Bali näide - mida tähendab turismi katkemine

Bali saarel moodustab turism kuni 80% sisemajanduse kogutoodangust. See tähendab, et paljude saareelanike sissetulek on vähem või rohkem sõltuvuses turismist. Paljud Bali noored on tööotsingul jõudnud turismiga seotud valdkondadesse, nende vanemad on aga samal ajal oma riisipõllud müünud kinnisvaraarendajatele. Pühendumine turimile on Balil seni olnud päris edukas, kuid tänaseks on Indoneesia turistidele sisuliselt suletud (viisasid saab vaid saatkonnast) ja selle tulemus võib olla katastroofiline.

Nagu paljudes Aasia riikides, pole paljudel Bali elanikel raskemateks aegadeks piisavat finantspuhvrit. Õigupoolest, mis puhvrit sa ikka tekitad, kui paljude sissetulek on mõnisada dollarit kuus ja elatakse peost suhu.

Bali pidas üleilmsele turismi langusele esialgu tegelikult päris hästi vastu. Jaanuaris, kui koroonaviirus Hiinast levima hakkas, kasvas Balile saabujate arv võrreldes eelmise aasta sama kuuga 3%. Veebruaris langes Bali külastatavus 20%, paljuski seoses sellega, et Indoneesia ei lubanud enam riiki Hiinas viibinud reisijaid. Mujalt reisiti Balile üsna samas mahus edasi.

See aeg on tänaseks läbi. Ka paljud Balil elanud välismaalased on otsustanud oma ärid sulgeda ja riigist lahkuda, kartuses, et varsti võib see olla võimatu. Osalt on välismaalaste lahkumine tingitud ka sellest, et kohaliku meditsiinisüsteemi vastu puudub usaldus. Need, kes on otsustanud Balile jääda, tegelevad viisade pikendamisega.

Erinevalt välismaalastest pole Bali elanikel aga kusagile minna. Suur osa inimestest on töö juba kaotanud või kaotamas, sest turiste ju pole. Kõige rohkem kannatavad kõige vaesemad, kellel halbadeks aegadeks rahaline tagavara puudub.

Bali valitsuselt abi pole ilmselt oodata, sest turismi kadumisega on kadunud ka suur osa maksutulust. Näiteks Badungi piirkonnas, kus asuvad paljud populaarsed turismikohad (Kuta, Seminyak jt), laekus 90% sissetulekust hotellide ja restoranide maksudelt. Mujal Balil on selliste maksude osakaal eelarves veidi väiksem, kuid turismilt laekuvad maksud moodustavad sellegipoolest 40 – 60% tuludest.

Indoneesia valitusus vaatab tulevikku siiski ülimalt optimistlikult, prognoosides, et turismi taastumine Balil peale piirangute lõppu võtab aega 3 – 6 kuud. Ju siis on vaja selliseid sõnumeid jagada.

Bali võimud on palunud kõik turismiga seotud asutused sulgeda, kuigi otsest karistust avatud kohtadele ei rakendata. Hindu kalendri järgi algab 25. märtsil uus aasta ja sellele järgneval päeval seotud rahvakogunemistel on kõrgendatud oht viiruse levikuks. Pidustusi pole igal juhul plaanis ära jätta. Ootame siis kaks nädalat, kas ohuga mängimine tasus ära või ei.