Dubai lennujaamas asendatakse passikontroll virtuaalse akvaariumiga

Dubai

Dubais toimuval tehnoloogiamessil esitleti projekti, mis peaks lähitulevikus Dubai rahvusvahelises lennujaamas asendama piirikontrolli näotuvastustehnoloogiat sisaldava virtuaalse akvaariumiga. Reisijatel ei ole enam vaja oodata piirikontrolli või skanneerida passi e-väravates, piiritoiminguteks piisab, kui lihtsalt jalutada läbi tunneli, kus kõrge kvaliteediga kuvatavad pildid tekitavad mulje, nagu jalutaksid läbi akvaariumi.

Virtuaalne akvaarium on varustatud umbes 80 varjatud kaameraga. Akvaariumis ujuvad virtuaalsed kalad pole seal juhuslikult – nende ülesanne on reisijaid panna ülesse vaatama, et kaamerad saaksid võimalikult täiusliku näopildi. Soovi korral saab tunnelisse kuvada ka linnu või teisi looduskeskkondi, näiteks kõrbe. Ja muidugi saab seal näidata ka reklaame.

Tunneli lõpus juhatab roheline tuli edasi, kui kõik on korras. Punase tule süttides tuleb läbida täiendav turvakontroll, sedapuhku juba inimeste osalusel.

Virtuaalsed tunnelid ja näotuvastustehnoloogia (hiljem ka silmaiirise skanneerimine) ei tööta siiski päris niisama. Enne tunneli läbimist tuleb ennast registreerida Dubai lennujaama paigaldatavates näo skanneerimise kioskites, neid on plaanis paigaldada ka osadesse Dubai hotellidesse ja ostukeskustesse. Kui nägu on registreeritud (eeldame optimistlikult, et saba ei olnud), jääb üle ainult tunnelist läbijalutamise vaev.

Dubai virtuaalse akvaariumi idee ei sündinud päris tühjale kohale. Sellele eelnes poolteist aastat ajurünnakuid, mille eesmärgiks oli välja töötada lahendusi, kuidas Dubais kiirendada piiriületust ja suurendada turvalisust. Kui täna läbib Dubai lennuväljasid kokku 80 miljonit reisijat aastas, siis aastaks 2020 prognoositakse seda numbrit juba üle 124 miljoni.

Kui kõik läheb plaanipäraselt, hakkavad esimesed virtuaalsed piirikontrollid Dubai rahvusvahelise lennujaama 3 terminalis (ehk Emiratesi peamises terminalis) tööle juba 2018. aasta suvel. Aastaks 2020 ehk Dubai Expo ajaks peaks need toimima lennujaama kõikides terminalides.

Allikas: TheNational.ae