Eelmise aasta novembris toimusid Malaisias üldvalimised, kus võidutses islamistlik koalitsioon. Muuhulgas võitis konservatiivne islamipartei PAS Malaisia põhjapoolses Kedahi provintsis, kus asub ka populaarne puhkusesaar Langkawi, 15 parlamendikohast tervelt 14 kohta. Nüüd on näha konservatiivide esimesi samme ja algatuseks on mindud turismisektori kallale.
Kedahi osariigis keelustati hasartmängud ja püütakse igati piirata alkoholimüüki, kirjutab SCMP. Kui seni toimisid Langkawil maksuvabad alkoholipoed, siis islamipartei soovib saavutada olukorra, kus igasugune avalik alkoholimüük oleks keelatud ja seda müüdaks piiratud kohtades ainult mittemoslemitele.
Langawil kardetakse, et mainitud sammud tähendavad Langkawi kui rahvusvahelise turismisihtkoha allakäiku. Langkawi turism on pandeemiajärgselt toetunud Malaisia siseturismile, aga rahvusvahelisi reisijaid puhkusesaarele napib. Uute piirangutega Langkawi mainet potentsiaalse sihtkohana välismaal kindlasti ei tõsta.
Ja pole kindel, et praegused sammud jäävad viimaseks. 2018. aastal tutvustas PAS visiooni, mille kohaselt muudetaks Langkawi islamiturismi sihtkohaks, kus eri sugupooltele oleks erinevad basseinid, moslemitel oleks keelatud külastada meelelahutuskeskusi ja osta alkohoolseid jooke.
Kedah pole Malaisias ainus koht, kus islamikonservatiivid on sõna võtnud. Melakas otsitakse võimalusi, et randadest kaoksid bikiine kandvad naisterahvad. Islamivõimude meelest solvavad bikiinides naised moslemite tundeid ning need sobivad ainult magamistuppa.
Hetkel pole siiski veel selge, kui konservatiivset joont islamiparteid Malaisias ajama hakkavad. Nende esilekerkimine pole seotud mitte niivõrd rahva konservatiivse meelestatusega, vaid tingitud eelkõige rahulolematusest riigi senise poliitilise valitsemisega, mida iseloomustavad pidev võimukriis ja korruptsioonisüüdistused.
Islamiseadusi rakendab ka Indoneesia. Vaata Nüüd ka seaduses: mitteabielus paare ähvardab Balil vangla.