trip-krainetrip-ukraine-dark

krevett

Rändur, liitus Tripiga 15 aastat tagasi

1 meeldimist
4 postitust
34 kommentaari

17 külastatud riiki, 9% maailma 195st riigist

1 külastatud linna või piirkonda

Viimased kommentaarid

Just täna vaatasin lende Kreetale. Ilma äraantava pagasita 240 eurot umbes. Normaalne. 2018 käisin Ateenas Aegeaniga 140 eurot edas-tagasi. Umbes 3 kuud enne väljalendu on neil piletid kõige soodsamad, olen tähele pannud.

Lennuajad on Aegeanil Tallinnast ja Tallinna jah veidi frustreerivad, aga ei hullu midagi, eriti tulles. Ateenast edasi on pealegi väga kiired ümberistumised enamasti, v.a. väiksematele saartele.

Alati on mu valik apartment vaikses piirkonnas ranna lähedal. Kui on kohalikku koloriiti, kui on meri ja päike ja hea toit - parim puhkus!

Praegu saab osta Aegeani lehelt TLL-HER-TLL näiteks 7.-13.  septembrini 232 eurot/in, 31. august - 10.september  207 eurot/in. Sisaldab käsipagasit 8 kg. Ööbimise leiab internetist ka 30eur/öö, isegi odavamat. Auto saab praegu bronnides 20eur päev.  Auto ja ööbimise kulud lähevad ju reisikaaslastega jagamisele, seega igal juhul soodsam kui paketiga ja mis peamine - huvitavam!  Ümberistumine Ateenas on väga sujuv, paar tundi ooteaega nii minnes kui tulles. 

Ryanairil on otselennud Küprosele Tallinnast. Kreetale soovitan minna Aegean Airiga Tallinnast Ateenasse ja jätkulennuga edasi Kreetale Heraklioni. Täna vaatasin oktoobri lende, täiskasvanu koos 23 kg pagasiga edasi-tagasi (kaheks nädalaks) 278 eurot. Kui ökonoomida ja plaanis pole kolme peale 70 kg pagasit kaasa vedada, siis saab ka nii teha, et 1 inimene ostab flexi pileti koos 23 kg pagasiga ja teised kaks ilma pagasita (8 kg käsipagas ikkagi + tulles ostud Ateena lennujaamast). Ilma pagasita hinnad on 80 eurot pileti pealt odavamad. Septembri teises pooles saab vast majutusi ka üsna soodsalt, toa eest nädalas üle 300 ei tohiks minna.

  1. Auto võta kohapeal, aga mitte lennujaamast rahvusvaheliste firmade käest. Internet pakub palju variante. Ei ole 14 aasta jooksul probleeme olnud. Ise kasutan eurocar-i juba 6 aastat. Kontor on neil Hersonissoses, aga tulevad lennujaama vastu. Hinnad normaalsed, autod ka. Täiskindlustus, 0 omavastutus.
  2. Kütuse hind sept algul oli 1.6 -1.8 eurot liiter.
  3. Mägede vahel tiirutamata Kreetal sõita ei saa, sest siledat maad peaaegu ei olegi. Asfaltkattega teid soovitan, teiste teede puhul enamasti rehvikindlustus ei kehti. Mägedega pole muud muret kui: ära kiirusta; ära sõida pimeda ajal; ära aja oma eesõigust taga; sappa jõudjad lase mööda, kui on võimalik kõrvale tõmmata. Alusta aeglaselt, harjumine võtab aega. Kui kõrgust kardad, pole vist väga mõtet roolis olla ;) Tegelikult on kõik ok.

nmolderi kommentaar on väga huvitav, kas teile ei tundu? Otsekui oleks keegi tõlkinud mingit teksti ilma sellest ise aru saamata :) Muide, animaatorid ei tülita Mövenpickis kliente kui klient ise huvi üles ei näita ja kogu see nn animatsioon ei ole teps mitte eestikeelne. Põhiliselt mängitakse seal venekeelsele turistile. Massaaž on seal aga nii kallis, et isegi heal järjel inglise leedi loobus. So expensive! Võrdluseks: Eestis saab sama raha eest 5x40 min üldmassaaži. Territoorium ei ole mitte niivõrd suur (kõrvalolev Hilton on nt territooriumilt palju-palju suurem), aga see on avar ja kaunis. Mövenpick on ses suhtes küll igati tibens hotell, et seal ei tunne ennast kuidagi miskitesse nö raamidesse surutuna, ruumi on piisavalt. Mis peamine - see hotell on puhas. Neil on minu teada ka oma veepuhastusjaam, nii et isegi kraanivesi ei tekita kõhutõbe (ise proovisin kogemata). Kokkuvõttes soovitan ka Mövenpicki, aga ehk veidi teisiti. Pealegi on sealt (või Taba Hiltonist) hea käia paaripäevasel tripil Iisraelis. Eilat on ju sealsamas.

Otsin ka juba ammu soodsat lendu Kreetale. Eelmise aastaga võrreldavat hinnataset pakub reisifirmadest ainult Horizon, neil on endiselt 1 nädal 5990 ja 2 nädalat 6990. Ma ei saa muidugi hästi aru, mis vahet on sellel, kas ma istun tagasi tulles lennukisse nädala hiljem või varem, aga võibolla ma ei peagi aru saama. Horizoniga saab nii Haniasse kui Iraklisse, Toptoursi lennud viivad EA-ga (väidetavalt) vaid Haniasse. Vaatasin ka igasuguseid regulaarlende, odavamat ei leidnud. Lufthansa vahepeal pakkus, aga see sai otsa pagana ruttu. Ateenast lennukiga Kreetale tuli minu arvates tüki odavam kui laevaga. Võimalik, et vaatasin valesid liine. Kui kellelegi midagi näppu juhtub, annate ehk siiagi teada. Üks õhkõrn võimalus on selline, et jääd ootama viimase hetke odavat loteriipakkumist Kreetale ja võtad selle. Öömaja jätad kus krt või vajadusel kasutad mõnel päeval (nt kui lend jõuab hilisõhtul). Üle-eelmisel aastal tegin nii, maksin 4000.. Eelmisel aastal jäin taas sellele lootma, aga midagi ei olnud saada. Ka lennupileteid mitte. Sel aastal ei taha eriti lootma jääda sellisele võimalusele, eelmise aasta jõudmine Kreetale oli paras katsumus ja pealegi kulukas katsumus.

Tabast Eilati minnes oleneb piiriületamise aeg järjekorrast. Elasin mingi aja otse piiripunkti kõrval Egiptuse poolel ja oli selgelt eristatav gruppide üleminek ja eraviisiline üleminek. Vene gruppidega oli tõeline kamm, järjekord liikus väga aeglaselt. Kui gruppe ees ei ole, käib väljumine Egiptusest väga kiiresti. Iisraeli poolel on tõepoolest paras katsumus ees. Te peate valmis olema kõikvõimalikeks jaburateks küsimusteks: mis on su isa nimi?, kas sa elad korteris või häärberis?, kas sa suitsetad?jnejne. Igas valvepostis (neid oli vist 4?) küsitakse, kas sul on kaasas relvi. Täiesti juhumeetodil võidakse märgistada su pagas ja kõrvale panna: avatakse ja vaadatakse läbi, sina seisad kõrval ja vaatad pealt kuidas seal soritakse. Muidugi pead vastama ka erinevatele 'tähtsatele' küsimustele: kas sul on kaasas sigarette, kui kauaks sa Iisraeli jääd, kas sul on pagasis relvi jnejne. Eilat iseenesest on üsna räpane väike linnake. Ei saa aru inimestest, kes räägivad, et Egiptusest minnes satud otse Euroopasse. Ei satu ikka küll. Või noh, ehk satud, aga siis Lõuna-Euroopasse. Räpane, aeglane asjaajamine jne. Nt raha vahetamine pangas ja autorendi vormistamine 50 m raadiuses läks mul 3 tundi ILMA järjekorrata. Metsikult palju bürokraatiat. Rensiautoga tasub liikluses olla väga ettevaatlik. Kuigi kiidetakse Iisraeli liiklust, on kohalikud juhid tihtipeale üsna lohakad: ei näita suunda, keeravad ette jne. Kiirustada ei tasu, Aga teed on võrdlemisi head.

Olen ka paar korda olnud nö kukkuva maandumisega lennukis, eriti mõnus ei ole :) Viimati oli Aafrikas. 3-4 nö kukkumist ja maapind all. Eks see vist oleneb lennuliiklusest, millal kellelegi antakse luba lennukõrgust muuta. Mõnusam on muidugi lauge langemine. Mulle väga meeldib kuulata, kuidas lennuki mootorid tuure maha võtavad ja tunda, et vaikselt kõrgus väiksemaks muutub - selge märk, et varsti on sihtpunkti jõutud. Madeira on aga omaette ooper. Sealne maandumisrada on vaiadel minu teada :) Küljetuulega võtab loperdama küll. Aga hiljuti loperdasime Lufthansaga Frankfurti maandudes ka ja mitte ainult meie. Pole see lendamine hull ühti. Ja maandumine on vähemalt minu jaoks kergendus, mitte piin, olgu ta siis nö kukkumine, loperdamine või kena lauge ja sujuv. Kui on probleeme, siis soovitan nii tõusmise kui maandumise ajal otsida kõrvaltegevust. Kui muud ei ole, siis "julgem" võiks kaaslasega arendada vestlust, millest teab, et teine väga huvitatud on. Ise lahendan õhku tõustes alati ristsõnu :P

Kui mul oleks Lissabonis aega vaid 3-4 tundi, võtaksin takso ja sõidaksin Rua Augustale Baixa linnaosas. 8-10 EUR-i taksoga üks ots ja kohal 10 minutiga. Sel jalakäijate tänaval ja selle ümbruses on üsna kena ringi kolistada. Ka tassike kohvi juua või mõnes põiktänava väikeses söögikohas süüa. Väike soovitus juhuks kui söögikohaga nö pange panete: kui olete tellimuse esitanud, siis olenevalt söögikohast võidakse teile esimese asjana lauda tuua pirukaid, saiakesi, juustu vms snäkki. Hiljem lisatakse see teie arvele olenemata sellest kui palju või kas üldse sealt sõite. Kui pole valmis arveüllatuseks, soovitan kohe viisakalt tagasi saata. Meie saime omad vitsad pirukate eest ja kahe inimese arve oli 79.50 EUR (tellimuse esitasime umbes 45 EUR-ise koos veini, õlle ja kohviga). Loll saab kirikus ka peksa :) Lissabon on imearmas linn, eriti põnevad on Alfama väikesed tänavad, mis hommikul oma elu hakkavad elama: väikesed pagaripoed, rätsepatöökojad vesti ja mõõdulindiga ehitud ehtsa rätsepmeistriga, kingaparandustöökojad... Kõigil uks tänavale avatud. Kui juhtud laupäevasel päeval Lissaboni, siis laupäeviti toimub Alfamas nn kirikuplatsil tõeline supertäika. Üks võimalus on käia ära Lissaboni katedraalis (Se Patriarcal). See asub samuti Alfamas. Seal lähedal on ka kahhlimuuseum. Portugal on kahhli kodumaa, kõikvõimalikke käsitsi maalitud kahhelkive leiab muidugi ka enamikest poekestest. (Ma ei ole kunagi selgeks saanud, kas kahhel käändub kahli või kahhli, st kas välde muutub või ei muutu :)) Igatahes edu sulle Lissabonis. Ise igatsen tagasi. Sain seal olla vaid 3 päeva selle kuu algul. Belemi ei jõudnud ka meie, aga okeanaariumis käisin ära.

Estravelist ostsin täna endalegi täiesti ootamatult Lufthansa sooduka Lissaboni. Pole elus Portugalis käinud, pealegi olen ma reisidel alati pealinnu vältinud. Nüüd tehtud, siis tehtud. Ööbimise bronnisin ka ära täiesti esimese emotsiooni ajel - vanalinna (nagu nad ütlevad): in Rua Garrett, at the Chiado area, near Bairro Alto. A few minutes walk takes you to the Rossio, in the Baixa, and to the Elevador da Lavra. Pildi peal tundus ilus :P Üsna naljakas kindlasti, aga mul pole halli aimugi, kas mu tänane tegu ka mingi positiivse märgi mulle jätab peale seda reisi. Ok, võite julgelt öelda, et ma olen loll, aga öelge siis ühtlasi ka seda, kas piirkond on enam-vähem ok selleks, et ka vaatamisväärsusi lähedusse jääb? Et ma fadoga kokku põrkan, selles ilmselt ei maksa kahelda. Kas on targem osta trammi-bussi-metroo päevapilet või rentida auto ja GPS-i abil linna avastada. Deem, mul pole isegi Lissaboni reisijuhti:P Aga ehk jõuan veel hankida. Mis värk seal veebruaris üldse on? :)

Ostsin selle aasta mais Marhaba Toursilt lennupiletid. Nädal enne reisi (just täpselt oma juubelisünnipäeva hommikul) lugesin EPLO-st, et Marhaba Tours on tegevuse lõpetanud ja et oodatakse petta saanud klientide avaldusi. Loomulikult haaras mind kerge paanika. Marhaba telefonid ei vastanud, kodulehekülg oli suletud. Helistasin Eesti Turismifirmade Liitu (MT oli liige), telefonile vastas juhataja. Tema soovitusel (kuna temalgi puudus igasugune muu inf peale EPLO artikli) asusime otsima, kas ehk Marhaba on kellelegi minu raha edasi maksnud. Leidsime! Marhabast ühena esimestest tänavale visatud reisikonsultant (kas oli äkki Rebane?) oli minu makstud summa tasunud Happy Travelile. Sain oma lennupiletid, probleemi ei olnud. Nüüd mõni aeg tagasi kuulsin Happy Traveli tegevuse lõpetamisest. Samas ei ole kuulnud, et keegi otse petta oleks saanud. Ehk on tegemist lihtsalt infosuluga nagu minu puhul. Kuigi jah, sellise infosulu tekkida lubamine on äärmiselt vastutustundetu. Firma võiks ennast lõpetada soliidselt ja arvestada, et tema palgal on spetsialiste, kelle nimi on nende peamine pagas. Mul on siiralt kahju, et meie reisikorraldajate ring koomale tõmbub. Kannatab ju kvaliteet ja alles jäävad nahhaalsemad. Need, kellele klient on tegelikult tühine prügi, tähtis on reklaam ja mass. Kas klient ka tagasi tuleb, vat see on küsimus aastaks 2009.

Vaatasin küll teksti üle, aga ikka tuli näpukas sisse :) Tartus siis, mitte Tarus.

Ilmselt pead küsima mõnest reisimeditsiini kabinetist kui siit selget vastust ei saa. Tallinnas on selline nt Merimetsas, Meremeeste haiglas, Telliskivi perearstikeskuses ja veel mõnes kohas. Tarus TÜ Kliinikumis reisimeditsiini kabinet.

Nii palju häid soovitusi ja üsna erinevaid pealegi! Lisan siis ka omalt poolt ühe, mida veel ei ole: soovitan vahetada raha siin. Egiptuse naelu ja eurosid soovitan kaasa võtta. Kui kohapeal naeltest puudus kätte tuleb, soovitan kasutada mitte automaati vaid kohalikku pangakontorit eurode naelte vastu vahetamiseks. Saate soodsaima kursi. Kohalikku raha peab tingimata kaasas olema, sest tippi tuleb ju jagada ja metallrahast ei pea nad lugu. Panin ka tähele, et hind dollarites või eurodes oli alati natukene kõrgem kui naeltes. Ehk on abiks. Ei ole küll sel aastal käinud, aga vaevalt seal selles vallas väga suuri muutusi on olnud.

Sa ei võida sealt IIAL midagi muud peale reisimajutuse. Ja see 'tasuta' majutus läheb sulle kokkuvõttes nii kalliks maksma, et mõne meie reisikorraldajaga saad selle raha eest kaks korda sealsamas käia.

Kui vaba aega ja tahtmine veidi lõbutseda, siis soovitan minna. Kui oled endas kindel ja tead, et nagunii ei osta neilt midagi, siis on seal päris naljakas olla. Kasvõi juba seepärast, et näha, kuidas nad lausa et nahast välja poevad! Ise käisin mõned aastad tagasi ja kulutasin üle nelja tunni (!) nende väärtuslikku aega. Olin just Tallinnas käimas ja päeval tekkis vaba aeg, mil siis ennast lõbustada otsustasin. Olgu öeldud, et lõpuks suutsime mehega enda ümbere neli inimest jooksma panna. Ja'võidetud' majutuse Tenerifel kinkisime ära tulles neile endile ;) Psühholoogiahuvilised saaksid huvitava kogemuse. Ja teised saavad teada, kuidas ei tohi müügitööd teha. Miskipärast ei ole mind kunagi enam kutsutud kuigi tean inimesi, keda aeg-ajalt ikka ja jälle kohale meelitatakse ;)

Tegelikult oli Toptoursi kodulehel juba enne reisi väljumist üleval info, et tagasilend tuleb läbi Egiptuse. Jäi silma kui tuhlasin seal ja jäi ka meelde, sest tundus üsna kummaline tulla Sitsiiliast Tallinna läbi Aafrika.

Kes mida kadestab. Mina kadestan vahel teie noorust. Heas mõttes. Sellised töökohad tehakse endale ise. Aega võtab, aga lõpuks tasub ära.

Mis seal mõista? Inimene on harjumuste ori. Puhkus on puhkus ja reisimine on reisimine, seega võivad nad ka ju mitte kattuda? Samas kohas käimine (minu puhul Kreekas) on puhkuseks just seetõttu hea, et olustik on juba tuttav, kombed on teada - kuigi erinevad siinsetest - ja seetõttu saangi nautida oma puhkust. Kodust piisavalt kaugel, et iga pisiasja pärast tülitataks. Kliima haruldaselt hea. No mida veel puhkuseks tahta? Ja avastamist jätkub nii iidse kultuuriga maal ilmselt kauemaks kui mul jaksu. Kreeka-armastus sai alguse reisimisest. Nüüd reisin ammu mujal. Järgmiseks aastaks plaanid tehtud. Jaanuaris Bahreinis, suvel tahaksin lõpuks jõuda Hispaaniasse (sedapuhku autoga), sügiseks on bronnitud kruiis Kariibidel. Aastas 3 kuud olen ära, sellest kuu Kreekas. Mis seal mõista?

Praegu küll ei paista, et peaksin oma iga-aastastest Kreekas veedetavatest puhkustest loobuma. Varsti pea 10 aastat käidud, saanud justkui osaks elust ja muutunud lausa teiseks koduks. Nohjah, ega seda vist sellisel juhul enam väga reisimiseks ei saa nimetada ka? Pinsile minnes kolin nagunii sinna :P Olen tähele pannud, et reisifirmad on pressingu teinud agressiivsele müügile. Iial varem ei ole päevas olnud 3-6 reisifirmade pakkumist, vahel isegi 2 tk päevas samalt korraldajalt. See näitab, et asi on nende jaoks kehvemaks läinud. Hindade kohta ei oska midagi öelda, sest ega ma neilt muud ostnud ei ole kui tšarteri pileteid, sest regulaarlende meil ju igale poole ei tehta. Aga isegi praegu, nende jaoks raskel ajal, hämmastab mind see, et meilile tulnud pakkumiste kohta nende kodulehel reeglina lubatud infi ei ole. Ikka üsna lapsekingades on see meie reisikorraldus võrreldes kasvõi Soomega. Või lihtsalt hoolimatus nagu meil ikka kombeks? Reisige, inimesed, reisige! Aga tehke seda säästude, mitte laenu arvelt. Eelpool oli ka üks kuldreegli-soovitus ebakindluse ajaks: hoolitsege, et oleks vähemalt 3 kuu kulude jaoks sääste. Tõeliselt hea soovitus.

Millegipärast ma kahtlen wifi olemasolus seal. Oled ikka kindel, et on? Enamasti on neil fuajees üks arvuti, kust pääseb internetti. Ma ei ole Kreeka saartel sattunud küll ainsagi wifi leviala peale.

Ei usu, et igav hakkab ühe nädalaga. Ekskursioonidest kahjuks ei tea kaasa rääkida, ei ole ainsastki meie reisikorraldajate omast osa võtnud. Ühistransport liigub üsna hästi: sinised bussid peavad tihedat ühendust pealinna Kerkyra ja lähikuurortite vahel (Põhjapoolne viimane peatus on Dassia, Ipsosse enam ei saa). Rohelised bussid sõidavad üle saare. Kellaaegu on kõige targem küsida ilmselt bussijuhilt või mõnelt kohalikult. Ja just nii nad neid liine nimetavadki: blue bus ja green bus. Linna kaardil on bussijaamad ka samamoodi kirjas (väga kaugel üksteisest ei ole ka). Hankige kindlasti saare kaart, neid saab iga nurga pealt. Kui mõelda nii, et päev pealinnas, päev põhjas, päev lõunas, mõned päevad rannas ka.... No kas hakkab igav? Autot rentides on muidugi mugavam, saab igale poole just nii kauaks kui tahad ja ega ühistransport ju päris igale poole ei sõida ka. Ülekuumenemise puhul saab autosse jahtuma minna (lisaväärtus eriti juulis-augustis). Aga saab ka ühistranspordiga hakkama :) Paxil (Paxosel) saab ka üsna lihtsalt ära käia, reisibüroosid igal nurgal, kes laevapileteid ja ka eksursioone müüvad. Ei ole kaugel ka see saar.