Äärmuslik ilm Euroopas – kuumalainetest uputusteni
veigo
veigo
6. sept 07:50

Selle aasta sügist Euroopas on raske pidada vaikseks valmistumiseks sügiseks. Kuigi meteoroloogiliselt on käes esimene sügiskuu, näitab ilm üle Euroopa oma äärmusi. Suurbritannias, Iirimaal, Beneluxi riikides, Prantsusmaal, paljudes Kesk-Euroopa riikides ja Skandinaavias jätkavad temperatuurid tõusmist, seevastu Kreekas ning peagi ilmselt ka Itaalias ja Hispaanias toovad vahemerelised tsüklonid kaasa erakordselt tugevaid vihmasadusid.

Tekkinud meteoroloogilist olukorda Euroopas iseloomustab kõige paremini järgmine pilt.

Allikas: Severe Weather Europe

Euroopa keskel on tekkinud kuumakuppel, mis toob mitmel pool kaasa praeguse aastaaja kohta ebatavaliselt kõrged temperatuurid. Esmaspäeval mõõdeti Londoni Heathrow lennujaamas termomeetri näiduks +30 °C, kolmapäevast reedeni on Lõuna-Inglismaal oodata temperatuure kuni +33 °C. Prantsusmaal ulatuvad maksimumtemperatuurid vahemikku +36 kuni +40 °C igal päeval kuni selle nädala lõpuni. Ka Skandinaavias võivad päevased temperatuurid ulatuda +30 °C kanti.

Kreekat seevastu on tabanud erakordselt tugevad vihmasajud. 5. septembril purunes Kreeka ühe ööpäeva jooksul mõõdetud sademeterekord, kui Zagora Pelioni ilmajaamas mõõdeti sademete hulgaks 754 mm ehk sisuliselt saadi ühe ööpäevaga täis aastane sademetenorm. Ilmselt oli sademetehulk veelgi kõrgem, sest juures on märkus, et osad ilmajaamad, s.h. ka Zagora oma, lõpetasid elektrikatkestuste tõttu vahepeal andmete saatmise.

Vihmasajud olid eriti tugevad Kreeka keskosas, Evia saarel ja Sporaadide saarestikus. Kuna sademete hulk oli nii suur, ei suutnud linnade ja asulate kanalisatsioon mägedest allavoolavat vett vastu võtta ning tänavad muutusid jõgedeks. Vähemalt üks inimene on hukkunud. Suur üleujutuste oht püsib Kreekas neljapäevani.

Ilmamudelid ei tõota Vahemere piirkonnas midagi rõõmustavat ka lähitulevikuks. Kuna pinnavee temperatuur Vahemere lõuna- ja idaosas on püsinud tavapärasest kõrgemad suvi läbi ja septembriski on kesmisest 2 kuni 4 °C kõrgemad, tähendab see, et äikesetormide tekkeks on saadaval rohkem niiskust ja seetõttu ka rohkem energiat.

Vahemereliste troopiliste tsüklonite moodustumiseks on eriti soodsad tingimused Joonia merel ja Hispaanias Baleaari saarte kandis. Ka Musta mere soe vesi on potentsiaalne toiteallikas tsüklonite tekkeks.

Võimalik, et juba kolmapäeval moodustub järgmine võimas tsüklon Kreeka, Itaalia, Malta ja Liibüa vahel. Sitsiilias, Lõuna-Itaalias, Maltal ja Hispaanias tasub lähiajal ilmateadet igatahes väga hoolikalt jälgida.

Ja nagu kuumast või vihmast veel vähe oleks, saabuvad Saharast suured tolmupilved Prantsusmaale, Biskaia lahele ja Iirimaale.

Allikas: NASA
Aristokraatlikud lossid ja mõisad Gauja rahvuspargis
Gauja Rahvuspark
Sisuturundus
Aristokraatlikud lossid ja mõisad Gauja rahvuspargis
Mis on Airalo eSIM?
Airalo
Sisuturundus
Mis on Airalo eSIM?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased