Be nice when in Nice

(Ingliskeelne sõnademäng, aga eesti keeles: ole Nizzas viisakas). Viisakad tervitused on Prantsusmaal üldine tava. Näiteks liftis tervitatavad prantslased ka võhivõõraid. Kuid ka prantslaste puhul pole igapäevased viisakusformaalsused kindel reegel. Tööstressis inimesed võivad lõuna ajal olla kohalikus kontekstis üsna ebaviisakad. Et klientidele viisakuse olulisust meelde tuletada, võttis üks Nizza kohvik kasutusele omapärase hinnakirja - nimelt sõltub kohvi hind sellest, kui viisakalt klient seda küsib.

Prantsuse Rivieras Nizzas asuv kohvikus Petite Syrah sõltubki kohvi hind kliend viisakusest. Tellides lihtsalt "Kohvi!", tuleb kohvi eest maksta 7 eurot. Natuke viisakam "Palun kohvi!" langetab hinna 4,25 eurole. Kuid koos tervitusega "Tere, palun üks kohvi!" saab kohvi kätte 1,40 euro eest.

Un café: 7 EUR
Un café, s'il vous plaît: 4,25 EUR
Bonjour, un café, s'il vous plaît: 1,40 EUR

Kohviku tegevjuht Fabrice Pepino selgitab, et tegelikult mõeldi seda hinnakirja naljana, kuna kohvikus lõunatavad inimesed olid tihtipeale stressis ja kippusid olema teenindajatega üsna jämedad. Pepino ütleb: "Jah, Prantsuse teenindus võib vahest olla päris nigel, kuid ka kliendid võivad olla üsna ebaviisakad, kui neil on kiire."

Tegelikult pole seal kliendi viisakusest sõltuvat kohvi hinnastamisskeemi kunagi rakendatud, kuid kohviku töötajad möönavad, et klientide käitumisele on nende hinnakiri mõjunud küll. Kuna enamik külalisi on nagunii püsikliendid, siis nähakse selles pigem lõbusat poolt. Kuid Fabrice Pepino jaoks on hoopis olulisem see, et inimesed ei torma enam nii palju ja naeratavad tema kohvikus varasemast palju rohkem.

Allikas: Thelocal.fr