Aserbaidžaani turism liigub rekordilainel

Kaukaasia riikidest on enamikul inimestel teatav ettekujutus, kuid kes suudab nimetada mõne vaatamisväärsuse või mõne muu põhjuse reisimiseks Aserbaidžaani? Kõigest hoolimata näitavad turisminumbrid Aserbaidžaanis pidevat kasvutrendi. 2019. aasta oli selles plaanis rekordiline, kui Aserbaidžaani külastas 3,17 miljonit turisti, mis teeb aasta varasema 2,85 miljoni turistiga võrreldes kasvuks 11,4 protsenti.

Kui hakata vaatama, kust turistid Aserbaidžaani reisivad, siis seal on suur ülekaal lähiriikidel. Ligi 30% turistidest saabub Venemaalt, teisel kohal on Gruusia 23 protsendiga. Lähis-Ida riikidest tuli 11,5% turistidest, 10% saabus Türgist.

Kuigi numbrid pole eelmainitud riikidega võrreldavad, kasvas külastajate arv 15% ka Euroopa Liidust. Kokku oli eelmisel aastal EL turiste Aserbaidžaanis 224 000, eelkõige EL suurematest riikidest. Esikohal olid britid, keda oli kokku 36 000 (kasv 25%), järgnesid sakslased 20 000 (+19,4%), itaallased 12 000 (+11%) ja prantslased 9 000 (+15%) külastusega. Oleks huvitav teada, paljud neist Bakuust välja said.

Eurooplaste reisid Aserbaidžaani on paljuski seotud spordisündmuste külastamisega. Lisaks Bakuu vormel 1 etapile toimus eelmine aasta samas ka Euroopa liiga finaalmäng Londoni Arsenali ja Londoni Chelsea vahel, mis tõi ilmekalt välja, et lennuühendused Euroopast Aserbaidžaani on kõike muud kui head. Sisuliselt on Euroopast sinna lendavaid lennufirmasid valida ühe käe sõrmedel – lisaks kohalikule Aserbaijan Airlinesile veel Aeroflot, Belavia, Lufthansa ja Turkish Airlines. Meile teeb elu mugavaks hooajaliselt Bakuusse lendav AirBaltic, kes pakub Tallinnast Bakuusse päris mõistliku hinnaga pileteid.

Lähitulevikus prognoositakse Aserbaidžaanis turistide arvu jätkuvat kasvu umbes 10% aastas. Eelkõige nähakse kasvu Indias, Hiinas, Lõuna-Koreas, aga ka Kesk-Aasia riikidest ja Iraanist. Samas tunnistavad turismiametnikud, et esmajärjekorras tuleb Aserbaidžaan maailmas turismikaardile saada. Kuna Aserbaidžaani on eraldi sihtkohana keeruline turundada, nähakse paremaid võimalusi Aserbaidžaani ja Gruusia turundamisel ühtse paketina.

Eesti kodanikud saavad Aserbaidžaani reisida e-viisaga, mis maksab 20 USD + 3 USD töötlemistasu ning väljastatakse 3 tööpäeva jooksul. Välisministeerium soovitab Aserbaidžaani reisimisel vältida sisenemist Mägi-Karabahhi ja selle ümbritsevasse piirkonda.

Mõned kaardid azerbaijan24.com lehelt: