Bhutani keskendumine luksusturismile on muutumas
veigo
veigo
17. dets 2024 08:11

Bhutan on unikaalne sihtkoht. Lisaks kõigele muule paistab Himaalajas asuv suhteliselt isoleeritud kuningriik silma maailma kõrgeima turismimaksuga. Iga Bhutanis veedetud öö eest tuleb tasuda 100 USD (95€) suurust säästva arengu maksu (sustainable development fee, SDF). Lastele vanuses 6 – 11 aastat kehtib 50% suurune soodustus. Pandeemiajärgselt septembris 2022 turismile taasavanedes tõsteti SDF varasema 65 USD pealt 200 USD peale öö kohta, aga langetati septembris 2023 100 USD peale, sest nii suur maksutõus jättis riigi turistidest tühjaks. Maksule lisandub viisatasu 40 USD.

Bhutani ametlik turismipoliitika on aastaid olnud massturismi asemel riiki meelitada pigem jõukaid reisijaid ("High value, low volume"). Nüüd on selgunud, et selline kultuuri ja keskkonna säilitamise eesmärgil aetav poliitika ongi teatavas mõttes vilja kandnud, kuid selle hinnaks on mitmed soovimatud kõrvalmõjud.

Esiteks on luksusturismi vohades Bhutanis drastiliselt langenud omapäi reisijate arv, jättes neid teenindanud rahakotisõbralikumad majutuskohad sissetulekust ilma.

Teiseks piirduvad turistid nüüd sisuliselt ainult riigi lääneosa külastamisega. Luksushotellide puudumisel rikkam turist Bhutani idaossa ei reisi ning selle piirkonna 64 3-tärni hotelli on jäetud ilma välisturistidest klientuurita.

Kolmas mõju on see, et aina rohkem panevad Bhutani reisiprogrammi algusest lõpuni kokku reisikorraldajad, kellest nii mõnigi asub hoopis India pealinnas. See tähendab, et paljud hotellid, kodumajutused, söögikohad ja giidid, kes varem said sissetuleku Bhutanis omapäi rännanud turiste teenindades, on sissetulekutest ilma.

Luksusturismi puhul ei pruugi raha vahest kohalikku kogukonda jõudagi. Markantseim näide on see, et Bhutanis reisides võetakse kodumaalt kaasa ka oma kokk, et süüa harjumuspäraseid toite.

Veebiplatvorm omapäi reisijatele

Bhutanis on luksusturismiga kaasnevaid probleeme vaikselt tunnistama hakatud. Kuigi ametlik retoorika pole muutunud, on praktikas näha esimesi samme, et suurendada Bhutanis omapäi reisijate hulka.

Hiljuti avas Bhutani turismiagentuur uue turismiteenuste veebiportaali services.bhutan.travel, mis on suunatud just omapäi reisijale.

Uus portaal võimaldab broneerida majutust, reisiteenuseid ja giide otse, ilma traditsioonilisi reisibüroosid kasutamata. See annab reisijatele suurema vabaduse oma marsruute planeerida ning loob Bhutanis võimalused senisest paindlikumaks reisikogemusteks. Omapäi reisijad saavad Bhutani avastada omas tempos ja ilma eelnevalt korraldatud ekskursioonideta. Portaaliga on liitunud hulk ametlikke giide, väiksemaid reisikorraldajaid, hotelle, kodumajutusi, restorane ja teisi teenusepakkujaid.

2023. aastal külastas Bhutani 103 000 välisturisti. Kui varem oli Bhutanis kolmveerand turistidest Indiast (kelle jaoks SDF on 15 USD/öö), siis 2024. aasta esimese 5 kuuga vähenes India turistide osakaal 66% peale.

Ekspert selgitab: kas elukaaslase, lapsehoidja või sõbranna haigestumise korral on õigus ära jäänud reisi eest hüvitist saada?
Seesam
Sisuturundus
Ekspert selgitab: kas elukaaslase, lapsehoidja või sõbranna haigestumise korral on õigus ära jäänud reisi eest hüvitist saada?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased