Jordaania reisimuljed

Tegime kahekesi nädalase puhkusreisi  18-25. okt. Novatoursi vahendusel Aqabasse. Meid võlus suve pikenduse võimalus ja hinna-kvaliteedi suhe. Kuna Mina hotell, meie ööbimiskoht, reklaamib praegu kahese toa hindasid 43 euri öö , siis makstes ühele paketi hinna 375 euri jääb lennupiletiks  ja firma teenustasuks 225 euri . See on Aqaba osas mõnus hind (Momondo pakub praegu  odavamat lendu 570 piiril). Hotellis oli heal tasemel hommikune rootsi laud ja sisehoovis kena bassein. Peab arvestama, et reklaamitud 600 m hotellist linna rand ei ole valgele inimesele kõlblik, seal sulistavad ainult poisikesed ja käib kohalike seltsielu.

Kui  poolunine saabumispäev välja arvata, jäi meil 3 päeva aktiivseks ringisõitmiseks ja teine kolm päeva kohalikuks linna ja lõunarannaga tutvumiseks. Jordaanias olles peab kindlasti tegema külastuse Petrasse, Wadi Rummi ja surnumerre hulpima. Kahjuks on  Jordanis  ühistransport väga algelisel tasemel. Aqabas linnabusse ei liigu, surnumere äärde üldse puudub bussivõimalus, Petrasse ja Wadi rummi saab väikeste bussidega, mis väljuvad kella kuue paiku hommikul ja ainult siis kui nad on täis. Tagasi Aqaba poole kui üldse peaks  viimane buss väljuma kella 16 paiku. Nii et praktiliselt jääb  neli võimalust- võtta ekskursioonid Novatoursilt, otsida mõni kohalik pisiturismifirma võib-olla veidi madalama hinnaga, sõita kohale taksoga, kes ootab kokkulepitud aja (neid taksopakkujaid on igal sammul) või võtta rendiauto neljase seltskonnaga. Meil vedas ja saime kena paari poolt võetud rendiauto tagumisele istmele. Edasise jutu paremaks mõistmiseks oli praegu  vahetuskurss 1 euro=0.8 JOD.

Wadi Rum  Aqabast sõitu ca 65 km mööda suht igavat poolkõrbe maastikku. Kohal olles peab kaitsealale pääsme lunastama 5 JOD nägu. Lisaks tuleb ümber istuda 4x4 veoga masinale kohaliku juhiga, tavamasinaga võib mõnel kohal liiva vajuda ja ka orienteerumine on esimest korda sõitjal raske. Maksame 4 tunnise sõidu eest  67 JOD masina kohta ja näeme ära fantastilise kõrbemaastiku ja sealt välja ulatuvate kaljudega punaste düünide ala, 2 looduslikku kivisilda,  üks efektne kitsas kaljulõhe (siq), seenekujuline kivimoodustis ja Lawrence maja jäänused. Kellel on soovi, saab teha ka tunnise kaamelisõidu 10 JOD eest. Välja riputatud hinnakiri pakub erineva aja ja pikkusega  4x4 sõite  25-80 JOD. Peale Wadi Rummi seikleme veidi kohalikel teedel ja näime ära kaasaegse luksus telklaagri suure söögibloki, ümmarguste ja kandiliste telkidega. Siin saab nautida  õhtusel ajal rahvuslikke etendusi, tähtede vaatlust jne koos õhtusöögi ja ööbimisega.

Surnumeri. Aqabast sõitu põhjapoole ca 280km. Surnumere äärne on minimaalse asustusega, hotelle vetteronimise võimalusega kohtab ainult põhjaosas. Võib-olla mõni kohalik taksist viiks lähemale metsikule rannale, kuid seal tulevad jälle soolase ihu puhastamise probleemid. Niisiis leiame kolme konkurendi hulgast soodsama, tahab randa pääsemise eest 20 JOD näo pealt. Hotelli alal on kõrgemal korralikud mageveebasseinid. Edasi viib kivitrepp duššide juurde ja alla mere kaldale, kus on sulistamas paarkümmend külalist. Igal pool on suured hoiatussildid soolase vee näole ja silmadesse sattumise eest. Niisiis järgneb selili hulpimine kibesoolases vees, kus on vee kohal pea ja jalad allpool põlvi. Kuna näen ühte vanemat härrat ujumas koera stiilis, tekib kohe tõmme ka see ära proovida. Ettevaatust, kuid saab küll ennast keerata kõhuli ja rahulikult koera stiilis teha mitte tahapoole tõmbeid vaid tallates käppadega vett hoida end  kõhuli asendis parajas kõrguses. Veelkord ettevaatust seda proovides. Õhtupoole külastame veel Madabat ja sel üht ilusat kirikut, kus on palju mosaiiktehnikas seinte ja põranda kaunistusi. Tagasi hotelli jõuame pool 11.

Petra. Ajalooline kaljulinn, mis on UNESCO maailmapärandite nimekirjas juba 1985. aastast. Aqabast sõitu ca 120km, sissepääsupilet on üks maailma kallimatest- 50 JOD. Minule oli kõige ägedam sissepääsutee (siq) kulgeb pea 1,2 km pikkuselt 90-180 m kõrgete  kaljuseinte vahel, kohati laiust all ainult 3 m Sees on järjest templeid, hauakambreid, kaljureljeefe , amfiteater jne. Kõige uhkemateks on sees varakamber ja klooster. Kloostri juurde mäe otsas saab ka eesliküüdiga hea kauplemise puhul 10 JOD ja 20 min ülesmäge mööda treppe. Aega varusime 4,5 tundi, mis osutus meile küllalt parajaks. Huvitaval kombel päikesekiirgus oli küllalt nõrk, nii et peale ringiuitamist ei olnud vajadust punast ihu tohterdada. Õhtupoole sõidame mööda kurvilist mägiteed läbi huvitavate kaljude ja kanjoni Surnumere maantee peale ja tagasi Aqabasse. Kokku läks meil 50% osalemine autorendis maksma – rent 55 JOD , bensiin-53 JOD ja lisades sissepääsutasud kokku kolm päeva tippekskursioone 292JOD ehk 365 euri. Tuli küll Novatoursi pakutust odavam ( kolm sõitu kahele 660$ ehk ca 570 euri), kuid meil puudusid giiditeenused, lõuna ja õhtusöögid. Asja tegi meil huvitavamaks täiendavad sõidud mööda maad ja kohti.

Ülejäänud kolm päeva kulusid linnaga tutvumisele- mõned pisimuuseumid ja kenad mošeed, basseini ja rannamõnudele. Ühel päeval käisime ka lõunarannas, taksoga sõitu 5 JOD eest kaubeldes (oleks saanud ka hotellist vautšeri ja bussiga kohale 10 JOD eest). Takso viis otse avalikku randa . Muidugi kuulus  linnas asja juurde ka paras šoppamine. Veel teadmiseks, et Aqabas on ainult üks korralik Carrefour  toidupood, linna keskel turul oli kauba valik üpris niru. Söögikohti  on palju. Sukeldumisega ei tegelenud.

Kuigi sarnases hinnaklassis puhkusereise on hulgi, see reis on hea võimalus külastada Jordaaniat ja selle parimaid pärleid.

 

Lennupakkumised
Reisikaaslased