Brusio spiraalviadukt Šveitsis

Šveits

Šveitsis, Itaalia piiri ääres asub maailma üks maalilisemaid raudteid, Bernina raudtee. Lisaks maalilisusele on tegemist maailma ühe kõige järsema raudteega, kus kõrguste vahe ulatub 1824 meetrini, ära saab käia 2253 meetri kõrgusel ja reisi vältel võib kogeda nii alpiliustikke kui palme. Bernina raudteed kajastav artikkel Vikipeedias (inglise keeles) on päris huvitav lugemisvara.


Brusio viadukt. Foto: Vikipeedia, David Gubler

Nagu mainitud, on tegemist küllaltki järsu raudteega ja selle ehitamisel oli kohati tegemist, et hoida raudtee kaldenurka maksimaalselt lubatud 7% piires, et rongid ei hakkaks mäest ülesse sõites tagasi libisema ning laskudes ei muutuks rong juhitamatuks. Brusio lähedal otsustati seetõttu ehitada spiraalviadukt, sest esialgselt planeeritud spiraaltunneli rajamine mäe sisse osutus geoloogiliste faktorite tõttu keeruliseks. Brusio spiraalviadukt avati 1. juulil 1908. aastal.


Foto: Flickr, Manuel Buetti

Brusio viadukti kogemiseks ei pea isegi arvuti tagant tõusma. Kogu Bernina raudtee on jäädvustatud Google Street View’ga, sealhulgas ka Brusio viadukt. Brusio viadukti saab jälgida ka veebikaamerast.


Foto: plus.google.com