Helsingis saab esmakordselt näha Tove Janssoni vähemtuntud töid
veigo
veigo
9. nov 08:43

Soomerootsi kirjanik ja kunstnik Tove Jansson on laiemalt tuntud eelkõige muumitrollide loojana. Kuigi tema kuulsus tugineb suuresti kirjandusteostele, pidas Jansson ennast alati kõigepealt kunstnikuks. Helsingi kunstimuuseum HAM toob näitusega Tove Jansson – Paradiis esimest korda avalikkuse ette kunstniku vähemtuntud teosed seinamaalingu žanris. Nimelt sai Tove Jansson 1940. ja 1950. aastatel enne kirjanikukuulsuse saavutamist oma põhisissetuleku hoopis avalikes ruumides tellimustööna valminud seinamaalingutest. Paljud neist sõjajärgsetest töödest asuvad lastele ja õpilastele mõeldud hoonetes, aga ka tehasesööklates, haiglates ja isegi kirikutes.

Tove Jansson: Muinasjutupanoraam (vasak paneel), 1949. Kotka eralasteaed.

Tove Janssoni lasteraamatute ja seinamaalingute ühendavaks jooneks on eskapism, soov põgeneda sõjakoleduste ja sellele järgnenud argipäeva eest helgesse kujutlusmaailma. Jansson soovis sõjas purustatud majandusega Soomes tõsta eneseteadvust ja rõhutada kultuurilist identiteeti. Tema helged maalid parandasid meeleolu ja viitavad optimistlikult paremale tulevikule.

Sinilind, 1953. Maal rootsikeelse Kila algkooli sööklas.

HAM-is on Tove Janssoni (1914-2001) avalikud maalid koos ühel näitusel. Näitus esitleb tema vähemtuntud teoseid seinamaalingu žanris tervikuna, alates väikseimatest dekoratiivmaalidest kuni monumentaalsete freskodeni. Väljapaneku tähtede hulgas on kuus suurt söejoonistust, mis pakuvad haruldast ülevaadet tema loomeprotsessist. Visandid leiti Janssoni stuudiost ja neid pole kunagi varem avalikkusele näidatud.

Näitusega Paradiis koos ilmus samanimeline 170-leheküljeline raamat kolmes keeles. Rikkalikult illustreeritud köide annab põhjaliku sissejuhatuse kunstniku vähemtuntud saavutustele seinamaalingu žanris.

Pidu maakohas, 1947 (detail)

Näitus Tove Jansson – Paradiis Helsingi kunstimuuseumis on avatud kuni 6. aprillini 2025.

HAM on avatud teisipäevast pühapäevani, teisipäeval kell 10:00-17:30, kolmapäevast pühapäevani 11:30–19:00. Tavapilet maksab 20 €, sooduspilet 12 € ning alla 18-aastastele on sissepääs tasuta.

Kõik fotod: HAM

Puust ja punaseks: kes hüvitab pagasi hilinemise, kahjustumise ja varguse?
Seesam
Sisuturundus
Puust ja punaseks: kes hüvitab pagasi hilinemise, kahjustumise ja varguse?
Turvaliselt soojamaareisile!
Apotheka Beauty
Sisuturundus
Turvaliselt soojamaareisile!
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased