Viimased kommentaarid

Daniel, jah, mõlemal korral jäi vanker minnes lennust maha. Reegel on et hüvitamisele kuuluvad põhjendatud vajalikud kulud, mis tuli teha enne pagasi kohalejõudmist. Lapsevankri vajalikkuses üldiselt veenma ei pea. Ostad siis oma R

raha eest ja hiljem esitad arve kindlustusele. Põhifaktor on aeg - ostud tuleb teha enne pagasi jõudmist, seega esimene käik kohe poodi :-) ja liiale ei maksa ka minna, nt Saksamaal on kohus otsustanud, et Hugo Bossi lipsu võib osta, aga mitte üle ühe :-)


Reeglina pagasi hilinemist lennufirma ei hüvita, küll ta pakuvad nad vahel näiteks hügieenipakki (hambahari,pasta, habemeajamistarbed jne), mis poegkaru probleemi lahendaks. Tuleb vaid pagasi hilinemist deklareerides küsida.
Küll võib pagasi hilinemisel rakenduda enda võetud pagasikindlustus, eeldusel et oste saab kirjeldada kui vajalikke. Mul näiteks sai enne tütre 3aastaseks saamist kindlustusrahadega ostetud lausa kaks lastevankrit, kuna need pidevalt hilinesid :-)

Moskvasse võib autoga sõita küll, ent kohapeal ringiliikumiseks on metroo etem. Kõie muretum on kohale sõita, jätta auto mõne parklaga hotelli ja koha peal metrood (kui see ei sõida, siis Yandexit/Uberit) kasutada

Kui tegemist TSA lukuga, siis võib ka sobiva võtme lasta 3D printeriga välja trükkida, vastavad failid leiab GitHubis: https://github.com/Xyl2k/TSA-Travel-Sentry-master-keys. Sôltub muidugi kus kohas reisil olla, kuskil mägedes see ilmselt nii lihtne pole, aga nt Tallinnas printimiskohad guugeldades hõlpsasti leitavad, nt Oomipood

Guugeldades leiab aktuaalse päevakursi, see sõltub ka vahetatava raha summast. Nt Superrich BKK lennujaamas on täna 37.05, kui min 50€ vahetada: https://www.superrichthailand.com/#!/en/exchange, sama  kursiga vahetab ka Value Plus Exchange Krabil:  http://valueplusexchange.com

Heaks abiks on Vianavigo leht: www.vianavigo.com. Näitab ühendusi koos piletihinnaga. Tavaline ühendus on RER B rongiga Notre Dame'i ja sealt RER C, hind 10.90€ üks ots ja sõiduaeg 1 tund. Kui tahtmist seigelda ja raha säästa, siis Roissypole'st ka odavamad variandid:

+ buss 350 Gare de l'Esti (1.90€, 1h), sealt metrood 7 ja 9 Iena peatusesse (ümberistumine Chaussee d'Antin La Fayette, kokku 1.90€, 40 min), kokku ca 1h40;
+ buss 92 Bobigny - Pablo Picasso metroojaama (1.90€, 30 min), sealt metrood 5 ja 9 Iena peatusesse (ümberistumine Republique'l, kokku 1.90€, 50 min), kokku ca 1h20. 
Kõik need 1.90€ on tavalised üksikpiletid ja kokku seega edasi-tagasi 7.60€, mitmekesi minnes saab veel soodsamalt kui osta 10 piletit korraga, selle hind on 14.90€ (s.t. 1.49€ pilet), sellisel juhul saab edasi-tagasi isegi 4x1.49=5.95€. 

See kodulehe link viitab hoopis mingile muule ühendusele. 

Kasuta siis minu pakutud teist varianti, sobiva pikkusega ümberistumisaeg samas lennukas ja Tallinnast lend. 400€ ringis on ka variante Londoni kaudi, aga ebamugavamad lennukivahetused.  Otselend Brüsselisse on ka samal hommikul, paarkümmend € kallim

Bussiga Riiga (15€), 27.11 õhtul lend Brüssel Charleroisse (17€), bussiga linna (10-15€), 28.11 kl 14 lend Brüsseli pealennuväljalt Cancuni (200€). Kokku ca 250€ . Kui mugavamalt ja kiiremini tahad, siis 28. 11 Air Balticuga Tallinnast üle Riia Brüsselisse, 4h ümberistumiseks ja siis sama pealelõunane lend, hind kokku ca 370€. Lende saad broneerida flights.google.com, www.momondo.com, www.skyscanner.com lehtedel, broneeri esmalt Brüssel-Cancuni ja siis Tallinn/Riia-Brüsseli lennud.  

