Mai lõpp Põhja-Norras

Tervist

Kas oskaks keegi jutustada maikuu lõpu Põhja-Norra tee- ja ilmaoludest? Plaan sel ajal, enne putukate sündi, mootorrattaga Jäämere poole sõita, kuid seni ei ole õnnestunud leida adekvaatset infot sealpool valitseda võivate ilma- ja teeolude kohta peale selle, et ilm väga muutlik. Külm ei heiduta, kuid kas teed juba kuivad või on veel jääs ja lumised? Kas omab keegi isiklikke kogemusi ses osas?

Olen korduvalt mai lõpus läbi Soome põhja Norra Tanasse ja Ifjordi sõitnud. On olnud nii kevadist ilma, kui ka täistalve alates Ivalost. Antud tee peale Tanat puhastatakse lumest alles mai lõpust ja 1x oli tee läbi freesitud 3 m lumest. Tundras ilmad sel ajal heitlikud, päike kaob hetkega ja algab tuisk. Sel ajal öösel enam pimedaks ei lähe. Võta sama motoreis ette parem aug. lõpus ka siis pole putukaid, ilm stabiilsem. Ise käisin matkaautoga seal kalastamas. Motikaga võib jahe hakata.

Kõlab üsna karmilt. Ja on vähemalt selge, mis ees ootamas võib olla. Samas on igaks juhuks varutud ka alternatiivmarsruut, kui ilm üles välja ei luba sõita.

Me käisime just eelmine mai lõpp-juuni algus Põhj-Norras ja päike paistis, lumi läind, teed puhtad. Sooja nii 10-15 kraadi päeval. Ideaalsed ilmad. Ainult õhtud ja öösed oli nii külmad, et telkida ei kannatanud. Samas oli ju siin hull palavus sel ajal. Nii, et kõik sõltub.