Viimased kommentaarid

... ja suure tõenäosusega ka nn vasakpoolse liikluse jaoks mõeldud autoga ehk siis kõik tegevused peegelpildis.

Randa suurt asja pole, kuna mis sa seal burgas ikka haudud ning jääb ka päiksepõletus saamata ;) 

Kokkuvõttes kõik mida üks eestlane talvisest soojamareisist ootab: päevitada ja juua ei saa, aga soe on :D

Valik on ju lõpmata suur, et pigem on keeruline otsustada milline rada võtta :)  

Omal hetkel vaatluse all: https://www.lechweg.com/ - 125 km. Peaks olema kergem/keskmine ja igal etapil saab ka vajadusel mäest alla tulla.

Sirvisin nt: https://www.moonhoneytravel.com/trekking-austria/

Kindel ei:

 • Suuremad grupireisid, eriti bussis.
 • Inimesed, kelle jaoks puhkus tähendab igapäevast suuremates kogustes alkoholi tarbimist.

Ülejäänu on väga palju ootuste läbirääkimine - võib nautida väga erinevaid reise, väga erinevate inimestega. Olen mitu korda teinud nn kombineeritud reise nt kõigepealt 3 päeva rattamatka üksi ja siis muusikafestival sõpradega peale või vastupidi.

2020

Jan – Soomes Yllasel suusatamas. Lisaks lõpututele suusaradadele tundras oli eredaim elamus Snow Village.

Juuli – Austrias matkamas. Matkaradadest elavama mälestuse jätsid Doonau rattatee, Grüner Veltliner ja hõrgud marillenknödel’id.

Jun/Aug– Hiiumaa :)

Sep – Helsinkis filmifestival

2021

Ei ole ühtegi konkreetset plaani veel ja tundub et esimeses kvartalis jääb suusareis Põhjamaades ära. Loodaks suvel kuhugi matkama saada, nt Austria uuesti. 

Nõustun eelnevate kommentaaridega, et pakutagu või tasuta lende, aga enne koroonaolukorra paranemist ei plaani kuhugi kaugemale minna,

Suur pildistaja pole, aga midagi ikka klõpsin. Indoneesias matkates oli üks hetk kui metsas emade lõunauinaku ajal kaks orangutangibeebit puu otsas mängisid, õrn oranž karv päikeses sillerdamas. Kahjuks oli fotoka aku selleks hetkeks tühjaks saanud. Aga üldiselt on pilt ikka ainult väike killuke hetkest ja kõik mis sinna juurde käis – emotsioonid, helid, lõhnad jne – on ainult mälus. 2000 pildi asemel on palju huvitavam hiljem vaadata ehk ca 20 pilti ning lugeda sinna kõrvale reisikirja.

 1. Rootsi, Edinburgh, Fääri saared, Kopenhaagen, Nice, Vilnius, Panama, Barbados, Helsinki, Riia Üllatusi oli mitmel pool: Panama tervenisti, kuna peale kanali olemasolu suurt muud selle riigi kohta enne ei teadnud; et Barbadosel on rohkem jõulumeeleolu kui Eestis; Vilniuse mastaabid; Espoo ja Edinburghi arhitektuur jne. Ebameeldivused: Šotimaa ja Fääride ilm. Lennujaama turvakontrolli tuli läbida seadusest näpuga järge ajades, aga aitas. Soovitus, et tasub vastavad lehed enne juba valmis otsida 

2) Täpsemaid plaane pole, aga mõni pikk nädalavahetus kuskil Euroopas ja sügisel paar nädalat kuhugi sooja

3) Edinburghi ja Fääride pakkumised sai siit leitud. Ootakski eelkõige Euroopasse häid hindu, kuigi jälgin ka kaugemaid kohti.

Kui tahta puhkust ja tööd ühildada, siis Eestiga sama ajatsoon ei sobi hästi, kuna sellistes soojades riikides (nt Küpros) on kell 18 juba pime. Pigem valida mingi 2-5h erinev vastavalt siis kas kohapealse puhkusega tahaks tegeleda hommikul või õhtul.

Küprose lennujaamas nägin kuidas kästi ka lennujaama tax free'st ostetud kraamiga kott sinna small bagi toppida. Ise olen vahel ikkagi käekoti ka võtnud ja lennukile mineku ajaks selle lihtsalt jaki alla pannud - jakk on kõhu peal küll punnis, aga keegi läbi otsima pole hakanud.

1) Hunnik lühemaid trippe Euroopas (Dublin, Küpros, Berliin, Turu, Oslo, Belgrad, London). Kõige rohkem jäi meelde Oslo, kuna kuumalaine (4 päeva 30C) tõttu piirdus kogu reisipagas õlakotiga, kus olid bikiinid, sarong ja mõned hügieenitarbed. Soojal suveõhtul sai seal ooperimaja katusel „Luikede järve“ tantsitud. Põhjamaad ei ole igavad! Äpardusi ei meenugi, aga juhtus nii, et pooltel reisidel sai majutuses tasuta upgrade’i.2) Väga lahtine veel, aga Berliini tahaks tagasi minna ja teha mõned pikemad nädalalõpud Euroopas. 3) Kõik piletid olid väga soodsad :) Eelkõige ootaks Euroopasse soodukaid, kuna nädalalõpu veetmiseks ei soovi 200+ EUR pileteid osta. Aasias mõlguvad ka mõned kohad meelel.

Vastan ise ka. Serbias ja Montenegros sai käidud ID-kaadriga (lend sinna, riikidevaheline piiriületus rongiga ja lend tagasi). Ööbitud sai Airbnb’s, kuskil ennast registreerimas ei käinud ja keegi selle vastu huvi ka ei tundnud.

Serbia on tunduvalt odavam kui vahemere äär ja ka palju „metsikum“. Ja kui Podgorica oli võrdlemisi mitte-midagi ütlev, siis Belgrad tundus nagu Istanbuli ja Minski segu, aga mõlemad linnad vajavad sõbrunemiseks aega. Serbia vein oli super!

Kas keegi on Serbias saanud käidud ka ID-kaardiga? VM koduleht ütleb, et piiriületusel on nõutav pass, samas Serbia oma VM leht ütleb, et EL'i kodanikele piisab ID-kaardist. Samuti kirjutab meie VM vajadusest ennast kohalikes politseijaoskondades registreerida, kui ööbitakse mujal kui ametlikus hotellis. On keegi AirBNB'd kasutades selle protseduuri läbi teinud ja oskab kogemusi jagada?

Üldjuhul keegi sulle kotti ei vaata, et kui palju sul neis suuski/laudu seal on või kas sa oled sinna pistnud ka saapad ja kiivri või hoopis hunniku sokke ja aluspesu. Eelistatult võiks kogu see kupatus jääda lubatud mõõtmete ja kaalu piiresse. Päris tihti olen ise kasutanud seda, et Lufthansa ja Finnair lubavad pagasi asemel võtta suusakoti ja saabki reisile minna nii, et suusakott ja käsipagas. Suusakotti paned siis ka kogu käsipagasisse mittemahtuva pagasi.

Kokkuvõtvalt: ebaülevaatlik - ei saa aru, mis on uus, juba vaadatud, mis ajal postitatud jne.

 • List view'ed võiks olla igal pool võimalikud, nt reisikaaslased.
 • Reisikaaslaste otsingu esmases views ei näe postitamise aega.
 • Lennupakkumistes ei näe, millal expire on.
 • Kuupäevade calendar ja days ago view võiks olla igal ühel konto seadetest määratav. Hetkel ümardab üle 6 päeva 1 nädal ja 2 nädalat, vahepealseid aegu pole.
 • Mingid veidrad bannerid on keset liste.
 • "Mobiilisõbralikkus" kogu see kellade ja vilede läbikerimine teeb ühe trip'is käigu andmemahu märgatavalt suuremaks. Roaminguga enam vist ei tahagi tulla vaatama.

Kunagi kirjutasin siin veits: http://trip.ee/node/83837. Laeva info saab Pelni lehelt, see käib suht harva, et kui nädal aega laeva oodata ei taha või reisi selle järgi sättida ei saa, siis pigem lennake.

Väljub: 31-03-2016 | 17:00 Saabub: 01-04-2016 | 10:00

Suuri ametlikke busse loomulikult liigub, aga need on suht aeglased, lihtsam ja kiirem on leida "travel" - jagatud jeep, väikebuss. Neid liigub igapäevaselt vahel isegi mitu korda päevas suuremate linnade vahel. Küsite oma ööbimiskohast, poest jne, ja saate infot.

Mida vaadata: http://www.travelfish.org/trip_planner/18-days-flores.

Kui esimest korda Balile sattusin ja Kuta randa läksin, siis jäi suu lahti - kas see ongi see üles haibitud cool koht! Räpane, väga suurte lainetega (ujumine raskendatud), igast ärikad ja gigolod külge kleepimas. Peaaegu kõik ülejäänud Bali rannad olid sümpaatsemad – päevitamiseks, ujumiseks, jalutamiseks, päikseloojangu nautimiseks, niisama olesklemiseks. Päikseloojangu nautimiseks soovitaks mõnda Seminyaki’s cooli clubi (nt Potatohead): võtad kokteili, ujud puhtas infinity pool’is ja naudid haussi; või sõida mõnda templisse (nt Uluwatu) ja õhtu saabumist saadavad gamelani helid.

Päiksevarjutusele on pühendatud Indoneesias nt http://eclipsefestival2016.com.

Kunagi kui AirBNB tekkis oli tegemist väga laheda süsteemiga, mis kahjuks nüüd on tohutult kasvanud ja ka mentaalsus on muutunud. Peale viimaseid kasutajatingimuste muudatusi (eriti osa mis kirjeldab kahjude sissenõudmist) ja ID skännimise jne nõudmist olen loobunud nende teenuse kasutamisest. Saan aru, et see kõik peaks tagama majutuse pakkujatele suuremat kindlust, aga mulle kui majutuse otsijale on lihtsam ja kindlam võtta booking.com kaudu hotell või CS kaudu leida tasuta ööbimiskoht.

Jaanuar 2015. Sama kaardimakse probleem oli ka kuskil väikelinna kohalikus supermarketis enne Ischglit (Austria, Lõuna-Saksamaa). Samnaunis kaardiga maksmisel probleemi ei olnud ja sulas sai seal ka eurodes maksta.

Kottide puistamist ise ei näinud/kogenud, aga hea teada.

Mujal külades: Galtür, Kappl and See; on majutus tunduvalt odavam kui Ischglis endas. Suusabussid sõidavad tasuta külade vahel piisavalt tihti nii hommikul kui õhtul. Off-piste oleneb väga palju lumeoludest, kui piisavalt lund ei ole, siis osad pikemad offid, mis tulevad Ischgli ülevalt mööda kõrvalorgusid alla külla, on lihtsalt rohumaad madalamal. Galtüris on super ilus vaade veehoidlale ja ka täitsa kesktasemel offi (üks eriti lahe looduslik pipe, kus sai ka kahjuks luumurru ära nähtud), paljud off'i nõlvad, aga olid kivised ja oleks tahtnud veits paksemalt lumekatet. Galtür on võrdlemisi madal.

NB1! kaardimakstega on mingi jama seal, ainult Master deebet sobib. Visa ja Maestrot ei tunnistanud ükski pood, ega suusapassi müügikoht. Õnneks meil seltskonnas üks inimene oli Mastercardi omanik. Afterski jaoks võtke sularaha.

NB2! Sveitsi poolele sõitke seljakotiga, alko (gin,rum etc) on väga odav seal.

Ostad Rimist kõnekaardi, paned selle telefoni ja aktiveerid. Räägid kaardi tühjaks viskad minema ja ostad uue. Millises etapis sa selle nr oma nimega seod?

Soovitan valida ühe suuna, kas Jakartast Sumatra poole või Bali poole. Siselennud on küll suhteliselt odavad, aga aega kulub ikka palju. Samuti on maad või vett mööda liikumine äärmiselt aeglane. Sumatra ühel tuntumal sukeldumis saarel Pulau Weh'l pole korallid veel "Boxing Day" tsunamist taastunud, ja tegemist on pigem edasijõundutele sobiva kohaga (tugevad hoovused). Ilusaimad sukeldumis elamused omal on Floreselt.

Toksi lihtsalt sisse kuhugi otsingu mootorisse, nt Stockholmist minnes andis mitmeid võimalusi:

US Airways + Caribbean Airlines + Surinam Airways Depart flight 01.12 20:55 ARN – 21:45 GEO 2 stops LHR, MIA 53h 50 (+2)

Return flight 13.12 10:30 GEO – 17:30 ARN 2 stops MIA, LHR 26h (+1)

Total price €907

US Airways + Caribbean Airlines Depart flight 01.12 11:15 ARN – 08:45 GEO 2 stops HEL, JFK 26h 30 (+1)

Return flight 14.12 06:05 GEO – 10:40 ARN 2 stops JFK, HEL 23h 35 (+1)

Total price €979

Või siis kasutades tripi sooduslendude rubriigi pakkumist detsembris:

 1. Stockholmist-Trinidad ja Tobago ca 325 EUR :http://trip.ee/content/erinevad-lennufirmad/stockholm-trinidad-ja-tobago-stockholm-al-271%E2%82%AC.html

 2. Carribbean Airlines Georgtowni ca 250 EUR

 3. Lend/Laev Stockhomi ca 200 EUR

Kokkuvõttes võiks hind kindlasti alla 1000€ jääda

Kunagi Indiast tagasi:

 • esimese asjana sõin keedukartuleid, paljalt otse potist - jube kartuli igatsus oli;
 • mõnus kuum dush ... normaalse survega ... ilma "vanniloomadeta";
 • ca poolteist aastat ei tahtnud riisi ja kana;
 • proovisin Eestist leida normaalset naani - nüüd vist isegi on;
 • üksi väljas käimine on mõnus, igal ajal, igal pool - keegi ei karju midagi, keegi ei proovi katsuda, teiste seast välja ei paista - mõnus anonüümsus;
 • ostmine ilma tingimiseta - ükskõik mis meeleolus oled sa ei pea siin suhtlema kauplustes;
 • üldse ei tahtnud midagi osta, kuna kõik tundus jube kallis;
 • tänaval võib sõrmed puhtaks limpsida, ilma et düsenteeria saaks;
 • piimatooted - pikemal mittetarbimisel võib liigne manustamine kõhu sama hullult lahti lüüa nagu esimene India tänavatoidu ports;
 • värsket mahla pole :(
 • kus on soojad ööd?
 • ajab närvi, et bussi peab peatuses ootama, selle asemel et suva kohas viibata;
 • tänavanurgal vaatad ringi, et kus riksad on;
 • pool aastat hiljem kuulan vabatahtlikult punjabi't.