Hinnad kohapeal 2011

Detsembrikuus veetsime abikaasaga 12 päeva Seišhellidel. (Mahe, Praslin, La Digue, Coco island, Cousin island.)
Mida võiks öelda? Sinitaevas vaheldub halliga. Taevalaotus muutub seal kandis kiiresti - troopilised vihmahood mööduvad sama kiirelt kui saabuvad ning isegi lauspilves ilmaga ulatusid soojapügalad 28 kraadini. Troopilise taimestikuga rohelistel saartel on vihm lokkava looduse kondimootor. Lisaboonuseks ca 12h päevavalgust. Tore on! Aga sarnaseid kohti leidub maailmas küll ja veel. Kas ja mille poolest kokku 113 pisikesel saarel asuvad Seišellid erilised on?

 • Väga mitmekesine loodus

 • Multifilmist pärit erilise kujuga graniidirahnud. Kõikjal. Mujal maailmas selliseid pole.

 • Palju põnevaid liivarandu ja rannasoppe, kus privaatselt päevitada. Ujumiseks on aga paljud, kui mitte suurem osa randu nii Mahel, Praslinis kui La Digue saarel hiigelsuurte lainete, kivise põhja, ohtlike hoovuste või madalal asuvate korallide tõttu sobimatud. Hotelli valikul tuleb seega olla tähelepanelik. Loogika on lihtne: mida krõbedam hind, seda suurem tõenäosus ujumiskõlblikule rannale. Hinnatase majutusasutustes alates 60 EUR/ööpäev kuni 1500 EUR. Keskmine hinnatase, millega turist arvestada võiks, on siiski 300-550 EUR/öö.

 • Snorgeldamiseks sobilikes randades põnev mere-elu – värvilised kalad, meri-kilpkonnad.

 • Erilised taime- ja loomaliigid. (Mis turistidele, sh mulle, midagi ei ütle.)

 • Eestiga võrreldes detsembris vaid kahe tunnine ajavahe (+4 GMT), teisisõnu läheb aklimatiseerumine kiiresti.

 • Kultuurilise eripära poolest tooks eelkõige välja La Digue saare.
  La Digue saar, kus kõik elanikud ja turistid peaasjalikult vaid jalgratastel liiklesid. Autosid on saarel alla 20 ning ökoloogiline liiklus loob kaasaegsetele ehitistele vaatamata õdusa atmosfääri.

 • Alati soe (25+) ilm, ohtralt päikesevalgust.

 • Tagasihoidlikele sissetulekutele vaatamata vaesust Seišellidel silma ei hakka ning kerjuseid pole.

 • Krõbe hinnatase. Restoranides kalasupp alates 8 Eurost, pearoad sõltuvalt söögikoha tasemest kuni 25 Eurot. Arvestades kohalike tagasihoidlikku palgataset (150 Eurot kuus) on tegemist tõeliste röövelhindadega. Toiduvalik kohalikes poodides oli väga kasin (karastusjoogid ja röstsai) ning meie mõistes Prisma kaubavaliku eest tuli paaris vingemas Mahe poes välja käia kahekordsed Helsinki Stockmanni hinnad.

 • Haid. Põhjus, miks nii vähesed kohalikud ookeanilainetes hullavad, on pisut murelikuks tegev: hirm hairünnaku ees. Olgugi, et ametliku statistika järgi on registreeritud Seišhellidel vaid kaks turisti surmaga lõppenud hairünnakut (august ja sept 2011), siis mitteametlik statistika on salastatud ning kohalike keeled lukus. Jämedat turismioksa, millel kogu riigi majandus mõlema kannikaga peal istub, ju saagida pole vaja. Praeguseks on nii mõnigi luksushotell oma rannariba kaitsva võrguga sisse piiranud. Ju siis on põhjust. Lähem info http://www.lonelyplanet.com/thorntree/thread.jspa?threadID=2018053

 • Ehedat kultuuri (ei Aafrika ega muud) Seišellidel ei näe. Kreooli, prantsuse ja inglise keelt kõnelevad kohalikud võtavad elu rahulikult. Kes parasjagu turismitööstuse karusselli ei pöörita, istuvad töötuna kodus või püüavad kala. Õhtune lemmikmeelelahutus on inimestel teleka vaatamine. Pühapäeviti käiakse kirikus. Vahel peetakse rannas diskosid ja nädalavahetustel randades piknikku.

Pikk lugu lühidalt:

 1. Kas meeldis? Jah, meeldis – loodus oli lopsakas, kliima mõnus, nii minnes kui tulles sai väikese ajavahe tõttu kiirelt joonele.
 2. Kellel soovitaksid sinna reisida? Inimesed, kes oskavad puhkust täiel rinnal nautida ja raha pärast nii enne kui ka pärast reisi ei muretsema ei pea. Päeva eelarve koos ööbimise, toidu ja muude lõbustustusega seal kandis turistina viibides minimaalselt 150 Euri päev, keskmiselt 400 Euri päev, aga kirssidega variant mesinädalate pidajaile pigem 600-700 Euri juurde. Lennud tavaliselt Eestist/Helsinkist ca 1000-1300 Eur.
 3. Mis hindadega kohapeal peaks arvestama?
  Hinnad kohapeal 2011 detsember:
  Autorent (Nelsons Car Hier) pisike Hyday Getz: 35 Eur päevas, kindlustus sh.
  Mahlapakk toidupoes: ca 2 Eurot
  Mitte-alkohoolsed kokteilid hotellide baarides: 7-9 EUR
  Kõige soodsam kalasupi hind (La Diguel): 5 EUR, keskmiselt siiski 9 EUR.
  Saare-ekskursioon Praslinis kohaliku „giid-autojuhiga“ 50 EUR.
  Sissepääs Valle de May rahvusparki, kus kasvab Coco de Mer: 20 EUR. (Muideks, seesama palm kasvab Praslini saarel nii mõnelgi pool väljaspool parki. Kel rahaga kitsas käes, jätke Valle de May külastus vahele ning paluge giidil endale teisi kasvukohti näidata, mis pargi territooriumilt pisut väljas. Kokkuhoid on ostujõud!
  Coco de Mer kookospähkel, korraliku kujuga ja pigem suurema poolne: 200 EUR tk.
  Väike nõuanne kõigile, kes Coco de Meri ostavad: kleepekad ja tšekk on kõigi müüjate sõnul kohustuslikud, sest ilma nendeta ei saa väidetavalt üle piiri. Tutkit! Meil olid paberid olemas, aga keegi ei küsinud midagi, kui käsipagasiga rõõmsalt Mahe lennujaama turvakontrollist läbi läksime, pähkel kotis. 90 EURi on Coco de Meri hind mustal turul – ilma tšeki ja ametliku kleepekata. Kellel närv vastu peab, kaaluge ostu kohalikelt.
  Laevapiletid Mahelt Praslinile ca 43 Euri üks suund, Praslinilt La Diguele 12 Euri suund.
 4. Internet? 1h internetikohvikutes (Mahel, Praslinis) 9 EURi.