Alates 1. septembrist saavad kõrge koroonariskiga ehk "punastest" riikidest Eestisse naasjad teha isolatsioonikohustuse lühendamiseks ning tööle naasmiseks lasta end koroonaviiruse suhtes testida Tallinna lennujaamas ja sadamas.
Seisuga 28.08. kehtib testimise kohustus kõigile, kes saabuvad Euroopas muudest riikidest peale Läti, Leedu, Soome, Norra, Ungari ja Slovakkia. Seega laevaga Soomest saabudes testimisvajadust pole.
Testi saab teha Tallinna sadama A- ja D-terminalis jalgsisaabujate alal ning Tallinna lennujaamas saatekirja alusel, mis vormistatakse inimesele kohapeal. Saatekirja vormistamine ja proovi võtmine võtab aega umbes 5 minutit, sadamas ja lennujaamas testitakse inimesi elavas järjekorras. Testimispunktid on avatud viimaste laeva- ja lennureisijate saabumiseni. Eesti elanikele on testimine tasuta, välismaalased saavad kohapeal tasuda kaardimaksega.
Lennujaamas on püsti pandud Qvalitase ajutine testimispunkt, sadamas viib testimist läbi Confido.
Kes saabuvad riskiriigist maismaad pidi, võivad reisilt saabujana testimisele aja juba ette kokku leppida, et lühendada ooteaega. Synlabi-i ja Medicumi loodud avaliku testimise kõnekeskus avab selleks maismaareisijate jaoks eraldi telefoninumbri. Testida saab üle Eesti avalikes testimiskohtades Tallinnas, Tartus, Pärnus, Narvas, Kohtla-Järvel, Viljandis, Paides, Rakveres, Kuressaares ja Kärdlas.
Testi tulemuse teadasaamiseni peab inimene viibima täielikus eneseisolatsioonis. Negatiivsetest tulemustest teavitatakse testijat tekstisõnumi teel, positiivsetest tulemustest teavitatakse helistades. Testitulemus on nähtav ka terviseinfosüsteemis digilugu.ee ID-kaardiga sisenedes.
Negatiivse testitulemuse korral tuleb seitse esimest päeva olla piiratud eneseisolatsioonis ehk käia tohib küll tööl ja poes, kuid vältida tuleb mittevajalikke kontakte. Ka tööl viibides tuleks teistega distantsi hoida.
Vähemalt seitse päeva pärast esimese testi tulemust tuleb teha teine test, selleks helistatakse inimesele avaliku testimise kõnekeskusest ise. Kui ka teine test on negatiivne, saab jätkata tavapärast elu.
14-päevane eneseisolatsioon rakendub aga kõigile neile riskiriikidest tulijatele, kes testi ei tee.
Kokkuvõtteks
Tore, et testimise üksikasjad hakkavad tasapisi selgemaks saama. Eelmisel reedel kirjutas ERR, et veel reede lõunal testimise korralduse ümber täielik segadus ehk terviseametil kui korraldaval asutusel puudus ülevaade, kes, kuidas ja millise raha eest seda teenust pakkuma hakkab. Sotsiaalministeeriumist polnud selleks infot saadetud.
Teatav ebavõrdsus valitseb täiskasvanute ja laste testimises. Kuna lapsed tööl ei käi, siis neid ei testita, mis sisuliselt tähendab seda, et kui perekond tuleb näiteks koolivaheajareisilt Itaaliast, siis vanemad saavad end tasuta testida, ent lapsed peavad jääma kaheks nädalaks koduõppele.