Miamist. Eestist seda teed minnes tuleb arvestada et USAs ümber istumiseks on vajalik ESTA registreering või viisa.
Kui küsimus et mis dokumente Kuubale sisenemiseks vaja, siis vaja passi ning eelnevalt ostetud nn turistikaarti, mille saab osta näiteks Estravelist:    https://www.estravel.ee/sihtkohad/kuuba. USA kaudu Kuubale sisenemiseks see roheline kaart aga ei kõlba, selle asemel tuleb lennufirmalt soetada nn roosa kaart, mille hind on kordades kallim, 50-70€:  https://www.howtotraveltocuba.com/cuban-tourist-card-and-visas

Ma just lendasin Tallinnast üle Arlanda Brüsselisse. Ümberistumisajaks oli 45 minutit, ent Tallinna lend hilines ja Arlandas lennukist välja saades oli väljumiseni 13 minutit. Õnneks oli Brüsseli lennuk kohe kõrval ja pealeminek just alanud. Mõtlesin et kohvrile võin nüüd aidaa öelda, aga kohale jõudis seegi. Seega 55 minutit on täiesti reaalne, ent eelduseks on Tallinna lennu enam-vähem õigeaegne jõudmine, samuti tasub järgida muid soovitusi mis siinse teema alt läbi jooksnud, nt juba Tallinnas check-inis kiirele ümberistumisele viitamine. Põhiline et Krabi lennu värav väga kaugel ei oleks. Vahepeal tuleb läbida passikontroll, Arlandas on olemas automaatväravad, ent lastega minnes on nende kasutamine keeruline, pigem ikka passiametniku kaudu minna. Erilisi sabasid ei tohiks seal olla, aga kui ka on, siis saab paluda et vahele lastaks.     

Võib linna minna küll. Ise tegin umbes sama pika vahepeatuse puhul treti ühe S-Bahni peatuse kaugusel asuvasse Kelsterbachi - esmalt 2 tundi sealses korralikus ujulas (Google kaardil Sport- und Hallenbad Kelsterbach) ning siis varane õhtusöök tipp-topp Itaalia restos Ambiente Italiano. Lennujaamast Kelsterbachi läheb rong iga 10 min järel, sõit 4 minutit, ujulasse 15 min jala ja itaallane praktiliselt raudteejaama kõrval

Kokku seega kruiis pluss ööbimised pluss buss ca 425€. Kõige suurem muutuja ongi lennukipilet kohalejõudmiseks. Novatoursil Tallinn-Hurghada pileteid veel müügis ei ole, Tez Tour annab hinnaks 170€ üks ots ehk 340€ edasi-tagasi. Kogu pakett kokku seega ca 770€ ehk ca 150€ odavam kui Novatours. Siit edasi on juba igaühe enda otsustada, kas iseplaneerimisega kaasnev paindlikkus kaalub üles paketi mugavuse. 

Kuna pankrot on välja kuulutatud, siis kahtlane et kellegile mingeid rahasid on välja makstud. Nagu pankroti puhul ikka, loetakse varad üle, arvestatakse juurde kindlustuskate ja siis arvutatakse välja, kuidas ja palju pankrotivara jagatakse. Midagi tagasi saab, aga ilmselt mitte täissumma

Noh, mõni lennufirma on juba kümme aastat pankroti äärel olnud, aga inimliku kavaluse ning jumaliku väega opereerib tänaseni. Jutt muidugi Alitaliast, mis vist juba 2017. aastast saadik formaalselt pankrotis, enne seda aga mitteformaalselt :-) mingis kasumis pole ta viimased 10 aastat ka muidugi olnud... rääkimata sellest et alates asutamisest 1946. aastal on Alitalia olnud kasumis vaid ühel aastal, 1998.a. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Alitalia

Parima hinna ja mugavuse suhtega on lennujaamabuss Arlandast Stockholm Centrali (iga 10 min järel), sealt metroo nr 13  Gärdetisse (iga 10 min järel) ning 800 m jala hotelli. Või kui maa liiga pikk tundub, siis sama metroo üks peatus kaugemale Ropstenisse ja sealt buss nr 76 (iga 15 min järel) Hangövägeni peatrusesse, mis asub hotelli kõrval. Google Mapsi ühistranspordirakendus aitab täpsema orienteerumisega. Hind 99 SEK (9€) lennujaamast linna (https://www.flygbussarna.se/priser) + piletiautomaadist ostes 45 SEK (4€) kesklinnast hotelli. Seltskonnaga minnes võib ka Uberi võtta, lennujaamast otse hotelli 490 SEK (45€). Arlanda Expressi kiirrongi hinnad leiab muidu siit: https://www.arlandaexpress.com/fares.aspx, sinna tuleb aga otsa panna ka raudteejaamast hotelli mineku kulu; kokku on see kahele inimesele aga juba samapalju kui Uber lennujaamast otse hotelli...

Teatud riikide (nt Saksamaa, Belgia, Ukraina jne) riikidel on õigus Türki siseneda ka ID-kaardiga: https://www.konsolosluk.gov.tr/VisaInfo/Index Eesti sinna hulka ei kuulu, seega vajalik pass. 

Minu soovitus on Borjomi asemel minna näiteks Tskaltubosse. Kutaisist sinna on 20 minutit, mineraalveeallikad on, park on, mäevaated on, spaad on. Taksoga lennujaama 25 min. Ühesõnaga sama elamus ent ilma 2x3h rallita Gruusia teedel

Eks siin kolm ühistranspordi varianti ole - buss, rong ja lennuk. Busse mitu tükki päevas (Jõhvist-Narvast rohkem, vt Luxexpress), üks rong (Moskva rong teeb Piiteris peatuse) ning lennuühendus üle Helsingi

Võib ka vaadata Google Flightis, sisestades marsruudiks HKT-TLL ning sama väljalennupäeva. Nt 21.09 HKT-TLL otsing annab sellise lennu üle Bangkoki ja Moskva: https://flights.app.goo.gl/n5K5A. Kuna lend samal piletil ja lennujaam BKK, siis peaks olema tavaline ümberistumine ning pagas minema otse Tallinnasse