sansam

Rändur, liitus Tripiga 13 aastat tagasi

3 meeldimist
1 postitust
16 kommentaari

14 külastatud riiki, 7% maailma 195st riigist

2 külastatud linna või piirkonda

Viimased kommentaarid

Kviitungile allkirja andmine on ju normaalne. Sedasi oli ka Eestis kuni kiibiga kaardid PIN koodidega üldlevinuks muutusid.

Aga asjast.

Mul oli kohti, kus kaardimakse võimaluse kohta vastati, et maksta saab ainult deebetkaardiga! Krediitkaarti näha ei tahetud.

Kui VISA-le olid makseterminalid, kus said ka PIN koodi sisestada, siis mõnedes kohtades Mastercardile (mul ainult MC-d ongi kahjuks) seati spetsiaalselt üles magnetribalugeja. See oli suhteliselt pikk protsess ja müüjate omavahelisest vestlusest sain aru, et ka kulukas neile.

Lisaks kohtasin telefoniäppide (www.tab.travel ja www.mercadopago.com.ar) kaudu maksmist, mis mulle väga ei istu, sest ei tea millal seal infoleke toimuda võib.

Kordan teistele, kes minemas alles on, igaks juhuks üle. Ainult ATM-ide peale lootma jääda ei saa.

Buenos Aires-es üritas üks neljast ATM-ist raha võtta, aga kõigis oli raha otsas. Lõppu kahjuks ei tea. See ATM-ide jutt on ka reisigiidides sees.

Ma võtsin kaasa EUR-e ja kuna jäi mulje, et Patagoonias muud moodi hakkama ei saa, siis suures hirmus vahetasin korraga  500€ ka ära. Seega mul limiiti ei olnud. Järsku oli juttu vastupidisest vahetamisest?

Nüüd üritan oma ARSid ära kulutada.

Aga kohalikud räägivad sama, mis hbert, et võetakse ka USD vastu. Seega usun, et hädapärast peaks ka EUR ju kõlbama. Sest see ei ole ikkagi ARS.

Oman kogemusi ainult linnades restoranides, baarides ja ööbimiskohtades maksmisega ja ei tea näiteks mis maanteedel toimub. Suveniire hakkan ka hiljem, reisi lõppedes ostma, aga näiteks võin teha väikse tiiru El Chaltenis ja peilida välja paljudes kohtades on kaarditerminal.

Majutuse eest maksmisel saad 21% alla. Ei ole vahet kus broneerisid. Mis on riigi eesmärk sellega, ei tea.

Raha tänaval vahetades ei pruugi midagi juhtuda! Lihtsalt kohalikud hoiatasid, et erinevaid probleeme on juhtunud.

Ise pead olema valvas!

Ehk - No dar papaya.

Need on siiamaani olnud minu kogemused ja need kindlasti ei saa olema üks ühele teie tulevaste kogemustega.

Mingi kogus ARS-e peaks olema alati tagataskus.

Priben, mis oli tänava ja ametliku koha kursi vahe? Google näitab pea 66 ARSi EURi vastu ja mina vahetasin 63,8.

Tänaval raha vahetavate tegelastesse tuleks ikkagi suhtuda ettevaatlikult.

Siin on käibel nii erinevaid ARS-e, et ka kohalikud ei orienteeru enam ja ei tuvasta valeraha.

Aga kõik teevad ikkagi ise oma otsused.

Hetkel olen külastanud Buenos Airest, El Calafated ja täna saabusin El Chaltenisse ning enamus makseid olen teinud debit mastercardiga.

Ainult üks Buenos Airese ööbimine tahtis sularaha ja Perito Moreno liustiku külastamise eest pidi saama väidetavalt ainult krediit visaga maksta. Niiet maksin sulas lihtsalt ja ei hakanud proovima oma mastercardiga.

Iga nurga peal olevates väikestes poekestes (kiosco) on tasumine sularaha eest, suuremates kauplustes jällegi kaardivõimalused.

ATM-ist USD saamist ei oska kommenteerida, aga selle valuutaga väidetavalt saab ka maksta paljudes kohtades, sest inflatsioon on siin päris korralik ja USD nõutud kaup. Lisaks on ATM-ides väljavõtupiirangud ja saavad kiiresti rahast tühjaks.

Ööbimiskohtades kaardiga makstes ja passi esitades saad ööbimise lausa 21% odavamalt.

Need on minu kogemused siis hetkeni.

EUR- i ostetakse 63/64 ARS vastu ja USD oli vist 58.

Kollapalavikuvaktsiini nõue oli näiteks Tayrona parki sisenemiseks, mis nüüd hetkel on ainult soovituslik. Sai sellepärast see ära tehtud ka.

Ka Cartagenas võid leida "mama/papa" restorane, kus saab 8500 COP eest söönuks. Sisaldab see siis suppi, praadi ja limonaadi.Keskmine oleks järsku 15000 COP. Ei pidanud nii täpset arvet ja odavamad kohad ei ole kindlasti gurmeerestoranid.Smoothid ca 6000 COPÜksi igal pool käies tundsin ennast suhteliselt turvaliselt. Silma hakkasin kindlasti pikk, blond ja nahk ei pruunistu eriti. Kindlasti on seos ka lihtsalt õnnega.

Seal on kivivaringute oht suur ja paljud rannikuäärsed teed on suletud autoliiklusele! Jalakäijad saavad liigelda omal vastutusel. Nad ikka koristavad ära need varisenud kohad mingi aja jooksul, aga seal võib ju natukese aja pärast uuesti variseda. Niiet hetkel võib tee läbitav olla, kuid kui sina sinna lähed, siis on läbitamatu.

Olen siis 2. märtist Madeiral olnud ja tundub, et selle kahe nädalaga võib täitsa rahule jääda. Ei jää liiga lühikeseks ja ei muutu tüütavalt pikaks. Kuigi märts peaks olema üks vihmasemaid kuid üldse, on praegu ilmad olnud väga ilusad ja soojad. Ekskursioonid võtsin Madeira Seekers-ist (kokku 8) ja olen nendega väga rahule jäänud siiamaani. George ja bussijuhid-giidid on olnud toredad. Kui oleks mitmekesi tulnud, siis oleks möelnud auto rentimisele, aga üksi ei viitsinud seda teha. Täna sain ka väga hea üllatuse nende poolt. Tänu hommikusele ületamatule probleemile ütlesin neile ekskursioonist ära. Buss oli juba kohal, kui seda neile ütlesin, aga see polnud probleem. Kuna ma olin juba kõik ekskursioonid kinni maksnud, lubas Georg mul valida kas raha tagasi või uus ekskursioon. Niiet klienditeenindus on siin ikka väga heal tasemel. Ise arvestasin, et olen ilma oma rahast, jäi ju ikkagi üks koht bussis täitmata. Siiamaani on ikka kõrghetk olnud see Pico de Areeiro-st Pico Ruivo-sse matk. Polnud ühtegi pilve, oli soe (kohati kõrvetav päike) ja tuulevaikne (samas eelmine päev bussituuriga sinna sattudes oli väga külm ja tuuline). Suhteliselt raske, kuid midagi ületamatut polnud see matk, ainult põlv ei pidanud mul vastu. Väga kiirustama ei pidanud! Seda rõhutas ka giid, et aega on. Sellise päikese käes tasubki aeglasemalt võtta ja puhata minuti kaks iga natukese aja tagant. Keegi imelikult ei vaata :). Paljud on kindlasti salamahti õnnelikudki, et sinu või teie järel ootama peavad, ei taha ju keegi nõrgana välja paista. Aga tasub ära teha küll! Laupäeval peaks Queimadase matk olema, eks näis kas toimub. Giid ütles, et täies mahus ei ole saanud seda teha viimased päevad. Kivid olla varisenud tee peale mitmes kohas, kuid arvas, et laupäevaks on ikka ära koristatud need. Aga üks küsimus kogenenumatele ka. Kas jootraha moodustab bussijuhtide-giidide palgast suure osa, või näitab see ikkagi teenusega rahulolu? Kuna ma olen alati viimaste seas, kes hotelli viiakse, siis olen jälginud neid. Ja kui ikka jootraha koguneb nigelasti, siis muutuvad morniks küll. Ega nad eriti välja ei näita seda, aga tundub, et isegi solvuvad natuke.

No kui tõesti ei olnud ilmastikuoludest tingitud raputamine, siis palun vabandust. Kuid põhjuse võiksid juba siis siia ka kirjutada ja järgmine kord võiks kõik info esimeses postituses olla.

Siis vist ei tasu Lufthansaga ka sõita! Kuna natuke peale õhkutõusmist hakkas nende 747 ka metsikult raputama ja sõidu ajal oli ka muid probleeme lennukiga. Kuid õnneks olin piisavalt väsinud, et jäin praktiliselt kohe magama. Niiet kuulsin kõigest reisikaaslastelt.

Lihtsalt ei tasuks kohe lennufirmat pikalt saata mingite ilmastikuolude pärast!

Edit! Muud lehed räägivad, et töölised ikkagi lükkasid lennuki koos reisijatega maandumisrajalt ära!

Asja-ajamise kohta ei ütleks nii. Aga võib-olla lihtsalt ei meeldinud mu nägu :)