Brüsseli ühistransport

Tere.

Olen minemas sel nädalavahetusel Brüsselisse. Tänu ühistranspordi "plan your trip" sain aru kuidas pühapäeva õhtul hotelli jõuda. Esmalt lennujaamas rongile ja siis Gare du Midi peatusesse ja seal trammile. Minu küsimus on seotud seoses nende piletitega. Sain foorumist abi, et rongile saab pileti osta väravast. Aga on ka mingi 24, 48 ja 78 tunni piletid, aga kas need kehtivad siis kõigile transpordi liikidele (buss, tramm, metroo ja rong)?
Või on rong ikkagi eraldi? Ja kas selle ajalise või isegi rongi pileti soetamiseks on vaja Brüsseli ühistranspordi kaarti?

Parima ühistranspordiühenduse leidmiseks Brüsselis sobib suurepäraselt Google Maps, valides seal transpordiliigiks ühistranspordi, sisestades alguspunktiks lennujaama ning lõpp-punktiks hotelli.

Rongile saab tõepoolest osta pileti väravas automaadist, ent arvestada tuleb et see on üsna kallis (ca 8€) ning kuna Brüsseli lennujaam ei kuulu linnatsooni, siis lennujaamast ostetud pilet ei hõlma muid linnaliine, s.t. raudteejaamast edasi sõiteks tuleks veel lisaks osta bussipilet. Seetõttu on soodsam sõita lennujaamast bussiga nr 21 linna (pileti saab osta lennujaama bussipeatuses automaadist, hind 4.50€) ja seal soovitud kohas ümbes istuda, kuna see on ühe piletiga võimalik. Samas on rong muidugi kiirem ja kui sihtkoht asub Gare du Midist veel edasi, siis säästab sellega korralikult aega.

Lisaks Brüsseli linnaliinidele väljuvad lennujaamast ka Flandria maakonnaliinide (De Lijn) bussid, milledest mõned sõidavad ka linna. Need bussid on valge-kollast värvi ja pileti saab osta bussist, hind 3€.

Mis 24-48-72h tunni piletisse puutub, siis sellega on võimalik Brüsseli piires ringi liikuda nii bussi, trammi, metroo kui ka rongiga, samuti kehtib see lennujaama bussides 12 ja 21. Konkreetsem info siin: http://www.stib-mivb.be/article.html?_guid=d0707200-2683-3410-479e-b21a51d668f0&l=en. Päevapileti ostmiseks tuleb esmalt soetada MOBIB Basic plastkaart (müügil suuremates metroojaamades, 5€, nimekiri siin: http://www.stib-mivb.be/article.html?_guid=30d93c3b-2b83-3410-94b5-eec92fbd03ff&l=en). Ühe kaardiga võib osta ka mitu piletit, seega ei pea igale reisijale seda eraldi ostma. Kui plaan bussiga nr 21 lennujaamast linna sõita, siis võib 24-48-72 tunni pileti juba lennujaamas osta ja linnasõiduks kasutada, ainukeseks probleemiks on see, et ma ei ole kindel kas seda kaarti lennujaamast osta saab, võib-olla müüakse seda saabuvate lendude saali ajalehekioskis, aga 100% kindel ei ole.

Kui soovid konkreetset marsruudisoovitust, siis kirjuta kuhu kanti see hotell jääb ja saan täpsema marsruudisoovituse anda.

Tänud Buldooza.
Hotell asub Rue De Neufchatel tänaval. Sama nimega hotell ka. Ja kuna ma saabun sinna pühapäeva õhtul siis vist kõik kioskid kinni ka juba.

Sõltub kui hilja saabuda, lennujaama saabuvate lendude halli kiosk Press Point on lahti kuni kl 21 ja Gare du Midi KIOSK müügipunkt, kus Mobib basic kaarti müüakse, isegi kuni 22:30.

Ühistranspordiga on siis kaks varianti: kas rong Gare du Midisse, seal osta KIOSK müügipunktist Mobib kaart koos 24/48/72h piletiga ja siis trammiga nr 81 hotelli juurde, kokku ca 45 min - kallim, aga kiirem ja mugavam. Või buss 21 linna ja seal 1-2 ümberistumisega hotelli, aeg 1:00-1:10. Sobivaid ühendusi ümberistumisinfoga leiab Google Mapsis, kui seadetes rongi variant välja lülitada.
Mitmekesi minnes võib ka Uberit kaaluda, hind ca 25-30€ ehk kolme inimesega minnes tasub juba ära.

Tänud Buldooza.
Nüüd on pilt selgem. Lend saabub mõned minutid enne 7 õhtul, seega peaks lennujaama Press Pointi jõudma. Nagu aru saan siis Press Pointis seda Mobib kaarti ei saa?
Kaalusin ise algul ka takso varjanti aga kuna ma reisin üksinda siis nii takso kui ka Uber oleks suht koht kallid. Ühistransport on kindlasti põnevam ja näeb hotelli reisides linna ka ehk rohkem.

Mul endal nimeline Mobib kaart, pole uurinud kas Press Pointis Mobib basicut osta saab. Leidsin ühe selleteemalise Tripadvisori foorumi, aga kindlat vastust ei saanud: https://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g188644-i205-k8314672-Buy_Discover_Brussels_MOBIB_Card_at_Airport-Brussels.html.
Iseenesest oleks ju elementaarne sellist vajalikku asja ajalehekoskis müüa, ent asjata pole Belgia sürrealismi kodumaa, elementaarsus pole siin just tihti asjade mõõduks. Aga küsida võib ikka.

Juhul kui ei ole, mine korrus allapoole bussijaama, peatuses on piletimüügimasin, osta sealt Airport Line pilet (masinast 4.50€, maksta saab ka kaardiga) ning sõida sellega hotellini välja, nii nagu parajasti sobivad ümberistumised on.

Lisaks Airport Line piletile ja üksikpiletile saab automaadist ilma Mobib kaarti soetamata osta ka 24h pileti ning erinevalt tavalisest üksikpiletist kehtib ka lennujaama bussis - ehk siis kui järgmine päev ka transporti kasutada plaanis, siis on isegi mõttekas võtta lennujaama automaadist hoopis 7.50€ eest 24h pilet: http://www.stib-mivb.be/article.html?l=en&_guid=00b80e82-2783-3410-98be-aa45557d55aa.

Kui Brüsselis plaan vaid 1-2 päeva olla, siis pole 5€ maksvat Mobib kaarti vahest üldse vaja, piisab paberkaardil üksikpiletite (kui alla 3 sõidu päevas) või 24h piletite (kui üle 3 sõidu päevas) ostmisest.