Sardiinias koolivaheajal

Käisime perega oktoobrivaheajal Sardiinas. Sellel aastal oli ilm väga hea. Ainult 2 päeva olid pilvised ja ühel sadas vihma ning oli üsna tuuline. Temperatuur oli keskmiselt 25-28 kraadi. Vesi 22-23 kraadi. Aga see on ikkagi hooaja lõpp ja kui planeerite oma reisi pikemalt ette, siis ei saa ilmas väga kindel olla. Kuid ilus oli, soovitan soojalt kui tahate ühte meeldivat puhkus Eesti halli sügisesse.

Lendasime Easyjetiga Olbiasse, kus ka võtsime hotelli. Geovillage Sport Wellnes & Convention Resort, broneerisime booking.com kaudu ja kuna oli hoojaja lõpp, siis saime päris soodsa hinna pere peale. 2 täsja kasvanut ja 2 last läks nädalaks maksma 377 eurot. Hommikusöök, sportimisvõimalused ja spaa olid hinna sees. Muidugi, kui on ilusad ilmad, siis spordisaalis ja spaas ei viitsi keegi olla. Sardiinia on ikkagi eelkõige rannapuhkus ja siis natuke ka ringivaatamist saare peal.

Olbia jääb idarannikule ja seal on palju ilusaid randasid ja saari ka, kuhu saab paadiga sõita. Kõike ei jõua kindlasti läbi käia, tooksin välja Coast Smeralda randadest spiaggia(rand) Rena Bianca (gps 41.047768, 9.517866 teeots randa ja rand ise 41.046919, 9.524001). San Teodoro poole sõites jääb spiaggia Cala Brandinchi ( 40.828600, 9.682618 ) ilus valge liivaga rand ( Lutturai juurest keerate Coda Cavallo peale ( 40.832805, 9.664206 ) ja siis pöörate siit paremale parklasse (40.835225, 9.673201 )). Sellele rannale saab läheneda ka Marina di Lu Impostu poolt ( 40.820937, 9.682006 ). Ja Olbia lähedal asub rand Pittulongu ( 40.940555, 9.567331 ), mis on ka üsna kobe, kui ei viitsi kaugemale sõita. Kuid teised eelpoolnimet on natuke ilusamad valge liivaga rannad. Parklad on tasulised, pärast hooaega ei maksnud me midagi ja saime üsna ranna lähedale autoga. Kui rääkida tähistustest, siis need on olemas, aga kohati üsna ebatäpsed. Mõnikord sõitsime mõnda kohta otsides mitu korda edasi-tagasi. Teed on kitsad ja käänulised. Liiklus on aeglane, sest sageli on kiiruse piiranguks asulaväliselt 50 km/h, mis ei ole enamasti üldsegi põhjendatud ja seetõttu tundus, et ka kohalikud ei pidanud sellest piirangust eriti kinni. Mõnes kohas on küll hoiatavad kiirusemõõtmist tähistavad sildid, kuid mõõtjaid ei täheldanud. Aga kihutada ei maksa ikkagi :-).

Ringisõitmiseks võtsime rendiauto Hertzist. Hea teenindus ja hinnasuhe, eks see oli ilmselt tänu hooaja lõpule. Lugedes varasemaid kommentaare otsustassime võtta juurde lisakindlustuse ehk nn kasko. Ja seda läks ka vaja. Olen küll üsna tähelepanelik sõitja, aga ikkagi õnnestus hotelli kitsas garaažis tagatiib ära rihtida. Kui ei oleks olnud lisakindlustust, siis oleks see kordades kallimaks läinud. Autode kriipimine on täheldatavalt sealmaal üsna levinud. Soovitada võib veel Avist vist, aga palju kriitikat sai kohalik Locauto, kes pidi lisakindlustuse inimestelt pettusega välja meelitama ja mis seal kõik veel ette heideti.

Kui rannasolemisest isu täis ja aega üle jääb või ilm on kehvapoolne, siis Olbia kandis võib ka ringi sõita ja ümbrust vaadata. Nagu ma ütlesin ühendusteed on aeglased, aga neid ehitati ka parasjagu juurde ja paremaks. Maastik on mägine ja meenutab looduse poolest lõuna Prantsusmaad, Provence`i. Omapärane loodus, vanad kulunud mäed ja kaljurahnud. Kui Wimberg imetles oma reisikirjas Sardiinia mägesid, siis tegelikult jäävad need oma vaadetelt ja ilult kõvasti Alpimägedele alla. Seega mägede imetlemiseks minge parem Šveitsi või Austriasse! Aga kes on matkahuvilised, siis looduses liikumiseks võib seal leida üsna huvitavaid kohtasid. Tõsi, neid ma kahjuks täpselt ei tea ja kinnitada ei saa...

Linnadest tooksin välja seal kandis läänerannikule jääva Alghero sadamalinna, kuskandis on ka randasid. Linnas on huvitava arhitektuuriga kirik Chiesa del Rosario. Palju on korall ja hõbeehete poode. Sealt saab edasi sõita Capo Caccia poolsaarele, kust avaneb ilusa ilmaga hunnitu vaade merele ja ümbruskonnale. Samas lähedal on Neptuni koopad - Grotte di Nettuno, kuhu saab sõita uudistama paadiga. Edasi mööda mere äärt põhja poole sõites jõuate keskaegsesse Castelsardo kindluslinna. Väga huvitav ja põnev linn. Samas turismilõks nagu paljud taolised... Kui on hooaeg, siis rahvast puupüsti täis ja parkimisvõimalusi raske leida. Olbiast lõunapoole, mööda idarannikut sõites jääb Dorgali ja Cala Gonone, kus saab palju huvitavat koos perega teha: rannad, saared ja koopad. Lastele võib huvi pakkuda akvaarium troopiliste veeolenditega.

Seekordsel reisil kahjuks saartele ei jõudnud. Soovitatud on isola de La Maddelena, mis jääb 40 km Olbiast põhjapoole. Ja Sardiiniast põhjapoole jääb Prantsusmaale kuuluv Korsika saar, sinna saab laevaga, sõit 1,5 h. Võib lihtsalt praamiga üle sõita ja külastada vanaaegset sadamalinna Bonifaciot. Autoga saab ka, siis jõuaks ka natuke kaugemale sõita, aga peale pealinna ja Napoleoni sünnilinna Ajaccio eioska muud nimetada.

Kirjutage siis ka ikka oma reisikogemustest. Olen ise aastaid teiste lugusid lugenud, nüüd siis võtsin kätte ja panin oma muljed kirja. Nii hea on ju teiste kogemusi kuulata.

Ma käisime ka koolivaheajal. 2 päeval oli üsna halb ilm. Kas teil õnnestus Grotto di Nettunos käia? Ja kas käisite jala või laevaga? Meil ei vedanud - oli tuul ja lained ja koopad olid suletud, isegi jalgsi ei lasted sisse. Ei saanud kahjuks ka järgmisel päeval minna, sest koopakülastus olid plaanitud eelviimasele päevale ja järgmise päeva hommikul pidime juba rendiauto tagastama.

Ma arvan, et Sardiinia külastamiseks ei tasu võtta ööbimiseks ühte kohta - siis oled ühe koha vang ja muu võib jääda nägemata. Sardiinia on ranna ja/või matkapuhkus. Seal on palju erineva tasemega matkaradu, sh "euroopa Grand Canyon". Kõige tähtsam riietusese on korralikud tossud või matkasaapad.

0
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased