St.Croix

Paneks oma kogemused St. Croix kohta kirja, kuna tundub, et sellest Neitsisaarte kõige rahulikumast saarest polegi eraldi kirjutatud.

Orienteerumine:

Kõik vajalikud kaardid ja bukletid saab lennujaama turismipunktist, sealt antakse ka tasuta rummi. Väheke suurema kaardi kõigi Neitsisaarte kohta saab Christianstedi turismiinfost. Saarel ringiliikumiseks soovitaks autot, kuna Vitran bussid sõidavad ainult Christianstedi ja Frederikstedi vahel. Vahemaade poolest sobiks ringisõitmiseks ka jalgratas, aga ühtegi jalgratturit ei näinud ja teed on kohati väga kitsad ning ohtlikult käänulised. Hääletamist võiks isegi proovida, teised turistid maybe võtavad peale, aga jälle see probleem, et kõrvalisemates kohtades pole liiklust.

Turvalisus:

Soovitaks oma asjadel silm peal hoida! Meie autosse murti sisse 2 korda (rannas ja linnas), kuigi midagi sealt võtta ei olnud. Autot vaevalt keegi ärandaks, aga jalgrattas nii kindel poleks ning telgis ka. Hotellis samas ei olnud mingeid probleeme, ega muret oma asjade pärast.

Ööbimine:

Ei jõua piisavalt kiita meie ööbimiskohta http://arawakbayinn.com/arawak-bay-inn, Jennifer ja Lionel on super! Hommikusöögiks on alati värskeid puuvilju ja omal valikul kas mune või pannkooke jne. Asukoht on vaikne ja väga ilusas saare osas, randa on jalgsi 10 min. Rõdul oli teleskoop, millega sai tähti, kuud ja mööduvaid kruiisilaevu vaadelda. Lisaks saatis pererahvas meie sinna unustatud asjad Puerto Ricole postiga järgi. Külalislahkuse tipp :)

Mida rohkem saarel sai ringi sõidetud, seda rohkem oma valitud öömaja meeldis. Tasub arvestada, et ida pool saarest on väga kuiv ja lääne pool rohelisem, seal on isegi kohalik vihmamets. Järgnevalt veel mõned ööbimiskohad ja kommentaarid

Carrington Inn - ka väga sõbraliku pererahvaga väike inn, merest kaugel; Garambola Resort - keskmise suurusega kuurort, päris mõnusa auraga, merepõhi kivine; Bucaneer Resort - liiga suur, juba kuurorti territooriumil ringi liikumiseks on vaja autot, kivine merepõhi sobib pigem snorgeldamiseks;

Kohapeal vaatamas ei käinud: http://www.mtvictorycamp.com/lodging.html http://www.northsidevalley.com/Lodging.htm

Linnad:

Kui mööda saart ringi sebida ei taha, siis linnas ööbides autot vaja ei ole. Teise linna saab alati bussiga.

Frederiksted - linnana surnud, poode ja söögikohti väga vähe, ilus liivarand eriti lõuna poole, mida mööda saab jalutada Sandy Pointi (kõige ilusam ja pikem liivarand saarel), saare ainuke avalik ujula (bassein), väidetavalt ohtlikum kui Christiansted;

Christiansted - turiste täis, väike rand Cay'l (lähedal asuv saareke) kuhu sõitmine laevaga maksab 3$, ebaturvaline, poode ja söögikohti palju, õhtuti meelelahutust kerge leida.

Matkamine:

Rajad on olemas, aga neid ei promota. Loomi keda kartma peaks ei ole (ka ussid on välja surnud), sääski ka mitte, ainult mõningad mürgised taimed, mida ei tasu isegi katsuda. Looduses liikudes kohtab sisalikke, iguaane, manguste, krabisid, linde ja õnnestus näha ka kitse. Tegime järgmised jalutuskäigud:

Annaly Bay tide pools - Garambola resorti väravavahi käest saab kaardi ja ta näitab teeotsa kätte, mööda metsarada u 45 minutit üks ots. Tasuks uurida vee taseme kohta, kuna madala veega igav. 4WD autoga saaks otse randa sõita ka kuskilt vihmametsa poolt (Mt.Victory Camp arvatavasti oskab juhatada).

Sandy Point - ametlikult avatud ainult nädalavahetustel, lõunast tulles u 30 min jalutamist parklast randa, Frederikstedist mööda randa minnes kauem. Ranna enda pikkus u 5 km.

Buck island - väga kuiv ja kaktusene rada, läbimine võtab 1h, ilus rand ja super hea snorgeldamine.

Point Udall - alla minnes saab Jack ja Isaac beachile, sobib 1 päeva veetmiseks, on nii liiva ujumiseks kui kive snorgeldamiseks. Piisavalt eraldatud, et võiks isegi telkida seal (öösiti kilpkonnad). Tundus lähenetav ka lääne ja põhja poolt.

Hams Bay - ise ei käinud, aga saab kõndida mäe otsa majaka juurde, u 15 min.

Meelelahutus:

Kajaki sõitu võib teha nii iseseisvalt kui giidi juhendamisel, aga ega seal eriti midagi muud teada ei saa kui mangroovide ja Columbuse elulugu. Buck islandi snorgeldamis tuur tasuks kindlasti ette võtta, kuna väga pikalt laine lihtsalt kannab sind mööda suurepärast koralli. Elavat muusikat õhtusöögi kõrvale leiab kindlasti Christianstedist. Bensiin ja rumm on odavad, et alati saab ennast ringisõitmise või hotellis rummi libistamisega lõbustada.

http://www.gotostcroix.com - annab enamuse vajaminevast infost ja kõik kohalikud sündmused on event kalendris kirjas.

Teistele Neistisaartele minekuks soovitaks kindlasti vesilennukit, saab pea lennuki aknast välja pista ning pilte teha. Puerto Ricole lendav Seaborne'i lennuk oli ka väga pisike, et sobib neile kellel väikelennuki kogemus puudub.