Hispaania soovib Gibraltari tuua Schengeni viisaruumi

Hispaania valitsus on teinud ettepaneku liita Gibraltar pärast Ühendkuningriigi Breiti järgse üleminekuperioodi lõppu Schengeni piirikontrollideta viisaruumiga, kirjutab Politico. Madriidis tuuakse argumendiks, et 2016. aasta hääletusel pooldas Gibraltaril 97% inimesi Euroopa Liitu jäämist ja seetõttu tuleks leida lahendused, mis võimaldaks Gibraltaril osa saada nii paljudest EL ühispoliitikatest, kui võimalik. Inimeste vaba liikumine oleks neist üks olulisemaid. Ettepanekut toetab ka Gibraltari valitsusjuht Fabian Picardo.

Praegu saavad mõlemal pool Gibraltari-Hispaania piiri elavad inimesed vabalt üle piiri liikuda, kuid peale üleminekuperioodi lõppu 31. detsembril taastub passikontroll ja rakenduvad EL-s viibimise ajalised piirangud, kui ei lepita kokku muud moodi. Gibraltaris tuuakse näiteks teised Euroopa mikroriigid, mis saavad kasu ühisest reisipiirkonnast, kuigi ei ole täielikult Schengeni infosüsteemi liikmed. Gibraltar pole siiski iseseisev riik.

Ühendkuningriigi vaates oleks Gibraltari liitumine Schengeniga vastuoluline, sest ka Euroopa Liidu liikmena ei soovinud Ühendkuningriik Schengeni viisaruumiga liituda. Gibraltari osas on kõik kinni EL ja Ühendkuningriigi vaheliste lahkumisläbirääkimiste tingimustes. Kui Ühendkuningriik lahkub liidust leppeta, on Gibraltari suhtes eraldi leppeni jõudmise tõenäosus nullilähedane.

Iga päev ületab Hispaania-Gibraltari piiri ligi 15 000 inimest, kes elavad Hispaanias, kuid töötavad Gibraltaril. Neist umbes 9000 on hispaanlased ja 6000 britid.