Viimased kommentaarid

Ütleks, et pardateenindus on Cambodia Angkor Air'il küll parem kui Vietjetairil või Jetstar Vietnam'il. Lendasime Siem Reap-HCMC ATR-tüübiga, mingeid probleeme ei olnud.

Ka siin Trip foorumis jagati uudist, et alates 1. jaanuarist 2013 saab Pekingit 72h sees viisavabalt külastada. Sai siis eile transiidi eesmärgil ära proovitud ning süsteem täitsa töötab. Pekingi Pealinna lennujaamas on vastav informatsioonilaud olemas, mis ongi ainult 72h viisavaba reisimise teenindamise jaoks üles pandud (asub kohe välisliinide saabumise väljapääsu juures, enne parkimismajja või kesklinna viiva Express Train peale minekut). Nad jagavad nii hiina kui inglise keeles infot, kuhu minna, kellega reisida, kus ööbida jms. Pekingist aga välja minna ei tohi - seda saab kontrollida näiteks nii, kui ööbitakse väljaspool Pekingit, sest välismaalaste ööbimised registreeritakse hotellides ära. Süsteem toimib u. 44 riigi kodanikele ning Eesti on selles nimekirjas kenasti olemas. See jutt kehtib aga AINULT Pekingi kohta ning teiste Hina linnade (näiteks Shanghaist on räägitud) osas isiklik kogemus puudub ning ei oska kommenteerida.

Tiibetis välismaalasi vastu võtvast allikast tuleb info, et tõenäoliselt pärast selle sügise oktoobrit saab taas Tiibetisse minna. Talvel pole seal aga kahjuks midagi teha ning seega tuleb oodata järgmise aasta kevadeni. Hetkel on variandiks ühest riigist pärit vähemalt 5 inimesega grupi loomisel Nepalist sisenemine. Muud teed on välismaalastele suletud.

Uus info on tõesti see, et Tiibet on taaskord suletud. Tavaolukorras saab aga Nepalist küll Tiibetisse ning see on üks levinumaid viise Tiibeti külastamiseks. India-Tiibeti piiril on kolm piirpunkti (Nathu La, Shipki La ja Lipulekh La), kuid kõik need kolm on välismaalastele suletud ning avatud vaid kohalikele kaupmeestele.

Bangkok Post kirjutab, et selle aasta maist avatakse rongiliiklus Tai ja Laose vahel. Päris Vientianesse ei saa, kyll aga lähedalasuvasse Tha Na Laengi linna, kust Vientianeni on veel 9 km ning prantslased uurivad ka selle otsa väljaehitamist. Uudis ise on aadressil: http://www.bangkokpost.com/280208_Horizons/28Feb2008_hor002.php

Teine Tai leht kirjutab ka sellest, kuid ytleb, et raudtee avatakse juba aprillis. Igal juhul kuskil mais peaks see avatud olema. http://www.nationmultimedia.com/worldhotnews/read.php?newsid=30065746

Et viisa piirilt saada, tuleb omada tagasisoidupiletit. Minul seda polnud ja oi, kus tuli sekeldusi, et riiki sisse paaseda. Aga Eestist lennates on need toenaoliselt koigil olemas. Ma laksin Hiinast.

2h lendude vaheline aeg ei sisendaks mulle mingit kindlust. Piiril pole viisataotluspunktis jarjekorda ainult oosel kell 3, muul ajal, alates hommikul kella 5st hakkab inimesi kogunema juba vaga palju.

Toll on ikka Hong Kong/Hiina piiri peal. Olen isegi nainud, kuidas valismaalastel seal koik asjad lahti voetakse. See juhtus jala piiri yletades. Aga reeglina erilist kontrollimist ei toimu. Olen seal piiri yletanud vist umbes 10 korda ning minul probleeme ei esinenud.

Guangzhoust Hong Kongi on rong 190 rmb, bussiga Shenzheni ja sealt parast jala piiri yletades metrooga kesklinna saab kokku 105 rmb.

Ujuda vast kannatab, aga kylmetades ja yksiku hundina. Kergelt palav ja kergelt lambe on seal martsis kyll, kuid kohalikud ujuma kyll ei tiku. Pakun, et vesi on 14-16.

http://estidhiinas.blogspot.com Seiklusi Musta mere aares Venemaal ning hiljem Hiinas. Lisaks tahelepanekuid Hiina kommetest ja yhiskonnast.

Viimasel ajal on saatkonnas vahe noudlikumalt hakatud asju ajama. Olen ise seal kahel korral viisa teinud ja saanud ilusti labi, aga need olid aasta ja kahe eest. Kui minna Guangzhousse, siis on mones mottes lihtsam Hong Kongi lennata (Finnairil on sinna piletid ka monikord odavamad kui Guangzhousse, sest viimase Baiyuni lennujaamas on korged maksud) ning seal mones turismibyroos viisa teha. Kui minna otse Hiina konsulaati Hong Kongis, siis saad samasugused ametnikud vastu kui Tallinnas ning kokkuvottes midagi ei voida. Reisibyroode teenust on lihtsam kasutada, aga nagu jutud raagivad, siis tanu olympia saabumisega ollakse koiges rangemad kui varem.

Kutse saatmine on mu meelest uus asi - vahemalt ei tea varasematest aastatest, et seda oleks noutud. Ise olen viimased viisad Hong Kongis ja Pekingis ajanud ning siinmail ollakse tihtipeale palju leebemad kui saatkonnas Tallinnas. Need kaks korda, kui Eestis viisa tegin, ei olnud mul isegi piletit broneeritud ja seda ei noutudki. Toenaoliselt olen ehk erand ses osas.

Muide veel, ysna hiljuti oeldi saatkonnast mu sobrale, et Hong Kongi minekul on ka viisat vaja. Et nii rumalat juttu ei maksa ikka uskuda. Selles kysimuses pole Hiinal mingit oigust Hong Kongi asju muutma hakata. Hong Kongil on Eestiga olemas kahepoolne viisavabadus ning Hiinal pole seal midagi lisada, sest Hong Kongi eristaatus lubab viisaasju teiste riikidega ise reguleerida. Kuigi eks neil ole seal saatkonnas vaheteadjatele lihtne puru silma ajada.

Koige tahtsam oleks muidugi hiina keele oskus. Labi inglise keele jaab suhe kaugeks ning seega suhteliselt vooraks - esialgu. Ja naeb kohe ara, et ta voib ju raamatust lugeda milline Hiina on, aga erilist otsest kogemust ei ole.

Esimesi kordi Hiina tulevatel valgetel on see mure, et nad ei oska valja lugeda kes on kes. On siis tegemist toenaolise petisega voi mitte. Seda ytlesid mulle hiinlased. Tosimeeli aetakse ari ka koige hullema petisega.

Tegelikult ei paasta Hiinas pettustest taielikult mitte miski, sest siin olles kuuleb pidevalt lugusid kuidas yks hiinlane teisel naha yle korvade tombas. Yks mitme ariga tegelev hiinlane ytles, et on vaja kohutunnet ning asjades orienteerumist. Loogiline eks. Nagu igal pool maailmas.

Eelpool koneleja markus on taitsa oige, et tosisemaid suhteid luuakse labi joomiste ja igasuguste muude lobustuste. Kui viiakse karaoke baari, siis on asi vist veits kahtlane, sest yldjuhul on seal tegemist prostituutidega. Muidugi, leidub ka vaga palju korralikke kohti. Aga selle jaoks on jalle kohutunnet vaja.

Hiina viina kohta ytlen ette, et see ei ole viin nagu Euroopas, vaid hoopis midagi muud. Nii palju, kui olen eestlastele seda siinolles pakkunud, ei meeldi see mitte yhelegi. Seega, et harjuda, tuleb eelnevalt proovida. Kui esimese suutaie ajal ikka nao krimpsu tommata, siis reedab kohe enda vohiklikkuse. Ja uskuge, paljud tombavadki nao krimpsu.

Kui hiinlastega tosist ari ajada, siis tuleb kaia ja raakida ja lobustada. Hiinlased on vaga kylalislahked, kuid see on komme, mis sooritatakse ka siis, kui kylaline ei meeldi. Kui aga labi messi Hiinast asju osta, siis ei pea mingeid erilisi suhteid looma, sest neil on kontakte niigi meeletult ning nad vaid vaatavad, kes tellib. Kui tingimuste yle kauplema hakata, siis laheb huvitavamaks, sest messil lubatakse sulle koik asjad kokku. Yks rootslane raakis, et visiitkaart ja koduleht olid firmal vaga ilusad, kuid kohale minnes selgus, et netis olev tehase pilt oli hoopis mingi muu firma oma.

Rebaseonu jutus on iva sees - et akki on tegemist vale firmaga. Hiinas leidub igasuguseid tegelasi.

Muide veel markus - dagai ei tahenda mitte voibolla, vaid umbes. Ja guanxi ei ole tingimata korruptsioon. Guanxi on Hiinas tahtis - yksi siin vaga suurt ara ei tee.

Päris huvitavat infot küsid reisifoorumist. Arvad, et keegi annab asjaliku vastuse? Guangdongi provints, mille keskus Guangzhou on, on tõepoolest Hiina suurima SKTga provints. Ja mis ühtlasi tähendab, et sealt midagi võib leida küll. Mis messidele Sa muidu lähed?