Helsingi saab uue tõmbenumbri. Võib-olla.

Guggenheimist on muuseumite maailmas saanud aastate jooksul tähelepanuväärne kaubamärk. 1937. aastal asutatud Solomon Guggenheimi fond on maailma juhtiv modernse ja kaasaegse kunsti kollektsioneerimise, säilitamise ja uurimisega tegelev institutsioon. Kõige muu hulgas on Guggenheimi muuseumidest kujunenud ka olulised turismiatraktsioonid nii New Yorgis, kus Guggenheim avati juba 1959. aastal, kui ka Veneetsias (Peggy Guggenheimi kollektsioon) ja Baskimaa pealinnas Bilbaos. Bilbao Guggenheimi hoonet, mille kavandas arhitekt Frank Gehry, on nimetatud 20. sajandi kõige tähelepanuväärsemate arhitektuurisaavutuse hulka ning see on aidanud allakäivale sadamalinnale sisse puhuda täiesti uue elu, figureerides muuhugas näiteks ka James Bondi filmis "007 ja liiga kitsas maailm". Guggenheimi muuseumi leiab ka Saksamaal Berliinis (Deutsche Guggenheim), 2017. aastal avatakse filiaal Abu Dhabis, arhitektiks samuti Frank Gehry.

Guggenheimi muuseumi üks potentsiaalsetest asukohtadest asub vaid 80 km kaugusel Tallinnast. Äsja kuulutati Helsingis välja Guggenheimi Helsingi muuseumi arhitektuurikonkursi võitja. Esimest korda Guggenheimi ajaloos oli tegemist avatud konkursiga, kuhu laekus kokku 1715 võistlustööd. Kuue finalisti hulgast kuulutas žürii võitjaks Pariisi arhitektuuribüroo Morea Kusunoki poolt pakutud kavandi.

Kuigi võidutöö on välja kuulutatud, on soomlased Helsingi Guggenheimi projekti suhtes üsna vastuolulistel seisukohtadel. Ühest küljest aitaks muuseum süvendada Helsingi kuvandit põhjamaise disaini- ja kunstipealinnana, teised arvavad, et see tuleks eelkõige Soome kunstnike näitusvõimaluste arvelt, võttes vahendeid ära Helsingi kunstimuuseumilt. Guggenheimi rajamist Helsingisse on rahaliselt toetanud mitmed Soome turismiettevõtted ja ühendused, näiteks Nordic Choice Hotel, Scandic Hotels ja mitmed turismiettevõtete liidud. Guggenheimi litsentsitasu 30 miljonit dollarit (26,8 miljonit eurot), mis loodetakse kokku saada eraannetuste toel.

Juhul, kui Helsingi Guggenheimi muuseumi ehitus peaks saama rohelise tee, muudaks see märgatavalt linna tuttavat panoraami, kui saabuda laevaga Helsingi Lõunasadamasse. Eelmisel aastal reserveeris Helsingi Linnavalitsus praegu parklana kasutatava ala Guggenheimi muuseumi tarbeks.

Guggenheimi muuseumi ehituse maksumuseks hinnatakse 130 miljonit eurot. Muuseumi kogu põrandapind on 12 000 m², millest näitusepinda on 4 000 m². Võidutöö kriitikute meelest on tegemist ümbritseva arhitektuuri taustal liiga tumeda hoonega. Aeg näitab, mis otsusele soomlased muuseumi suhtes jõuavad.

Rohkem infot:

Guggenheimi muuseumi arhitektuurikonkurss
Võidutöö pikem pressiteade

Illustratsioonid: designguggenheimhelsinki.org