Helsingis ootavad koroonakoerad ka Soome sisereisijaid

Helsingi Vantaa lennujaama rahvusvahelises tsoonis on koroonakoeri Covid-19 nakatunute tuvastamiseks kasutatud alates 2020. aasta septembrist. Eelmise aasta lõpuks olid koerad läbi nuusutanud ligi 6000 lõhnaproovi, millest veidi üle 30 osutus positiivseks.

Nüüd on koroonakoerad Vantaa lennujaamas kasutusel ka Soome siselendude saabuvate lendude sektsioonis 2B. Koroonakoerte tehtav testimine on reisijatele tasuta ja tulemuse saab teada kohe. Nuusutamisteenus toimib tööpäevadel kella 13:00 kuni 18:00. Praegu on Vantaas kasutusel kokku 7 koroonakoera, iga koera vahetus kestab 2,5 tundi, kuid kuna reisijate arv pole praegu suur, ei kulge koertel terve vahetus töö tähe all.

Kuigi koroonakoerte testidel puudub jätkuvalt ametlik staatus ja need pole sertifitseeritud, loodetakse, et neid hakatakse aktiivselt kasutama. Koroonakoerad on võimelised nakatunud reisijad ära tundma veel enne, kui nakatumine avaldub PCR testis.

Helsingi Ülikoolis viiakse läbi uuringut, kus võrreldakse koerte nuusutamistulemusi laboratoorsete testide tulemusega. Loodetakse, et peagi saab koroonakoerte kasutamine ka teaduslikult põhjendatud ametliku tunnustuse. Rahvusvahelistes uuringutes on praegu keskseks teemaks lõhnakombinatsioon, millest koerad Covid-19 nakatunud või vähihaiged ära tunnevad. Koerad ei haista mitte niivõrd viirust ennast, vaid ainevahetushäireid, mis viitavad Covid-19 või vähile.

Koroonakoerad Rele ja Milka reisijaid ootamas (Foto: Finnair)

Reisijate senine tagasiside sellisele testimisele on olnud väga positiivne. Kõige rohkem nurisetakse selle üle, et ei saa koeraga koos selfiet teha.

Kuidas koerte tehtav testimine Helsingis välja näeb, saab vaadata Helsingi Ülikooli demoesitluses: