Google puhastas ESTA otsingutulemused

USA

Alates 2010. aastast kasutuses olev ESTA on USA elektrooniline reisiluba, mida viisanõudest loobumise programmi alla kuuluvate riikide kodanikud (s.h. Eesti) saavad taotleda USA-sse sisenemiseks kuni 90 päevaks, kuid see ei võrdu viisaga.

Probleem ESTA-ga tekkis varsti peal selle avanemist. Nimelt ilmus Google’i otsingutulemuste tippu rohkesti mitteametlikke lehekülgi ja püsisid seal kuni viimase ajani, vaatamata Google’ile esitatud korduvatele kaebustele. Seda tehti näiteks läbi reklaami, mis ei vastanud tehnoloogiagigandi kasutustingimustele.

Kuigi ESTA ametlik teenustasu on 14$ (10$ reisiloa eest ja 4$ teenustasuks), küsisid mitteametlikud ESTA vahendajad BBC andmetel summasid, mis ulatusid üle 80 dollari. Trip.ee foorumis leiab näite, kuidas satuti lehele, kus ESTA eest küsiti lausa 88$. ESTA mahtu arvates võib arvata, et tegemist on väga suure äriga.

Torkab silma, et kõik vahendajate veebilehed on suhteliselt sarnase kujundusega ESTA ametlikule lehele. Kõrgem tasu on üks asi, kuid on avaldatud ka kahtlusi, et kolmanda poole veebilehti kasutatakse identiteedi- või krediitkaardiandmete vargusteks.

Nüüd on Google lõpuks siis kätte võtnud ja sponsoreeritud reklaamid ei ilmu enam otsingutulemuste tipus. Tulemused pole täiuslikud, kuid vähemalt ilmub nüüd esimesena ESTA ametlik veebileht, mis on esta.cbp.dhs.gov/esta/. ESTA-l on olemas ka eestikeelne veebileht. Rohkem vastuseid ESTA kohta eesti keeles leiab siit.

Mitteametlikke viisavahendajaid veebis leidub aga vist kõikjal maailmas, kus elektroonilise taotlemise võimalus eksisteerib. Viimasel ajal satutakse tihti näiteks Keenia e-viisa vahendajate otsa. Seega, enne sellisesse riiki reisimist võta aega ja selgita välja riigi ametlik viisaleht.

Allikas: BBC