trip-krainetrip-ukraine-dark

piia

Reisisell, liitus Tripiga 15 aastat tagasi

0 meeldimist
4 postitust
43 kommentaari
 

8 külastatud riiki, 4% maailma 195st riigist

Tahab minna

Viimased kommentaarid

a) geograafiliselt keskmine b) keeleliselt keskmine (jäädes Taani ja Rootsi vahele) c) intonatsioon, hääldus ja lauseehitus eestlasele kõige omasem õppida

Taani keel ja norra bokmål (nö raamatukeel) on sarnased. Rootsi ja norra nynorsk (nö uusvana ehk vanadel dialektidel st. murretel põhinev keel).

Peab paika, et osates norra keelt, saab hakkama nii Rootsis kui Taanis, lisaks Norrale muidugi...

Eestis õpetatakse keeltekursustel nn normaliseeritud norra keelt (bokmålil põhinev). Kui õpetajaks juhtub olema mitte norra filoloog, vaid nt. taani või rootsi keele õpetaja, siis õpetatakse tunnis skandinaavia keelt, milles on sugemeid kõigist kolmest skandivaavia keelest.

et ühenimelisi inimesi võib olla palju, eriti kui tegu laialtlevinud nimega:) Nõustun ühtlasi täielikult, et giidi teeb heaks giidiks just see X faktor, mida tihti sõnades raske väljendada.

Siis lihtsalt paadimees ootab, kuniks mingi arv inimesi koos. Suvel seal kindlasti rahvast liigub, seega ooteaeg pikk ei tohiks tulla. Tal on küll miskid ametlikud ajad ka seal üleval, kuid eks paadimees ole kapten ja otsusta. Ilma järgi vaatab ka ja rahva järgi Matk on piisavalt raske, eriti neile, kes varem vaid pargiteel jalutanud, kuid ei miskit ületamatut. Hulluks läheb vihmade ajal, siis tee ja kivid libedad ja tuleb hoolikalt oma samme seada. Mõnusat matkamist!

Auto jääb päris kaugele eemale, järve äärde. Üle järve viib kohalik paadimees ja sealt tuleb veel jala matkata ja üle kivide hüpta, enne kui liustikku nägema hakkab. NB! Vihmase ilmaga on tee libe. Tõsine matk on see Svartiseni liustikumatk.

Värmlandis, Lääne-Rootsis (Oslo tee ääres) nt. Rottneros - http://www.rottnerospark.se/rottneros/. Samas lähedal Selma Lagerlöfi sünnikodu - http://www.marbacka.com/ Rottneors on Rootsi kaunima pargi nominent, kõik nominendid siit - http://www.sverigesvackrastepark.se/rostning/rostning.htm.

Muidugi ka Põhja-Rootsi Kiruna ja jäähotelliga. Kesk-Rootsi Dalarna ja Mora/Rättvik ja Siljani järvega ja veel, ja veel.....

On nii ja naa, nii toa/majakese kui voodikoha eest. Ja selliste kodumajutuste puhul on rääkimisvõimalus üsna suur. No vast ca 200.-300.-nok ruumi eest, aga see on väga erinev, sest pakutavad tingimused ju ka erinevad palju + ennemainitud tingimise ja ilusate silmade võimalus. Selliseid kohti ei reklaamita mujal kui sildikesega tee ääres.

Broneeri mõned kindlad kohad ära, kuhu igal juhul plaanid öömajale jääda. Teiste ööde suhtes hoia piirkonna potentsiaalsed öömajakohad enda ligi ja kui olete otsustanud, kuhu lähete, siis helista ette. Hommikupoole helistades on tõenäosus suur, et kohti on, õhtu eel võib koha leidmisega raskusi tekkida. Norras on üsna palju kodumajutusi, selleni juhatab silt tee ääres "Hytte ledig" või "Rom ledig". Kui seal kohad täis, siis võetakse silt ära või keeratakse valepidi.

Siis mõni hostel ehk sobiks, nt. Haraldsheim Vandrerhjem või Anker hostel.

on igati ok hostel. Kena ja puhas. Soovitan!

on väga kaunis ja ilus. Kui plaanis sõita Senjatrollini välja, siis vali põhjapoolsem tee. Seal on ka nn. kuradihamba mäed:) Võite põigata ka Hus¢y saarele - sellest valmis 2009 a realityshow Norra teles. Omapärane väike saar - Norra ehedus kõig ehedaimal kujul. Saarele saab silla kaudu, aga pigem soovitaks jalgsi üle minna ja auto maha jätta. Ja lund võib ka näha mõnes päikese eest varjatud orus. Senjatroll on maailma suurim troll ja trollipark ise vahva elamus, tõesti, trollitaadile valmis paar aastat tagasi trollieit käevangu:) Kogu Norra on võrratu, ei oska ma esile tõsta miskit:) (olen elanud 3a Norras ja enamuse Norrat on läbi reisitud)

Jah, saab nii trammis kui bussis. Lapsevankris peaks aga laps ka sees olema ja lapse saatja ei pea olema tema ema või isa.

"Gratulerer med dagen!" ehk teisisõnu õnnitlused tähtsa päeva puhul. Sama lause on kasutusel ka sünnipäevade puhul.

Ja tõesti, ära oota sõjaväelisi paraade. Näed palju lapsi, koolide puhkpilliorkestreid, ühinguid, lippe ja rahvariideid. Ja loomulikult ka abituriente ehk "russ" - aga nemad tunned kohe ära:) Süüakse "pölse i bröd" ehk a la hotdog ning süüakse "iskrem" ehk jäätist ja "kransekake" ehk a la kreemitort, mis on kaunistatud norra lipukestega.

