Bruneis jõustusid šariaadiseadused
veigo
veigo
1. mai 2014 18:18

Maailmas pole palju riike, keda turismi abil loodud töökohad ning otsesed ja kaudsed sissetulekud ei huvitaks. Viimaste arengute valguses on üheks selliseks riigiks kujunemas Kagu-Aasias asuv Brunei, mis on loobunud osalemast kõikidel maailma olulisematel turismimessidel. Väga harva uudistesse jõudev Brunei, täieliku nimega Negara Brunei Darussalam on maailma üks väiksemaid (mõnevõrra suurem, kui Harju maakond), kuid tänu rikkalikele gaasi- ja naftaleiukohtadele ka üks rikkamaid riike. Borneo saare põhjaosas asuvass Bruneisse satuvad rändajad tavaliselt siis, kui on teel riiki saarel täielikult piiravast Malaisia Sarawaki osariigist Sabahi või vastupidi.

Brunei on kindlasti maailma üks rahulikumaid riike (Negara Brunei Darussalam tähendabki tõlkes Rahu Asupaik) - ööelu puudub, alkohol on pea kättesaamatu ja kogu võimutäius kuulub sultanile. Nafta- ja gaasituludest saavad kasu siiski kõik riigi 415.000 elanikku. Igale Brunei kodanikule on riigi poolt ette nähtud pension, maksud puuduvad, arstiabi on tasuta, nagu on ka haridus (s.h. kõrghariduse omandamine välismaal) ja sport. Lisaks subsideerib riik paljusid kaupu, sealhulgas ka autoostu ning pakub odavaid laene.

Nüüd on Bruneist saanud esimene Kagu-Aasia riik, kus on sisse viidud islami šariaadi seadused. Šariaat ehk šaria on islamiseaduset süsteem, mis määrab ära igapäevase elu aspektid poliitikast ja majandusest toitumise ja hügieenini. Kui seni kehtisid Bruneis mittemoslemitele nii mõneski asjas leebemad reeglid, siis alates 1. maist 2014 laieneb šariaadi seadustele põhinev õigussüsteem ka neile. See tähendab ka seda, et kõik välismaalased, kes reisivad Bruneisse, peavad järgima kohalikke seadusi või nad riskivad küllaltki ränkade karistustega.

Mais Bruneis jõustunud seadused on siiski alles šariaadiseaduset juurutamise esimene etapp. Reisijaid sellised asjad nagu abieluväliselt sündinud laps ilmselt islamikohtu ette ei vii, kuid pole teada, mis juhtub välismaalasega, kes reedeti ei palveta või kes propageerivad mõnda muud usku peale islami. Teisel etapil, mis loodetakse sisse viia ühe aasta jooksul, lähevad asjad juba karmimaks. Alkoholitarbimisega vahelejäänutele terendab piitsutamine, varguse korral käe amputeerimine. Seni võisid mittemoslemid riiki sisenedes kaasa võtta 2 liitrit alkoholi pluss kuni 12 purki õlut ning kohe üle piiri Malaisias ootasid asjast huvitatuid tax-free kauplused.

Kahe aasta jooksul jõustub Bruneis šaria kolmas etapp, mis toob kaasa surmanuhtluse – ja suure tõenäosusega kividega surnuksloopimise läbi – abielurikkujatele ja prohvet Muhammedi solvajatele. Loomulikult ei ole unustatud homoseksuaale – jälle needsamad kivid. Narkootikumide omamise puhul pole surmanuhtlusest samuti pääsu.

Ilmselt tavareisijaid kõik eeltoodu ei puuduta, kuid ohtlikuks võib kujuneda meile tavapärane käitumine nagu näiteks erinevast soost inimeste käest kinni jalutamine või avalik õrnutsemine. Sultan on ähvardanud karistada ka neid, kes julgevad šariaadiseadusi sotsiaalmeedias kritiseerida. Kuid loomulikult on inimesel, kelle varandus on umbes 30 miljardit eurot, elab 1788 ruumiga palees, omades 7000 autot, millest vaid 604 on Rolls-Royce’id, õigus oma arvamusele.

Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
If Kindlustus
Sisuturundus
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased