Eiffeli torni juurde tuleb Pariisi suurim aed

Pariis

Pariisi Eiffeli torn on maailma üks tuntumaid ehitisi. Nüüd on Pariisi linnavalitsus otsustanud selle ümber ette võtta tööd, mis peaks tulemuseks looma Pariisi linna suurima ja jalakäiasõbraliku aia. Eiffeli torni ümbruse ümberehitustöid hakatakse teostama Londoni arhitektuuribüroo Gustafson, Porter and Bowman võidukavandi järgi.

Ümberehitustööd peaks lahendama mitu probleemi. Esiteks on torni lähedal tiheda liiklusega piirkonnad, kus jalakäijatel on liikumiseks piiratud ruum ning tekivad pudelikaelad. Et jalakäijatele rohkem ruumi tekitada, suletakse liiklus Seinel asuval Pont d’Iéna sillal, lubades sinna vaid ühistranspordi ja alarmsõidukid. See on muuhulgas kooskõlas ka pikaajalise plaaniga vähendada Pariisis erasõidukite arvu.

Teiseks plaanitakse Eiffeli torni juurde tuua palju rohkem rohelust. Uued puud ja rohkem purskkaevusid pakuvad senisest rohkem varju ja jahutavad piirkonda palaval suvel maha. Vahetult Eiffeli torni alla tuleb rohkem piletimüügikioskeid ja pagasihoidlaid, kuid et need vaadet kuulsale tornile ei häiriks, siis paigutatakse nad maapinnast allapoole, kergitades samal ajal ümbritsevaid muruplatse.

Eiffeli maastikukorraldusprojekt peaks algama 2020. aasta lõpus või 2021. aasta alguses ning valmima enne 2024. aastal toimuvaid Pariisi Olümpiamänge. Projekti maksumusega 72 miljonit eurot rahastatakse täies ulatuses piletimüügituludest. Aastas külastab Eiffeli torni 30 miljonit inimest, neist 7 miljonit tõuseb ka torni vaateplatvormidele.

Fotod: gp-b.com