Egerszalõki vabaõhuspaa Ungaris

Ungari kirdeosas, 130 km Budapestist, Egeri linna lähedal asub Ungari ja terve Euroopa üks kõige omapärasemaid vabaõhuspaasid. Egerszalõki külas on iidsetest aegadest maapinnale jõudnud 410 m sügavuselt pärit 65-68 kraadine geotermaalvesi.

Egerszalõki juures mööda mäekülge alla voolates moodustab kaltsiumi-, väävli ja magneesiumirikas vesi kaskaade, mis eemalt paistab soolamäena. Kohalikud kutsuvadki seda mäge soolamäeks, kuigi tegemist on hoopis kivistunud allikalubja ehk travertiiniga.

Egerszalõki kuumaveeallikate vett on raviotstarbel kasutatud juba 18. sajandi algusest. 1961 rajati sinna spaa. Kokku võib Egerszalõkis leida 17 väli- ja sisebasseini (s.h. ka lastebassein) kogupindalaga 1900 m². "Soolamäe" jalamile on ehitatud Salaris Resort Spa and Conference Hotel, mis pakub külastajatele erinevaid raviprotseduure. Termaalvesi aitab ravida erinevaid lihashaigusi, seljavalusid, psoriaasi ja veel teisigi vaevusi. Hotelli külastajatele on veemõnud basseinides tasuta, teistel tuleb suplemise eest soojas allikavees maksta. Naturistidele on loodud eraldi sektsioon.

Egeri veinipiirkonnast on pärit Ungari kuulsaim punane vein Egri Bikavér, mida saab soovi korral nautida ka Egerszalõki termaalbasseinis. Egerszalõki "soolamäge" saab vaadata ka veebikaameras.