Kõik on rõõmsad, naeratavad ja suhtlevad omavahel - tõeline rahva oma püha.

Ps. Kes Norramaale 17.mail ei satu, aga on Tallinnas, see võib sama elamuse saada Raekoja platsil, kus toimub suur Norra-Eesti sõpruspäev (www.norra.ee). Kl.11-13. Korraldajad on õnnestumise nimel suure töö ära teinud ja palju põnevat varunud.

Pps. Sel nädalal on käimas MTÜ Norra Sõbrad kodulehel (www.norrasobrad.ee) Norra-teemaline e-viktoriin, kus hea loosiõnne korral võib võita lennureisi Oslosse ja lisaks majutuse kaunis hotellis.

Kuid üksikuid etappe olen käinud (ja talvel suusatanud). Radade ja peatuskohtade võrgustik on seal tihe ja peamised rajad ka hea märgistusega. Pot. öömajad samuti mõistliku vahemaaga. Olen ööbinud iseteenindusega pisikestes hüttides ja suuremates, teenindusega majades, paar korda ka telgis.

Kallimad kui mandril need pole ja valikut palju. Juulikuu on puhkuste kuu igal pool ja sestap kämpingutes rahvast liigub. Kui päeva alguses teada, kuhu öömajale jääda, siis peaks ka kohapealt majakese saama, öö hakul on keeruline tõesti. Kämpingualal telgikohagaa muret ei peaks olemas. Lofootidel pakutakse ka nn. rorbu'd, st võrgukuure:) Kui tagasitulek mandrile laevaga (nt. Bodösse) siis selle autopraami koha peab kindlasti ette broneerima, muidu võite kaile ootama jäädagi. Ps. see soovitus ei kehti väikese, 10 min ülesõidu kohta, sinna ikka saab ja praamike liigub tihti.

Segane ja ebaülevaatlik, kohati keeruliselt mõistetav, süsteemsus on kohati küsitav. Nt. on mõnes kohas, kus võiks info järgi valida 1-2 vastust (aga pole antud teada, kuidas. Kõik ei oska eFormulari kasutada), aga saab vaid 1 valida st. mitme valiku süsteem pole aktiveeritud. Viimased 4 teemat st vabaküsimust annaks omaette iseseisva küsimustiku kokku. Hea tava on lisada küsimustiku lõppu tänusõnad ja kinnituse, mis eesmärkidel saadud infot kasutatakse. Praegusel kujul tuleb peale "saada" nupule ette heleroheline tühi leht... Lõpetuseks ei ole ma kindel, et selline küsimustik peegeldab motiive. Jah, tean, et õige küsimuse vormimine on tohutult keeruline, aga annab õppida. Juhendaja võiks ja peaks olema hea abimees.

Ei virise, teen ettepanekuid, vastasin. Edu!

viamichelin.com google.maps.com

Pakub see hotelli- ja söögikohtade kett - http://www.dehistoriske.com/. Mesinädalate planeerimiseks sobiv.

korraldavad www.loodusretked.ee.

suvel ei paku ükski firma suusareisi Norrasse:) Kui võimalust on ja tahtmist ka, siis soovitan pigem oma autoga minna. Uuri siit Tripist, siin on palju soovitusi antud. Öömaja saate valida mõnes kaunis kämpingus - nt. www.nafcamp.no, www.camping.no, www.campingnorge.no jne. Kui aga eelistate pigem grupireisi, siis uuri erinevaid reisikavu, ka siin Tripis on neid lahatud ja valige selline, kus loodust ja puhkust rohkem sees. (ps. tean, et üks paar valis nn.pulmareisiks just Norra reisi, võtsid kahese majutuse igas öömajas ja olid kokkuvõttes väga rahul:))

saab sadamast nt. jala minna - max. 30 min. rahulikku 5-aastase lapse kõnd, osa teed saab ilusasti üle suure muruväljaku tulla. Teine variant on kasutada Tallink transfeeri teenust. Ma ei tea, millist marsruuti pidi see liin sadamast linna sõidab, aga linnast sadamasse tulles peatub buss otse Skanseni ja Junibackenisse viiva silla juures. Sillalt Junibackenisse on vaid 100-200 m. Ja linnaliini buss nr. 76 sõidab ka sealtkaudu st silla juurest sadamasse. Buss nr. 1, millega saab sadamast linna, siis tuleb maha tulla Karlaplani juures ja ca 400 m jala käia. Sadamasse tulles tuleks siis taas jala käia kuni Karlaplanini ja sealt bussile astuda. Tasuta saavad sõita eelkooliealised lapsed ja lapsevanemad, kel lapsekäru kaasas (ka kärus olev laps tasuta:))

Kui soovid tõsise mägimatka ette võtta, siis soovitan ikka matkasaabast. Kui soovid minna kaasa sellistele kergetele matkakestele, mis reisibüroode (nt. Tensi 11-p on 2 jalgsimatka) kavades, siis piisab libisemiskindla tallaga mugavast jalatsist. Nb! Mõned nn tossud on väga libeda tallaga ja nendega ei soovita tulla. Kuigi grupireisid käivad kergetel radadel, siis võib ka seal libe olla või lahtiseid kive ette tulla, samuti on mõlemal rajal kerge tõus ja laskumine. Sandaal on hea valik matkavälise aja jaoks.