Holland piirab ligipääsu tulbipõldudele

Hollandi kevadised tulbiväljad on maailmakuulsad ja neist on saanud üks Hollandi sümbolitest. Kuid tuulikutemaal on aina suuremaks probleemiks kujunemas asjaolu, et tulbikasvatust on sealmail viljeletud kaugelt kauem, kui eksisteerib pildi- ja videojagamisplatvorm Instagram.

Õitsvad tulbiväljad on instagrammerite unistus. Kui 10 aastat tagasi reisis Hollandisse tulpe vaatama pigem küpsem põlvkond, siis viimaste aastate jooksul on hakanud saabuma aina rohkem milleniumipõlvkonna esindajaid. Teadagi, milleks. Tervelt kolmandik reisijaid peabki sihtkoha valikul väga oluliseks seda, kui häid pilte on sealt Instagrami üleslaadimiseks loota.

Selleks, et saada v-õ-i-m-a-l-i-k-u-l-t head pilti, ei pildistata tulbipõlde enam tee äärest, nagu vanasti, vaid marsitakse otse lillede keskele otsima seda kõige paremat ja muljetavaldavamat võttenurka. Ja jutt ei käi siin ühest või paarist pühendunud instagrammerist, on juhtumeid, kus tulbipõllul tallab korraga ringi sadu inimesi, koertest rääkimata. Paraku ei saa täiuslikku võtet otsivad inimesed aru, et tulpide vahel hüpates, põlvitades või lamades kahjustatakse tulpide mugulaid ning kasvatajale võib tekitatud kahju ulatuda kümnetesse tuhandetesse eurodesse. Ja tulbikasvatajaid on Hollandis rohkem kui üks.

Nüüd on Hollandi tulbikasvatajad otsustanud, et sedasi enam edasi minna ei saa. Koostöös kohalike omavaltsuste ja turismisektoriga on käivitanud kampaania "Enjoy the flowers, respect our pride" (Naudi lilli, austa meie uhkust). Selle raames paigaldatakse lillepõldude äärde plakatid, märgid ja tõkked, et takistada inimesi põldudele tallama minemast. Nädalalõppudel, kui rahvast liigub rohkem, hoiavad põldude ääres korda ja valgustavad saabujaid tulbikasvatuse ajaloost kümned vabatahtlikud.

Hollandis ei soovita turiste eemale hoida – kohalikule turismisektorile on nad teadagi väärt tuluallikas – vaid pigem neid teavitada ja harida. Suurel määral ongi tegemist teadmatusega. Nagu piim tuleb poest, mitte lehmalt, võetakse ka tulpe kui põllul olevat plastikust iluasju, kuhu vahele peabki pilti tegema minema. See, et niimoodi võidakse kellelegi teha majanduslikku kahju, tuleb paljudele üllatusena.