Norsu, Google ostis Waze küll ära, ent tema arenduskeskus on endiselt Iisraelis ja vähemalt seal peetakse seda küll endiselt kohalikuks. Ning last but not least, Waze kasutustingimused on küll tema asukoha suhtes üsna üheselt mõistetavad, sätestades järgmist: "These Terms, the Software and the Service will be governed solely by the laws of the State of Israel." Vt  https://www.waze.com/et/legal/tos. Teisisõnu, kui Waze probleeme tekitab, siis lahendamas tuleb neid käia Tel Avivi, mitte San Francisco kohtus ;-)


Iraan kindlasti ka. Ilma VPNita oli probleeme Facebooki ja Google Mapsiga, samas Whatsappiga probleeme polnud - ning mis veelgi kummalisem, Waze töötas ka seal ning erinevalt GMapsist isegi võimaldas navigeerimist (tegu ju teadupärast Iisraeli firmaga).

Ülevaate eri maadest, kus VPNi võiks kasutada leiab siit: https://thebestvpn.com/are-vpns-legal-banned-countries/. Täpsemalt on see ülevaade maadest, kus VPN on keelatud või piiratud, aga olgem ausad, just seal neid vaja lähebki :-) muidugi, kes kusagil teises maailma otsas ETVd tahab vaadata, nendele on see samuti kasulik, aga see juba teine teema

Olen ka Hua Hinis, aga saabun 3. detsembril... mis ekskursioonidesse puutub, siis kuna oleme kolmekesi, siis plaanime lihtsalt võtta takso ja sõita kuhu vaja. Umbkaudse taksohinna leiab kas sealse Uberi ehk Grabi äpist või siis nt Thai Taxi Calculatori apist. Nt sõiduks Hua Hinist Pa La-U  kose juurde annab see 65 km, 1:20 ning 510 THB, mis edasi-tagasi teeb hinnaks alla 400 THB inimese kohta ning see on meie vajadustele täiesti vastav

Põhjalik ülevaade Ataturki ja Sabiha Gökceni vahel liikumise eri viisidest on antud siin: https://turkeytravelplanner.com/go/Istanbul/Transport/ataturk2gokcen.html. Üksikreisijale kõige mugavam on ilmselt bussi variant ühe ümberistumisega, hind alla 5€. Mitmekesi minnes tasub võtta Uber, nende 6 sõitjakohaga UberXL fikshind ühest lennujaamast teise on 165TL ehk hetkekursiga ca 28€. Sama palju maksab ka tavaline kollane takso, ka nende puhul on kindlam võtta takso äpi kaudu (nt Bitaksi), mis tunduvalt vähendab tüngasaamisriski. Mõlemal juhul võiks aga aega varuda, eriti tipptunnil, vähemalt 1,5 - 2 tundi. 

Kasutasin ka hiljuti Iraanis käies ExpressVPNi. Neil on pakkumine 30päevase money back garantiiga, mis on 3nädalaseks reisiks ideaalne - ostad enne reisi 10eurose kuupaketi, käid ära ja tagasi tulles taotled raha tagasi. Mul tehti tagasimakse paari päevaga. Programm ise hõlbus kasutada, ainuke miinus oli et sõi kõvasti akut.

Sel sügisel olen mitmel korral Poolas käinud ja tõepoolest, Budzisko piiril on permanentne kontroll. Seda kas nad naastukõrina peale kinni peavad ma ei tea, aga kinni nad valikuliselt autosid peavad ja eeldan et Poola teekatte kaitse on üheks nende ülesandeks küll.

Öömajadega praegusel madalhooajal probleemi ei tohiks olla. Jälgi silte noclegi ja küsi hinda. Kui miskit silma ei hakka ja otsida ei viitsi, kasuta booking.com
Shoppamisegabon lihtne kuldreegel - mida suuren linn, seda paremad shoppamisvõimalused. Elblagis elab 110.000 inimest ja Lidz. Warminskis 16.000, seega puusalt tulistades pakuks Elblagi (umbes nagu kui valida Tartu ja Põlva vahel). Mine google mapsis linna kaardile, guugelda shopping mall või centrum handlowe ja leiadki mis vaja.

Berliini ühistransport toimib 24/7 ja midagi keerulist öösel lennujaamast linna saamises ei ole. Kõige hõlpsam on transporti planeerida Google Mapsis:  vali seal ühistranspordi planeerija, sisesta alguspunktiks Schönefeld Terminal A ja sihtkohaks Kleiststrasse 9 (NB! Berliinis on mitu Kleiststrasset, kontrolli et saaks õige) ning reisi aeg, nt 00:00 esmaspäeval. Tulemuseks saad terve rea 1-2 ümberistumisega buss või buss+metroo variante sõiduajaga ca 1h ringis, mis ei erine palju päevasest sõiduajast (ca 50 min). Istu kl 00:14 terminali ees bussi, jälgi jooksvalt Google kaardil kus ja kuidas ümber istuda ning tunni ajaga oledki kohal.  Lisaks on bussiga minek mugavam - buss 171 peatub otse terminali ees, ei pea raudteejaama kondama (ca 300 m terminalist). 


Pileti saab osta automaadist bussipeatuses. Schönefeld asub C tsoonis, seega tuleb osta mitte AB, vaid ABC tsooni 72h pilet, mis aga maksab vaid 1€ enam.  

