Bukoviina maalitud kirikud

Rumeenia

Rumeenia kirdeosas asuva ajaloolise Bukoviina piirkonna kõige tuntumateks vaatamisväärsusteks on 8 bütsantsiaegset maalitud seintega kirikut, kus värvilisi piiblistseene kujutavaid freskosid leiab nii välis- kui siseseintel.


Moldovita klooster. Foto: Flickr

Maalingud on pärit 15.ja 16. sajandist ning neil võib näha pühakute ja prohvetite tegemisi, pilte Jeesuse elust, ingleid ja deemoneid, taevast ja põrgut. Maalitud piiblistseenide ülesanne oli kirjaoskamatutele talupoegadele edasi anda pühakirja sisu. Seetõttu pole tegemist lihtsalt piltidega, vaid need kujutavad religiooseid sündmusi kogu pikkuses.


Sucevita klooster. Foto: Flickr


Humori klooster. Foto: Flickr

Maalitud kloostritest vast kõige kuulsam on Voroneti klooster, mis ehitati aastal 1488 vürst Stefan Suure (Ștefan cel Mare) poolt 3 kuu ja 3 nädalaga, tähistamaks võitu otomanide üle Vaslui lahingus.


Voroneti klooster. Fotod: Vikipeedia

Tänu suurele hulgale hästisäilinud freskodele nii sise- kui välisseintel tuntakse Voroneti kloostrit ka Ida Sixtuse kabelina. Freskodel on kasutatud spetsiifilise tooniga sinist värvi, mida teatakse voroneti sinisena. Freskode maalimiseks kasutatud värvide täpne koostis on ka täna, rohkem kui 500 aastat hiljem, teadmata. Muide, Voroneti maalingutel on muuhulgas kujutatud ka Kreeka filosoofe Aristotelest ja Platonit.


Voroneti klooster. Foto: Flickr

Bukoviina kaheksaks kloostriks on Humori, Moldovita, Patrauti, Probota, Suceava, Sucevita, Voroneti ja väiksem Arbore klooster. Neist seitse lisati 1993. aastal UNESCO maailmapärandi nimekirja, Sucevita klooster ootab samasse nimekirja lisamist.

Lisalugemist: Romaniatourism.com


Kloosrtite asukohad Bukoviinas