moskiito

Reisisell, liitus Tripiga 13 aastat tagasi

5 meeldimist
1 postitust
23 kommentaari

9 külastatud riiki, 5% maailma 195st riigist

Viimased kommentaarid

Kogemus nädalase puhkusega Sharmis (Sharks Bay, lennujaama lähedal) selle aasta jaanuari lõpust - basseini ääres oli iga päev päevitamiseks paras temperatuur , mere ääres oli vist kahel päeval mõnusaks olemiseks veidi liiga tuuline, ülejäänud ajal täitsa korralik Eesti suvi.

Merevesi oli soe, aga soojendusega basseinide olemasolu ja arv peaks hotelli valikul oluline argument olema - ilma soojenduseta basseinides oli temp 17-18C ja seal keegi ei ujunud.

Õhtuti kergest pluusist või pusast piisas, jopet vaja ei läinud. Samas päris öösel ringi ei liikunud ka.

Reisi jaoks eeltööd tehes leidsin soovituse eelistada sellisel ajal pigem Sharmi kui Hurghadat, viimane olevat rohkem merele avatud ja pidi seetõttu tuulisem olema.

Kogemus Sharmis käiguga sellest talvest. Kuna väikeste lastega hotellist palju väljas ei käinud, siis mõni soovitus sealse lennujaamaga seoses.

Võta käsipagasis kaasa pastakas, lennujaamas tuleb käsitsi ära täita viisataotlus. Saabudes olid meil lapsed lennust väsinud ja virilad, ei viitsinud nuputada ja üks kohalik onkel tegi 10 euriga selle meie eest ära. Enne tagasilendu tuli ka mingi sarnane blankett täita, siis tegin ise ja polnud midagi keerulist - passist andmed ümber kirjutada. 

Arvesta, et see pole Schengen - protseduurid võtavad aega, pagas valgustati vist 3 korda läbi, igaühe ees järjekord. Saabumisel tehakse foto ja võetakse sõrmejäljed, mingeid andmeid kirjutati passidest käsitsi ümber suurde kaustikusse jne. Meil vist läks mingi 2h lennu maandumisest kuni bussi jõudmiseni. Tagasilennu eelne protseduur oli natuke kiirem, aga üle tunni aja kindlasti.

Oktoobrist peaks Sankt-Peterburg ja Leningradi oblast viisavabaks minema (max 8 päeva; peab enne netis mingi ankeedi täitma ja pildi üles laadima; tasuta) - kui see normaalselt toimima hakkab, siis mul on plaan millalgi kevadel seal üks pikendatud nädalavahetus teha.Tartust ja Tallinnast lähevad mitu korda päevas bussid. Teadjamad võivad parandada, aga minu teada peaks liinibusside piiriületus üsna kiire olema.

@6unaussIlmselt mõtles veigo seda, et pressiteade tuli jaaninädalavahetusele eelneva reede lõunapaiku ja seetõttu jääb suuremast tähelepanust ning kriitikast puutumata.

Paar aastat tagasi ka Kreetalt Smartltynxiga tulles oli mul äraantav pagas 1,5kg üle lubatu, kuid  ei olnud probleemi ja lisaraha ei küsitud.Aga järjekorras minu ees olev paarike, kellel läks kahepeale vist 12kg üle pidi küll juurde maksma.

Kui on soov Venemaad vältida - vist mingi 6-7 aastat tagasi tegid mu tuttavad sellise tripi, et sõitsid läbi Euroopa ja Türgi n-ö altkaudu Gruusiasse ja tulid Batumist praamiga Ukrainasse (Chornomorski, üsna Odessa kõrval).

Samuti kiidan blogi. Sellisest USA "mini-tripist" polnudki varem lugenud siit. Ehk on autoril võimalik ka reisi (kasvõi umbkaudne) eelarve siia või blogisse lisada? Lennupiletid+autorent & kütus+ööbimised+söök+muu

Müüakse ikka, infoletis (reception). See ühekordne pilet kehtib 75 minutit alates registreerimisest, sõidukit vahetades uuesti registreerima ei pea. Trammiga Stockholmis sõitnud pole, aga usun et on sarnane automaat.

http://trip.ee/node/4842

Vt mu 09.03.2015 tehtud postitust, kus punkt-punkti haaval kirjutasin läbitud tee sadamast Skavsta lennujaama.

Sama siin, eelmise aasta märtsis käidud. Olime Playa de las Americases ja ilm oli soe, ca 25 kraadi, merest eemal isegi rohkem vast. Mägedes ja põhjarannikul jah vähe teised temperatuurid. Merevesi kõige soojem polnud, aga paar korda sai end sisse kasta. Vast 18-19 kraadi kuskil. Hotelli asemel soovin kaaluda apartementi (eraldi korter rõdu, köögi, pesemisvõimaluste jms-ga), neid peaks netist üsna palju leidma. Enamustel on ka avalik bassein koos päevitustoolidega maja hoovis.

Eestikeelne saaretuur peaks vast tuleval aastal ka toimima, otsi "tenerife kompass" internetist. Saab ühe päevaga laias laastus kogu saarele tiiru peale.

Kaunases turg Urmas. http://www.urmas.eu/

Meenutab Tartu Sepa turgu, ainult kordades suurem. Igasugu riiete ja muu träni müüjaid tohututes kogustes. Kuna ise olen juba n-ö "läänestunud" ei tundnud ennast seal eriti mugavalt ja tegin üsna kiirelt minekut. Aga kui reisi eesmärk ongi mööda turge käia, siis tasuks sealt läbi astuda.

Infot eelmise nädala keskpaigast (25-28. august) marsruudi Riia-Kaunas-Augustow-Bialystok kohta.

*Bauska - pea kogu linna ulatuses on läbiv maantee remondis. Meil vedas, kuna eelmine esmaspäev sadas terve päev vihma ning suuremaid töid ei tehtud ja liiklus oli mõlemas suunas avatud. Samas arvata on, et seal läheb enne talve asfalteerimiseks jm-deks töödeks ning tekib ootamisi.

*Leedus, Marijampole lähedal suunaga Poola poole stoppasime ca kaks ja pool tundi. Teetööd ja üks suund kinni. Veidi arusaamatu, kuna Poola poolt tulijatest ei paistnud suurt saba olema. Võibolla sattusime valel ajal (pärastlõunal).

*Augustow-Bialystok teel paarkümmend km enne viimast oli samuti üsna pikk teeremont ja valgusfoorid väljas (minnes 2tk, päev hiljem tulles 1). Ooteaeg õnneks 5-10 minutit, korra saime ka otse rohelisega läbi.

Plaanis ostureis Poola. Oskab keegi soovitada mingeid kaubanduskeskusi Leedu poolses servas? Nt Augustow, Bialystok, Suwalki jm sealkandis. Päris Varssavisse ei hakkaks võimalusel välja sõitma.

Eesti jalkasõpradelt foorum.soccernet.ee-st asjatundlik postitus Poolas resideeruvalt inimeselt. Loodan, et autor ei pahanda.

http://foorum.soccernet.ee/showthread.php?5274-EURO2012-Poolas-ja-Ukrainas&p=1415442&viewfull=1#post1415442

Kuigi luureandmete kohaselt Poolas toimuvatele EM-mängudele Eestist eriti pileteid ostetud pole, siis sellest hoolimata panen siia igaks juhuks üles mõned soovitused ka neile, kes läbi Poola Ukraina poole sõidavad.

Esimese asjana soovitaks heita pilk peale ja välja trükkida Välisministeeriumi kodulehel olev Poola reisiinfo: http://www.vm.ee/?q=node/5814. See on üsna lühike, kuid asjalik ning seal on ära toodud olulised numbrid kui tekib mõni probleem või muul põhjusel abi vaja.

Lisaks veelkord hoiatus neile, kes liiklevad Poolas suurema pundiga mõne matkabussi vms. Juhul kui sõiduki kaal ületab 3,5 tonni või on bussis rohkem kui 9 kohta, siis tuleb kasutada ViaTolli elektroonilst teemaksu kogumise süsteemi. Trahvid teemaksu tasumise eest on päris räiged, tavaline taks 750 € rikkumise eest (ehk siis edasi-tagasi sõitmisel kokku 1500 €) . Täpsem teave siin: www.viatoll.pl. Põhimõtteliselt on võimalik Poolas liigelda ka ilma ViaTolli süsteemi kasutamata, kuid siis tuleb vältida tasulisi teid (kaarti vaata ViaTolli lehelt). See aga tähendab venimist kitsastel teedel rekkade ja põllutöö masinate reas. Rekkaliikluse kohta veel selline info, et enamusel raskeveokitel on Poolas laupäeval-pühapäeval ning riigipühadel keelatud liigelda. Ehk siis puhkepäevad on liiklemiseks selle võrra lihtsamad.

Et trahviinfoga ühele poolele saada, siis mainiks siin kohe ära, et liiklusrikkumiste puhul tuleb Poolas elukohta mitteomaval rikkujal trahv koheselt tasuda. Enamasti tuleb seda teha sularahas, kuid mõnedes inspektorite autodes on olemas ka pangaterminalid ja võimalik seda pangakaardiga tasuda. Kui trahvi kohe ei tasuta, siis viiakse rikkuja auto tasulisse parklasse seniks kuni trahv tasutud. Kohati on nende parklate tasud aga suuremad kui trahv ise.

Osad kiirteed on Poolas tasulised ka sõiduautodele (nt Gdanskist lõunasse tulev A1, Varssavist Poznani poole minev A2 peale Lodzi, ja Lõuna-Poolat läbiv Saksamaalt tulev Wroclaw-Krakow trass A4). Kuigi kohati on tasud soolased (Poznani-Varssavi vahel tuli tasuda vist kokku 10-15€) soovitaksin sõiduautoga liiklejail kahtluste puhul neid siiski kasutada. Kuna kokkuhoidlikud poolakad neid suuresti väldivad, siis hoiate mööda kiirteid liigeldes kokku nii aega kui närve.

Logistilise poole pealt soovitaks Eesti pool tulijatel, kes Varssavisse sõidavad kasutada peale Augustowit trassi läbi Bialystoki (teenr-d E67 ja hiljem S8). GPS-d ja osad teeviidad soovitavad sageli läbi Lomza sõita (tee nr. 61), kuid see on üsna kitsas ning täis tasulisi teid vältida soovivaid rekkasid. Bialystokist Varssavi poole sõites on umbes 25 km ulatuses küll tee remondis, kuid ka alternatiivsetel trassidel on mitmeid teeremonte.

Kui on soov Varssavist teistesse EM-linnadesse liigelda, siis kõige parem on olukord Varssav-Poznan trassil A2, mis peaks olema sisuliselt terves ulatuses kiirtee (kui ka viimased just valminud lõigud liiklusele avada suudetakse). Varssav-Gdansk liikudes on kiireim tee läbi Toruni ning hiljem mööda kiirtee A1-te, mis tuleb Gdanskist otse lõunasse umbes 100 km pikkuselt. Varssavist Wroclawi minnes häid variante polegi, arvestada tuleb kusagil 6 tunnise sõiduga. Kui nüüd Poznani poole suunduv A1 kiirtee täies ulatuses avatakse, siis ehk oleks mõtekam mööda seda sõita ning Konini juurest Wroclawi poole keerata.

Nüüd loodetavasti natuke huvitavamal teemal ehk siis mida on fännil siis teha kui ta parajasti staadionil pole.

Kõikides EM-linnades on linnakeskustes fännitsoonid (poola keeles "sztrefa kibica"), mis avatud kusagil pärastlõunast kuni südaööni. Seal peaks toimuma paras melu, igasugus üritusi ja kontserte ning loomulikult ka vennastumine erinevate fännide vahel. Esimesed avatakse juba täna õhtul, eks siis näeb täpsemalt, kuidas need toimima hakkavad.

Kuigi Poola suurlinnad peale Krakowi pole erilised turismimagnetid, on ka väljaspool fännitsoone kõigis neljas linnas kõvasti kõrtse, restorane ja ööklubisid. Eks need on peamiselt koondunud kesklinna nii et erilisi juhiseid nende leidmiseks ei pea jagama. Ehk ainult Gdanski puhul on ööelu ja muu melu poolest huvitavam Sopotis Monte Cassino kangelaste nimelisel tänaval asuvad lõbustusrajoon.

Juhul kui tekib vastupandamatu soov peale EM-mängude veel mingeid vaatamisväärsusi näha siis siin paar soovitust: Varssavis Varssavi ülestõusu muuseum Gdanskis vanalinn ja II MS alguskoht Westerplatte Wroclawis vanalinn Poznanis Malta järv, mille ümber leiab piisavalt vabas õhus ajaveetmise võimalusi alates õllekate ja minigolfiga ning lõpetades shopinguga.

Jalgpallist lahutamatu õllega on selline lugu, et fännitsoonides saab tõenäoliselt vaid EM-sponsorite õlut. Kui soovi Poola õllesid proovida, siis markidega Zywiec, Lech ja Tyskie alt ei lähe. Täitsa head on ka Okocim ning Lomza, kuigi viimane on vahel kõikuva kvaliteediga. Varssavi fännide kindel lemmik on "Krolewskie", mida tehakse läheduses asuvas Warka õlletehases. Õllesorte on Poolas sadu, nii et igaüks leiab kindlasti midagi oma maitsele sobivat. Soovitaksin siiski soojalt hoiduda maitsestatud õlledest (k.a. tequilaga "maitsestatud" Desperados), kuna need sisaldavad üldiselt mingit magusat siirupit. Nimelt on paljudel poolakatel (k.a. meestel) juua õlut "z bombkiem" ehk siis lisatakse õllele pits siirupit ja imetakse seda siis kõrrega. Ühesõnaga jäle.

Poolakad on üldiselt sõbralik rahvas, keskmiselt võõraste suhtes kindlasti sõbralikumad kui "Harju keskmine" kuigi võib kohata ka äärmiselt nõmedaid s***päid. Viimased on siis kohe eriti nõmedad. Elementaarne viisakus ei ole mitte vaid vanema generatsiooni pärusmaa vaid ka noored teretavad vähegi tuttavaid inimesi ning poodi või mujale sisse astudes on "dzien dobrõ" kohane. Võõrkeeli keskmine poolakas ei valda, seda ka suurlinnades. Vene keele kasutamine pole eriti soovitatav, kui siis eriti tugeva eesti aktsendiga--sel juhul kukub juba peaaegu poola keele moodi välja .

Tasuta muuseumid. Ise jäin väga rahule Imperial War Museumiga, aga ei oska öelda kui huvitav see naisterahvale võiks olla. :) Eks sõltub inimesest.

http://www.daysoutguide.co.uk/free-london-museums.aspx

Odavaim rongipilet Tartust Tallinna 105 krooni. Odavaim bussipilet Tallinnast Haapsallu 95 krooni.

Pilet päeva ainsale bussile Tartust Haapsallu 180 krooni.

Need küll täispiletite hinnad, kuid vaevalt ka õpilase-pensionäri soodukaga erilised vahed tulevad. Ülejäänud küsimust ei hakkakski kommenteerima, ehk niipalju mainiks, et tasuta saab sõita endiselt pöidlaküüdiga.

bussireisid.ee edel.ee

Gauja jõel Siguldas tehakse ka "raftingut", aga kui teravamaid elamusi otsid, siis mine kaarega mööda. See oli pigem selline mõnus vabas õhus õlle joomine.

Hea variant on veel nn reisitšekid (travellers cheque). Neid on erinevate väärtustega (vist $20-$500 vms) ning need on nimelised, seega võõrastel isikutel(pättidel) pole nendega midagi teha. Pluss veel see, et kaotsimineku/ära varastamise korral saab need ka avalduse alusel teoreetiliselt tagasi(selleks peab vist tšekkidest koopiad tegema). Ise sain neid mõned aastat tagasi Hansapanga peahoonest ilma ettetellimiseta. Kas reisitšekid selle 10k tollitava raha piirangu vastu käivad, ei oska kahjuks öelda.

http://en.wikipedia.org/wiki/Traveler's_cheque

Kui turist oled, siis saad meie lubadega renditud ja sõidetud küll. Kui elamis/tööloaga ringi tahad liikuda, siis peaks oma elukoha DMV'is eksamid tegema. Mingit autokooli vms pole vaja. Koosnes see teooriatestist(sarnane meie ARKi eksamiga) ja linnasõidust(oma autoga). Aga lubade saamiseks peab kindlasti olema "proof of address" ja SSN. Maksma läks vist mingi 10 taala (3 aastat tagasi).

Ise trehvasin sel suvel sinna sellisel ajal, kui Ventspilsis toimus tsiklimeeste kokkutulek ja kogu linnast polnud mingit majutust leida. Ehk siis ette helistamine on hea mõte. Eemaltvaadates tundus vägagi ilus koht... :P

Orlando ongi Floridas, niiet ei pea sa kuhugi sõitma. Aga Miamist ma arvan, et oleks ilusam ookeani äärest tulla.

Ise sai eelmine suvi umbes sama trass läbitud, v.a praamisõit. Kruusatee on korralik, peaks andma tsikliga sõita küll. Üks suht hea ööbimiskoht Ventspilsi lähedal jääbki Kolka poolt tulles enne linna paremat kätt mere äärde. Ma ei mäleta, kas seal kämpingumajakesed ka olid, ise ööbisime perega peamaja kõrvalhoones neljases toas. Hinnaklass oli igati soodne, tuba lihtne, kuid korralik. Kuna mälu on nagu ta on, siis mingeid konkreetseid numbreid või nimesid enam öelda ei oska, aga eks kui kuskilt mingi turismikaardi võtad, siis sealt näed. Jurmala lähedal ööbisime legendaarses Nemo kämpingus. Selle pleissi kohta on siin foorumis mitmeid teemasid. Maitseid on mitmeid, mina isiklikult seda kohta maapõhja ei neaks.