Liikumine Menys Turisme, Més Vida (vähem turismi, rohkem elu), mis organiseeris eelmisel suvel Hispaanias Baleaari saartel meeleavaldusi liigturismi vastu, plaanib saabuval turismihooajal veelgi võimsamaid proteste, kirjutab Majorca Daily Bulletin. Proteste võimendab ka see, et Baleaari ja Kanaari saarte turismivastased liikumised on nüüd oma jõud ühendanud ning plaanivad koordineeritud väljaastumisi.
Probleemid, mille lahendamist soovitakse, on endiselt samad: kohalikele kättesaamatuks muutunud kinnisvara üürihinnad, ülerahvastatus, turismi põhjustatud elamiskulude kasv ja tööturu ebakindlus. Turismi õitseng pole kohalikele kogukondadele suuremat kasu toonud, pigem vastupidi.
Võrreldes eelmise aastaga on siiski muutunud see, et kohalikud võimud võtavad protestiliikumist tõsisemalt ja on hakanud turismist põhjustatud probleemidega aktiivsemalt tegelema. Kanaaridel ootab vastuvõtmist seadus, mis keelab uutes hoonetes lühiajalise väljarendi esimese 10 aasta jooksul, Malagas on osades piirkondades puhkusemajutus kolmeks aastaks keelatud, Barcelonas soovitakse lühiajaline puhkusemajutus aastaks 2028 üldse ära keelata.
Baleaaridel on seni juttu siiski rohkem, kui tegusid. Hispaania valitsuse tellitud uuringu põhjal tegutseb saartel ligikaudu 7000 illegaalset puhkusemajutust. Nende omanikud vilistavad seadustele ega maksa ühtegi turismimaksu.
Briti odavlennufirma Jet2 juht Steve Heapy ütleb, et võimude jutt, et puhkusemajutust on keeruline reguleerida, ei vasta tõele. Harpy pakub välja paar lihtsat sammu: vaja on ainult Airbnb-s reklaamitud majutus üürida, teha kindlaks, kes on selle omanik, koputada uksele ja öelda: "Tere, mina olen kohalikust omavalitsusest. Sooviksin näha teie turismilitsentsi, tervise ja turvalisuse tõendit ning viimast maksudeklaratsiooni." Kui neid kolme asja pole esitada, siis kirjutada välja trahv 200 000 eurot. Sedaviisi kaoks üleöö 95% ebaseaduslikest majutuskohtadest. Ühtlasi lõpetaks see ka protestiliikumise.
Seni, kuni ei astuta radikaalseid samme lühiajalise puhkusemajutuse vohamise vastu ja ei kehtestata karmimaid piiranguid kinnisvara soetamisele välismaalaste poolt, protestiliikumised jätkuvad. 2025. aasta suvel tuleb turistidel valmis olla, et populaarsetes turismipiirkondades nagu Mallorca, Ibiza, Tenerife ja Barcelona võivad turiste oodata varasemast suuremad meeleavaldused. Võitlus ei käi siiski otseselt turistide vastu, vaid turismituru tasakaalustatuma arengu ja korrastamise nimel.