Barcelona ja Madriidi vahele tuleb odavrongiliin

Hispaania

Hispaania riiklik raudteeoperaator Renfe andis teada plaanist alustada Madriid-Barcelona liinil kiirrongiliiklust senisest odavamate hindadega (high speed, low cost). Uue teenusega loodetakse rongi meelitada neid reisijaid, kes liiguvad kahe linna vahel kas lennukiga või autoga. Madriidi ja Barcelona vaheline lennuliiklus on Euroopa üks tihedamaid.

Kuigi Renfe juhid üritavad vältida uue rongi nimetamist odavrongiliiniks, on selle teenuste ülesehitus sarnane odavlennufirmadele – pakkuda võimalikult soodsat põhipaketti, kõik ülejäänud teenused on võimalik soetada lisatasu eest. Näiteks toit-jook vagunis saab olema tasuline. Kiire interneti kohta kehtib ilmselt sama.

Küll aga pakutakse reisijale võimalust ukselt uksele reisimise teenust, mis tähendab, et koos on võimalik osta nii rongipilet kui transport rongijaama, olgu selleks metroo, linnalähirongid, takso või autorent.

Uued rongid hakkavad sõitma Eva kaubamärgi all ja hinnad peaks võrreldes seniste kiirrongidega kujunema 20-25% odavamaks. Rongide istmed on enamikes vagunites 3+3 konfiguratsioonis, osad istmed on näoga vastakuti. Väljastama hakatakse ainult elektroonilisi pileteid.

Päevas hakkab liikuma viis rongi kummaski suunas. Madriidis väljutakse Atocha rongijaamast, Barcelonas toimuvad phendused lennujaama lähedal asuvast EL Prat de Llobregati jaamast. El Prat de Llobregat valiti esiteks sellepärast, et vähendada Sants jaama koormust ja luua võimalused paremaks ühenduseks Barcelona lennujaamaga. Lähema 15 kuu jooksul ehitatakse El Prat de Llobregat põhjalikult ümber. Kahe linna vahel peatutakse veel Camp de Tarragonas, kuid kaalumisel on peatus ka Lleidas.

Uus kiirrongiliin Madriidi ja Barcelona vahel stardib 2019. aasta I kvartalis. Aastas loodetakse vedada kuni 1,05 miljonit reisijat.