Mis aga tingimisse puutub, siis takso sõidab Berliinis taksomeetriga ning kohe 50 eurot pakkuvat tingijat võidakse põhjusega pooletoobiseks Ida-Euroopa turistiks pidada.. pealegi on enamus taksojuhte türgikeelsed ning nii uskumatu kui see ka pole, see ei ole sama mis araabia keel :-) teisisõnu, uskmatu rohkem maksma ei pea, loll aga küll )) Lisaks peatusest takso võtmisele toimivad Berliinis ka erinevad sõiduäpid (Uber, Mytaxi), hind lennujaamast Kleiststrassele vahemikus 35-45€.    

Münchenis on ühistranspordis kaks piletivõimalust: paberpilet või nutiäpp. Rohkem infot nende nutipileti kohta leiab siit: https://www.mvv-muenchen.de/en/tickets-and-fares/online-und-handyticket/index.html

Ma olin viimasel korral Pariisis käies Ibis Styles Clamart hotellis. Tipp-topp, uus ja puhas, ruumikate tubadega. Kahene tuba 66€/öö. Asus kohe Clamarti linnalähirongi jaama kõrval, Louvre'i ette sai ühe ümberistumisega poole tunniga, piletihind 2.80€. 

Kohale peab minema ja sõrmejäljed andma vaid siis, kui eelmisest taotlemisest möödas rohkem kui 5 aastat: https://www.politsei.ee/et/juhend/eesti-passi-taotlemine-taeiskasvanule/3. Kui kehtiv, 5aastane pass olemas ja selle taotlemisel sõrmejäljed antud, siis uuesti anda pole seega vaja. Taotlemine võib tõesti ka tunni võtta, samas ei pruugi - näiteks praegu on Tammsaare esinduses taotluse esitamise ooteaeg vaid 11 minutit: https://www.politsei.ee/et/asukohad/teenindused/tallinn-tammsaare. 

Türgi liiri umbkaudset vahetuskurssi lennujaamas näeb siin: https://www.ihatetaxis.com/convert?amount=1&from=EUR&to=TRY&destination=IST-Istanbul-Ataturk-Airport. Hetkel see näiteks 6.16. Igal juhul on see parem kui Tavidi kurss, seega soovitan 20-30 eurot lennujaamas taksoks ja muuks pisikuluks vahetada ning ülejäänu järgmine  päev linnas. Rahavahetuskohti lennujaamas on mitu, mida kaugemal seda odavam. Tasub ainult veenduda et mingit komisjonitasu ei lisanduks. 

Ma ei saa ka täpselt aru milles probleem? Uue passi saamiseks piisab isegi ühest korrast kohal käimisest - passitaotluse ja pildi saab digiallkirjaga esitada ning büroosse tuleb vaid kord järele minna. Büroos saab omakorda aja ette broneerisite ja dokument 15 minutiga käes. Ning kui peaks Eestis harva viibima, siis passi saab ka Eesti saatkonda lasta saata. Lihtsamaks pole võimalik enam küll passi vahetamist teha!!

Mis rahasse puutub, siis lennujaamas võib pisut vahetada, aga linnas kursid paremad. Vahetades küsige väiksemaid rahatähti, siis saate taksojuhile täpsema raha anda, neil tihti vahetusraha ei ole :)

Taksosõit on tegelikult lihtne, kui paari reeglit järgida:

1) võtke lennujaama eest takso (ainult ametlik, mingite terminals peibutavate myfriendidega ei maksa jamada);
2) vaadake et juht lülitaks taksomeetri sisse, kui ei, nõudke seda;
3) takso maksab 4 TL sisseistumine ja 2,5 TL/km. Lennujaamast Aspeni hotelli on 17-19 km, seega optimaalne hind on ca 55 TL (ca 8.7€). Ummikute puhul võib hind pisut kõrgem olla, ent üle 70 TL (10€) on juba kurjast - sellisel juhul tasub hotellist abi küsida, kirjutada takso number üles ning paluda hotellil see politseile edastada. Petistest taksojuhtide pärast on paljudel hotellipidajatel piinlik ja nad valmis aitama.

Võtke lahti Google Maps, sisestage alguspunktiks Istanbuli lennujaam ja sihtkohaks Hotel Aspen. Seejärel valige transpordiviisiks ühistransport ja näete, et metroo läheb otse lennujaamast hotelli juurde, Yenikapi jaamast 400 m jalutada.

Ise soovitan aga taksot, eelpool viidatud Bitaksi ametlik taksohind on 45 TL. Yenikapi piirkonnas elab palju immigrante ja kogu see kirjusus võib esimese hooga hirmu nahka ajada - kuigi tegelikult on sealkandis näiteks ehedaimad gruusia, pärsia ja süüria restoranid. Pärsia omadest soovitan Asemani ja Gruusia omadest Cafe Nico, mõlemad samuti Google Mapsis leitavad.