Reisiidee - Euroopa kõige laiem kosk

Läti

Kui küsida mälumängus, kus asub Euroopa kõige laiem juga, ei pruugi päris paljud meist vastust sellele küsimusele teada. Õnneks on Eestist seda päris lihtne vaatama minna, sest tegemist on Lätis Kuldīgas asuva Venta joaga (läti keeles Ventas rumba). Kuigi Venta joa kõrgus on sõltuvalt veetasemest vaid 1,8 – 2,2 meetrit, ulatub joa laius 249 meetrist kuni 270 meetrini suurvee ajal.

Keskajal oli Venta juga looduslikuks takistuseks Venta jõe laevatee kasutamisel. 17. sajandil hakati joa kõrvale Kuramaa hertsog Jakobi eestvõttel ehitama kanalit, et jõgi laevatatavaks teha, kuid see plaan jäeti katki, kuna laevad muutusid suuremaks ja plaan muutus ebamõistlikuks. Legendi järgi lõpetati ehitus aga pärast seda, kui kanalile teed lõhates kahjustati ka Kuldīga kindlust.

Kevadise ja sügisese suurvee ajal, kui joa kõrgus on madalaim, ujuvad kalad ülesvoolu kudema. Kohalikele on see loomulikult olnud sajandeid hea võimalus värsket kala püüda. Kuigi enamus vaadatud ingliskeelseid allikaid räägivad kudevast lõhest ja tuurast, pole Venta jões tänaseks enam kumbagi. Pigem leiab sealt vimba, aga eks kalamehed tea täpsemalt.

Vt. ka Läti loodusmälestiste andmebaasi dabasretumi.lza.lv