trip-krainetrip-ukraine-dark

Batu koopad tehti Insta-kõlbulikuks

Batu Caves (Batu koopad) on sees igas "Mida teha Kuala Lumpuris?" nimekirjas. 400 miljoni aastases lubjakivist mäe sees asuvates koobastes asub üks populaarsemaid hindu templeid väljaspool Indiat. Tempel on pühendatud hindu sõjajumal Muruganile, jaanuaris või veebruaris toimuv Thaipusami festival toob sinna suure arvu usklikke kogu maailmast.

Pikale ajaloole vaatamata on tempel Batu koobastes suhteliselt värske nähtus. 19. sajandi teises pooles oli seal Briti koloniaalvõimude populaarne piknikupaik. Laiemalt tuntuks said koopad pärast seda, kui neid kirjeldasid nii britid kui Ameerika loodusteadlane William Hornaday.

Hindu tempel tekkis Batu koobastesse 19. sajandi lõpus, kui India kaupmees K. Thamboosamy Pillai märkas, et peamise koopa sissepääs on veli ehk sõjajumal Murugani oda kujuline. Sama kaupmees on muide ka teise kuulsa Kuala Lumpuri hindu templi, Hiinalinnas asuva Sri Mahamariammani templi ehitamise taga.

Sri Mahamariammani tempel Kuala Lumpuris

Batu koopaid on järk-järgult edasi arendatud. Paarkümmend aastat tagasi oli seal lihtne tsementtrepp, mis viis koobastesse. 2006. aastal püstitati sinna 43 meetri kõrgune sõjajumal Murugani kullatud kuju, treppidele hakkas tekkima värvi. 2012. aastal lisati koopad Malaisia kultuuripärandi nimekirja.

2018. aasta augustis said Batu koobastesse viiva trepi 272 astet uue vikerkaarevärvilise ilme. Sotsiaalmeedias suurt vastukaja saanud uuendusega ilmnes aga see probleem, et see polnud kohaliku omavalitsuse ja muinsuskaitseametiga kooskõlastatud. Omavolilised renoveerimistööd võivad viia selleni, et Batu koopad eemaldatakse Malaisia kultuuripärandi nimekirjast. UNESCO maailmapärandi nimekirja polnud neil juba varem asja, sest ehitisi ei peeta olema kooskõlas ümbritseva keskkonnaga.

Templit juhtiv kommitee on aga seisukohal, et nemad pole ennast kuhugi nimekirja toppinud, pole sellest mingit kasu saanud ja pealegi ei vaja üks lihtne värvimistöö mingit luba. Hindu templid ongi rõõmsad kohad.

Trepid enne 2018. aasta värvimistööd

Malaisia ametnikud on arvamusel, et Batu koopaid tahetakse veelgi rohkem kommertsialiseerida. Tõepoolest, algselt spirituaalse teekonnana mõeldud trepist on tänaseks saanud Instagrami hitt. Koobaste juures käib aktiivne kauplemine, kõikjal tolegendavad sööki nuruvad ja varastavad pärdikud, söögijahil on ka hulk tuvisid. Kogu atmosfäär on spirituaalsusest üsna kaugel, erinevusi Disneylandiga on raske tõmmata. Kuid pole kahtlust, et selline kitš paljudele just meeldibki.

Praktilist Batu koobastesse saab linnalähirongiga nr. 1 (sinine liin). Batu Caves on viimane peatus (kui õiges suunas sõita).