Boracay saar suletakse ajutiselt turismile

Filipiinide populaarseim puhkusesaar Boracay on korduvalt teeninud kõrgeid kohti erinevate turismiväljaannete edetabelites. Paljude jaoks on see valge liivaga randadega, veidi rohkem, kui 10 km² suurune saar Filipiinidele reisides sihtkoht number üks. 6,6 miljonist turistist, kes 2017. aastal Filipiine külastasid, jõudis Boracayle erinevatel andmetel 1 kuni 2 miljonit.

Paraku on Boracay langenud iseenda populaarsuse ohvriks. Kontrollimatu ehitustegevus, puudulik vee- ja jäätmemajandus, omandiõigusega seotud vaidlused ja liikluse märgatav kasv on avaldanud Boracay keskkonnale ja randadele väga negatiivset mõju. Nüüd on Filipiinide valitsus eesotsas president Rodrigo Dutertega astumas pretsedenditut sammu, sulgedes Boracay turistidele kuueks kuuks täielikult.

Sulgemise täpseid kuupäevi pole teada, kuid plaani kohaselt kestab see 2018. aasta aprilli lõpust kuni septembri lõpuni. Selle aja jooksul peab saar puhtaks saama ja ebaseaduslikud ehitised rannas likvideeritud. Veidi kaheldav siiski, kui palju selle ajaga kanalisatsiooni ja jäätmemajandust korraldada suudetakse. Kaugelt vaadates näib asi kangesti potjomkinlusena välja, sest hiljuti andis valitsus loa ehitada niigi ülekoormatud saarele 500 miljonit dollarit maksev 250 numbritoaga kasiino.

Alates 26. aprillist ei lubata turiste enam Boracayle suunduvatele praamidele. Lähedalasuvad Caticlani ja Kalibo lennujaamad jäävad tööle, kuid nii Philippine Airlines kui Cebu Pacific on lubanud piletid tagasi osta või ümber vahetada.

Boracay sulgemine mõjutab saarel umbes 36 000 turismiga seotud töökohta, turismiga seonduvalt jääb sel ajal saamata vähemalt 40 miljonit eurot. Võib arvata, et Boracay asemel reisitakse sel aastal rohkem Balile ja Phuketisse.

Boracay saare sulgemise kohta on täpsemat infot oodata pärast Filipiinide valitsuse 5. aprillil toimuvat istungit.