Noh maitse üle ei vaielda, vaid kakeldakse :-) Ma elan küll Livornost vaid 20 km kaugusel, kui satun sinna vaid siis kui Cacciucco supi (vot selle supi pärast tasub küll külastada) isu peale tuleb. Livorno inimestega tekib muidugi päris hea klapp, aga samas esmakordselt Itaaliat külastav turist vaevalt just sellepärast Livornosse läheb. Militaararhitektuuri näeb mujalgi ja vaevalt et seegi nüüd kõige huvitavam turistile. Ning mina isiklikult jälestan Forte dei Marmit, aga olen tähele pannud et turistidele meeldib. Huvitav lihtsalt vaadata suuri jahte sadamas ning Ferrarisid tänaval. Muus suhtes kuuleb vene keelt rohkem Forte dei Marmi linnakeses kui Tallinnas Lasnamäel. Collodi on huvitav koht, kuid see Parco di Pinocchio on siiski siis külastamiseks, kui lugu tundvad lapsed kaasas. Muidu jätab lihtsalt mannetu tunde. Tänapäeva inimesed on ära hellitatud Disneylandi stiilis parkidega :-)
Meie sõidame välja esmaspäeva hommikul Pisast. Teil soovitaksin jätta vahele Livorno linna, seal pole lihtsalt midagi vaadata, tööstuslinn. Kui olete juba Lido di Camaiore ning Viareggio kandis, siis käige ära ka Forte dei Marmi linnakeses, aga nad on kõik mere ääres üksteise järel - Forte dei Marmi, Marina di Pietrasanta, Lido di Camaiore - üldnimetusega Versilia - tsoon kus rikkad puhkamas käivad. Kui olete juba Montepulciano kandis, siis käige ära ka Pienza linnakeses, seal tehakse Toskaana parimat pecorino juustu. Ning Siena lähistel väärib vaatamist ka Monteriggone pisikindluslinnake. Küll gps kohale viib! Marsruut on teil muidu hästi valitud ning külla ka muid huvitavaid linnakesi teie teele jääb, autoga liikudes ongi ju see rõõm, et peatud kus meeldib ja kus ei meeldi, sõidad edasi. Ahjaa, kui teil aega jääb, siis minge vaatama ka Cinque Terre viit imeilusat linnakest rannikul La Spezia linnast natuke põhja poole, vääriva külastamist, aga ööbimiskohta on seal augustis väga raske leida. Ilusat reisi!
Septembri lõpus on ehk järjekorrad veidi lühemad, aga kindel ei saa kunagi olla. Kui netist ette osta ei julge, siis soovitaksin minna Firenze päeval kohe alguses sellesse piletikassase mis asub Orsanmichele kiriku Via Calzaiuoli (peatänav, mis viib toomkiriku juurest Piazza della Signoriani) poolses otsas. Sealt saab osta samaks päevaks, aga ettetellimistasu 4 eurot inimene tuleb ikkagi maksta. Kui seda ettetellimise maksu ei taha maksta, tuleb juba hommikul vara järjekorda minna, keskpäevaks võib järjekord väga pikaks venida. Kui memm on lihtsalt kunstihuviline, siis soovitaksin alternatiivina minna üle Ponte Vecchio palazzo Pitti ning küsida pilet Galleria Palatina sse. Seal saab palju väiksema järjekorraga hakkama (max 15 min) ning muuseum pea samal tasemel (11 Raffaello originaalmaali, 2 Caravaggiot jne). Lisaks saab sama piletiga külastada ka korrus kõrgemal asuvat moodsa kunsti muuseumi (peamiselt 19 sajandi kunst).
Oskan küll täpsemalt vaid Firenze kohta rääkida, aga selline süsteem peaks olema kogu Itaalias. Näiteks Firenzes on kolme tüüpi muuseume: riiklikud, kommunaal (ehk linnavalitsusele alluvad)muuseumid ja eramuuseumid. Riiklikud on näiteks Uffizi galerii, Accademia galerii, Pitti palee muuseumid, Bargello, Medicite kabelid, San Marco muuseum ja paljud teised väiksemad. Tasuta saavad nendesse muuseumidesse Euroopa Liidu kodanikud, kes on alla 18 aasta või üle 65 aasta vanad. Aga ettevaatust! Osadesse muuseumidesse saab vaid ettetellimusega ning see maksab näiteks Uffizi puhul 4 eurot inimene, vaatamata vanusele. Kui oled üle 65 vana ja pilet broneeritud, siis maksad 4 eurot, kui täishinna klassis, siis pilet (tavaliselt 6.50 aga sõltub näitustest) pluss 4 eurot. Lisaks on veel nimekiri nendest, kes sisenevad tasuta, nagu kunstiajaloo üliõpilased, invaliidid, ministrid jne jne. Teine klass ehk kommunaalmuuseumid: linna residentidele tasuta, osad tasuta vaid iga kuu viimasel laupäeval. Teised kõik maksavad, aga teatud vanuseklassidel sooduspiletid. Tasuta saavad invaliidid, ajakirjanikud jne. Tasub alati enne pileti ostmist küsida, et kas äkki jääd mõnda soodusklassi. Firenzes on näiteks seda tüüpi muuseum Palazzo Vecchio, Brancacci kabel, Stefano Bardini muuseum, S.Maria Novella muuseum jne. Kolmas klass on siis nn. eramuuseumid või mis kuuluvad mõnele muule ühingule. Näiteks Michelangelo kodumuuseum, Toomikiriku muuseum OPA, Dante maja, Medici Riccardi palee, Alinari fotomuuseum jne jne. Nendes on igalühel omad reeglid ning tasub enne järele pärida. Kes aga peatub Firenzes pikemalt ning plaanib rohkete muuseumide külastamist, siis soovitaksin teha endale Amici degli Uffizi kaart - maksab 60 eurot inimene (perevariant 100 eurot sisaldab kahte täiskasvanud ja kahte last) ning võimaldab terve aasta siseneda kõikidesse riiklikesse muuseumidesse Firenzes täiesti tasuta ning ilma järjekorrata. Kaarti saab teha Uffizi galeriis, sissepääs nr.2 Kui on muid küsimusi Firenze muuseumide kohta, siis vastan nendele meeleldi.
Kui Firenzes hästi süüa tahad, siis on parem hoopis linnast välja sõita. Oma nina on kuningas! :-) Muidugi pole ma mingi Firenze söögikohtade spetsialist, piirdun lihtsalt võileibadega. Kuid nendes, kus olen käinud, pole mingi erilise maitseelamuse osaliseks saanud. Julgeksin soovitada Piazza Repubblical ühte head söögikohta, kus saab odavalt taldrikutäie pastat kiirelt ja ka võileivad on väga hea maitsega. Hetkel ei tule nimi meelde, aga kui oled keset väljakut ja vaatad võidukaare suunas, siis on vasakult teine baar (võidukaare poolsest küljest alates).
Vaatamisväärsustest soovitaksin kõikide muuseumide kõrval ära käia Palazzo Vecchios. Pole pikka järjekorda ega pole vaja ette broneerida. Pilet on 6 eurot ja suvel tehakse lahti ka terrass, kust kena vaade.
Uffizi galeriid soovitan vaid neile, kel mingi baas kunstiajaloos olemas. Kes aga tahaks lihtsalt kunsti ilma eelteadmisteta nautida, siis soovitaksin hoopis Galleria Palatina külastamist Pitti palees.
See kämping võtab kindlasti matkaautosid vastu, koduleheküljel on hinnad täiesti olemas. Esimene hind "persona" kehtib siis inimese kohta ja "piazzola" platsi ehk auto, kämpari jm. kohta, sulgudes kirjas ka. Lisaks eraldi "luce" ehk elekter. Mõni võib ju ilma elektrita hakkama saada. Gallo Nero omaniku Marco poolt pakutud nimekirja vaadates tuli kohe tunne, et vot nendesse kohtadesse küll matkaautoga ei läheks. Väga kenad kohad, aga väga ebamugavad kämpariga liiklemiseks. Mul pole küll kogemusi matkabussiga Sitsiilias käimisest, olen kämpariga sõitnud kesk- ja põhja - Itaalias ning Prantsusmaal, paraku on Prantsuse kämpingud palju parema tasemega ning odavamad kui Itaalia omad. Ka puhtuselt jäävad Itaalia omad natuke alla. Leiab ka väga korralikke kämpinguid, aga need on kallid. Ja sageli peab platsile saamiseks tegema tuhat manoovrit puude vahel. Üks teine kogemus on selline, et kämpariga reisimist saab täiel rinnal nautida vaid siis, kui suurtest linnadest suure kaarega mööda sõita. Itaalias on väga levinud kämparitesse sissemurdmised, seega mitte kunagi ei tohi jätta kallimaid asju nähtavasse kohta. Meil halbu kogemusi ei ole, aga tuttavatel on küll juhtunud ja kohalikust ajakirjandusest loeb ka. Mis puutub aga mandrilt Sitsiiliasse praamiga sõitmisse, siis ma ei oska kaasa rääkida, kas parem variant oleks minna Genovast või mujalt. Aga olen lugenud rohkelt reisikirju Itaalia kämparite foorumitest ja huvitaval kombel on Sitsiiliast Euroopasse puhkusele sõitjad alati eelistanud maad mööda sõitmist. Ei tea küll täpset põhjust, aga praamide kasutamine Genovasse või Barcelonasse jõudmiseks väga ebapopulaarne. Eeloleval suvel tahaks ise praamiga sõita Barcellonasse ja sealt Hispaania tuurile, siis oskaksin ehk praamiküsimuses kaasa rääkida :-)
Siis leiab midagi ka näiteks siit: http://www.casa.it/annunci/piemonte/torino/torino/affitto+residenziale/
Lehti on, aga sõltub ka kohast! Sest Milanol on omad lehed, Roomal omad jne.
www.Kijiji.it
www.affitto.it
Siin paar linki vaatamiseks uurimiseks
Kas tahate rentida seda jahti skipperiga või on seltskonnas olemas navigatsioonilubadega inimesed? Siit algab juba hinnavahe. Siis sõltub hind veel sellest, kas tahate rentida purjepaati või mootorpaati. Siin Itaalias võib leida last minute ka 400 eurot inimene nädal, skipper pardal. Muidu võib nädalasel kruiisil ära käia ka 800-1000 euroga. Sõltub muidugi marsruudist ning perioodist -augustis on näiteks hinnad laes ja vaja varakult ette broneerida, samas septembris on võimalik leida juba päris hea hinnaga huvitavaid kruiise. Mootorpaadi puhul on küll rohkem liikumispinda ja üldmulje puhtam, kuid arvestage et kütus on väga kallis. Samas õige navigatsioonitunde annab purjepaat, hoiab ka kütuse arvelt korralikult kokku. Kuid tuleb arvestada, et skipperit vaja ka abistada (seega füüsilist tööd vaja natuke teha) purjede pakkimisel, lahti tegemisel jne. Ka võimalust igasuguste köite taha komistamiseks on rohkem - kui puudub kogemus. Kuid selle vaeva korvab meri sajakordselt - pidev mootorimüra kõrvus on merel tõesti tüütu. Usun, et peate mõningad soovid enda jaoks täpsustama ja siis internetti otsima - valik on väga suur, kui pole oluline väljasõidu sadam ning marsruut.