Alates augustist saab Sri Lanka viisa 6 kuu jooksul tasuta

Lihavõtete ajal 21. aprillil 2019 tapsid islamistid koordineeritud enesetapurünnakutes Sri Lanka kirikutele ja hotellidele vähemalt 259 inimest, nende seas 45 välismaalast. Haavata sai üle 500 inimese. Selle peale väljastasid paljude riikide valitsused Sri Lanka suhtes reisihoiatused. Paljud välismaalased katkestasid oma puhkuse, 41 lennuliini Sri Lankasse suleti. Selle tulemusena langes välisturistide arv mais 70,8%, olles madalaim number pärast Sri Lanka 10 aastat tagasi lõppenud kodusõda. Juunis ja juulis on turism siiski mõnevõrra taastunud.

Selleks, et pärast rünnakuid kannatanud turismi ergutada, otsustas Sri Lanka valitsus hakata alates 1. aprillist 6 kuuse perioodi jooksul väljastama turismiviisasid tasuta. Veidi aja pärast tõsteti viisavabaduse tähtaeg 1. maile ning pandi seejärel turvalisuse kaalutlustel hoopiski ooterežiimile.

Nüüd on turvalisuse olukord Sri Lankas sedavõrd paranenud, et valitsus on otsustanud taas rakendada mitmeid turismi soodustavaid meetmeid. Neist kindlasti olulisim on see, et alates 1. augustist väljastatakse ligi 50 riigi, s.h. Eesti kodanikele 1 kuune turismiviisa tasuta. Riikide täpne number on eri allikatele tuginedes 45, 47 või 48, igal juhul on nende seas kõik Euroopa Liidu liikmesriikide kodanikud. Ainus allikas, kust õnnestus see nimekiri leida, asub siin.

Tasuta viisasid väljastatakse 6 kuud ehk 1. augustist kuni 2020 jaanuari lõpuni. Sellega on märkimisväärne osa talvist sooja otsivate põhjamaalaste turismihooajast kaetud. Viisa saab Colombo Bandaranaike rahvusvahelises lennujaamas viisataotluse alusel. 30 päevast viisat on võimalik vajadusel pikendada, kuid siis juba tasu eest.

Teised meetmed, mida turismi soodustamiseks rakendatakse, on suunatud lennufirmade huvi tõstmiseks. 6 kuuks alandatakse ka lennujaama tasusid, lennukikütuse hinda ja maalt lahkumise maksu. Lennufirmadele muudab see Colombosse lendamise kindlasti atraktiivsemaks, vähemalt hooajaliselt, kui palju soodustused lennupiletite hindades kajastuma hakkavad, on veidi iseküsimus.

Turismiettevõtetele on laenude tagasimaksmiseks antud aasta aega maksepuhkust, ka on alandatud sektori laenude intressi. Hotellid omakorda püüavad kliente meelitada märkimisväärsete sooduspakkumistega.

Kui 2018. aastal kasvas turistide arv Sri Lankas 10,3% võrreldes aasta varasemaga ja Sri Lankat külastas 2,33 miljonit turisti ning sel aastal loodeti jõuda lausa 3 miljoni turistini (neist kolmandik Indiast), siis nüüd on ootusi korrigeeritud. Praegune prognoos 2019. aastaks on 1,9 miljonit turisti. Turism on Sri Lanka suurim välisvaluuta allikas.