Mulhacen ja Andaluusia

Tere! Plaanis on teha 2-e nädalane jalgrattamatk Andaluusias ja selle käigus vallutada ka Sierra Nevadas Mulhacen (3478m) ja Veleta (3398m). Kuigi enam - vähem on matk planeeritud, siis on oodatud soovitused, mida kindlasti peaks nägema. Lisaks, kel on kogemused Sierra Nevadaga, kas mägede vallutamine seal eeldab spetsiaalvarustust või saab sinna jala üles kõmpida? Kuidas on lood rahvuspargis ööbimisega telgis? Väheste netis olevate infoallikate järgi on seal olemas ka refugee campid. Kui jahe on seal augustis? Kes on käinud seal kandis, kirjutage palun.

Jalgratta kogemus Sierra Nevadas mul endal puudub, aga seljakotiga randamas olen seal kainud kull. Mulhacenile minekuks on sellised variandid:

  1. Koige vaiksema vaevaga kaia tipus ara on votta Capileira nimelises kulas buss, mis laupaeviti teeb mitu reisi ulesse ja alla. Pilet (vist) maksis 4.50 euri ja buss viib kuni Mirador de Trevelez-i nimelisse kohta. Sealt jalgsi edasi Mulhacenile minu puhul vottis aega 2.5 tundi. Jalgrada laheb mooda maeserva ules ja oli margitud kividega, mis teineteise peale laotud. Kuigi ega seal ka kuskile eksida ka pole, mine ainult ules. Jalgratast seal rajal kull soita ei saa, vaga kivine on rada. Tous pole vaga jarsk, kuid vaevaline. Alla Mulhacenilt tulin Veleta suunas, langus vaga jarsk ja palju lahtiseid kive
  2. Kui ei juhtu laupaev olema, siis Capileirast la Hoya del Portillo nimelisse piiripunkti (kontrollitav sissepaasuala rahvusparki) on 8 km ja sealt Mulhaceni tippu 15-16 km. Vaatasin siin hispaanlaste jalgrattamatkade lehte ja seal raagivad, et ei lubata eriti ratast parki sisse. Aga muidugi void sinna auto parkida ja jala edasi minna.

Veletale minekuks sellised variandid:

  1. Labi Pradollano nimelise suusakeskuse soidad ules kuni tokkepuu tuleb ette (seal on igasugused kioskid ja piirivalve endine hoone ja antennide mastid ja parkimisplats), kullap sa naed. Tokkepuu on alati suletud ja labipaas soidukitega on lubatud ainult parki teenindavale personalile. Jalgrattaga loomulikult saad sealt labi, sest puudub valve, iseasi et kas on lubatud. Sealt jala laheb ules Veletale 2-3 tunniga.

Ja koige raskem variant on teha molemad tipud uhe reisiga, alustad sa siis Capileirast, lahed la Hoya del Portillo (soidukite piiripunkt), Mirador de Trevelez, Mulhacen, Veleta, Pradollano voi siis vastupidi. See oleks siis 2 paevane reis oobimisega magedes voi siis refugio-s. Temperatuurid hetkel 13 juuli 2008 madalaim on 7 kraadi ja korgeim on 21 kraadi (vaata www.aemet.es). Augustis on enam-vahem sama, aga alati maksab valmis olla tugevaks tuuleks, vihmaks kui ka lumetormiks, ilm muutub nendel korgustel minutitega. Tegemist on ikkagi korgmaestikuga. Opetuseks: Otsi Granada kauplustest voi infopunktist Sierra Nevada topograafiline kaart, maksab 6 euri umbes. Vota kaasa laetud akuga mobiil ja helista 112, kui mingi jama tekib. Ara unusta paikesekreemi (-ja prille) ja kindad-mutsid kaasa votta pole ka palju noutud.

0
0

Kirjutan siia juurde enda kogemuse eelmisest nädalavahetusest. Esiteks on kodus eeltööd tehes suht võimatu leida neid Hoya del Portillo ja mirador de Trevelezi nimelisi kohti. Need nimed leiad allaes rahvuspargi enda kaardilt. Capileira on leitav kõikidelt kaartidelt. Capileirast läheb tee edasi Hoya del Portillosse, mis on tegelikult tõkkepuuga parkla Sierra-Nevada Rahvuspargi väravas. Sellest parklast autoga edasi ei lasta, kuigi sõiduautole poleks mingit probleemigi. Capileirast paar kilomeetrit on aukudega asfalt, siis juba aukudega kruusatee, mis läheb üle aukudega pinnaseteeks, kust ulatuvad välja suht kahjutud kivid. Kui vaadata Garmini Nüvi kaarti, siis Capileirast läheb edasi kõvakatteta tee, mis kusagil muutub lihtsalt teeks. See muutumispunkt ongi Hoya del Portillo. Nii Garmin kui ka AutoRoute lubaks sõiduautoga päris Mulhaceni külje alt mööda sõita. Väga hea ülevaate ilmaoludest annab järgnev lehekülg. http://www.spanishhighs.co.uk/climb-mulhacen-highest-mountain-in-spain.html Samuti on seal lehel link foorumisse. Enamus kommentaare küll talve kohta aga midagi kasulikku annab ehk välja noppida ka. Rahvuspargi väravas jagatava kaardi küljel on ka tabelid matkaradade pikkuse ja ajakulu kohta. Capileira-Hoya del Prtillo vahemaa peaks olema kolm tundi. Seega alates Capileriast tippu ja tagasi jõudmine on raske. Hoya del Portillost tippu pakub tabel 5 tundi ja 14 km. Oluliselt lihtsustab tippu jõudmist sõit bussiga mirador de Trevelezi nimelise kohta. Sõna mirador võib näha teede ääres pruunil sildil. Tavaliselt on siis tegemist kohaga, kust avaneb ilus vaade. Ja nii ongi sealt ilus vaade allpool olevale Trevellezi linnakesele. Buss on päris populaarne ja nädalavahetustel ette broneeritud. Selleks saab helistada telefonil +34 958 76 34 86. Minule vastas seal hispaanlanna, kelle inglise keel oli nõrk. Kui aga rääkisin hästi aeglaselt ja ennast korrates, sai ta aru. Teine number on otse bussijuhi oma. +34 6715 644 07. Mina proovisin mitu tundi helistada, enne kui toru võeti. Sellel numbril vastas Paco, kes peaks giid olema. Tema inglise keel oli küll parem, kui naisterahval aga lõpuks andsin telefoni kohalikule kolleegile, kes teda siis tükk aega küsimustega pommitas. Isegi kolm päeva hiljem Paco mäletas seda kõnet, sest Estoniast kuuleb ta harva. Bussipilet maksis tiba alla 10.- EUR. Rada üles pole küll lai aga piisavalt hästi nähtav. Päris tipus pole aga mingit märki mis koht on. Ise tippu ei jõiudnud. Paco rääkis mingist betoonist valatud madalast postist aga ma ei julge lubada, et see post just tipus on.

0
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased