Bangkoki kuulsal Khao San Roadil seati kauplemispiirangud

Bangkok

Seljakotireisijate seas legendaarset Khao San Roadi Bangkokis ähvardab ühe selle lahutamatu osa kaotamine. Bangkoki linnavõimud otsustasid, et alates 1. augustist on Khao Sanile nii omase kaootilise ilme andnud tänavaäärne kaubandus ja toitlustus lubatud vaid õhtusel ajal kella 18:00 kuni südaööni. Paljud usuvad, et sellega kaotab see 400 meetrine seljakotireisijate meka suure osa oma võlust.

Bangkoki võimud soovivad tänavatoitu, mangosmuutisid, odavaid riideid, päikeseprille ja muud trääni müünud kaubitsejaid kontrolli alla saada. Soov on teataval määral küllalt õigustatud – kauplemine käis nii kõnniteel kui tänaval ja mõnel liikurvahendil oli selle läbimine keeruline. Ka kauplejad ise on tunnistanud, et ligi 300 letti on sellise tänavalõigu jaoks liiast.

Kuid vaatamata sellele, et Khao San Roadi tänavakauplejaid ühendav organisatsioon oli valmis võimudega tegema koostööd, otsustas Bangkoki linnavalitsus kauplemise lihtsalt ära keelata. Kauplejad soovivad keelu tähtajatut edasilükkamist, sest ohus on paljude inimeste sissetulekud. Nagu kauplejad märgivad, on peale kella 6 õhtul vähestel turistidel isu midagi osta. Rõhuasetus on sel ajal vähe teises kohas. Nii mõnigi Khao Sani müüja seadiski oma leti üles vaid lõunani.

Paras annus segadust ja hullumeelsust ei pruugi kõigile meeldida, aga kahtlemata on selles väga oluline osa Khao Sanile iseloomulikust atmosfäärist. Väljapeetud vaikne kord pole kindlasti see, mille järgi seda tänavat üle maailma teatakse.


Tänavakaubitsejateta Khao San Road (allikas The Nation)

Asi pole siiski päris lõplikult otsustatud. Paljud kauplejad lihtsalt ignoreerisid korraldust, riskides politseilt trahvi saada. Protestiks jätavad kauplejad 2. kuni 6. augustini letid üles seadmata ka õhtul. Selle aja jooksul loodetakse linnavõimudega edasise kauplemise suhtes kokkuleppele jõuda. Võimalik, et see tähendab kauplejate jagamist sektsioonidesse ja rangelt määratletud alale, võimalik, et edaspidi tuleb rohkem renti maksta ja võimalik, et korraldust vähemalt osaliselt ignoreeritakse. Kuid arvata võib, et Khao San Road pole enam päris see, mis varem.

Allikad: The Guardian, The Nation, Bangkok Post