Hongkongi turism on vabalanguses

Hongkong

Alates 9. juunist on endises Briti koloonias Hongkongis toimunud rahvarohked protestimarsid. Kui mitmeid kuid oli protestijat põhinõudmiseks tühistada kavandatav Hiinale õigusemõistmiseks väljaandmise seadus, siis nüüd nõutakse demokraatiat laiemalt. Hongkongi turismisektorile on see kõik kaasa toonud mustad päevad, sest tegemist on suurima langusega pärast 2003. aastal aset leidnud SARS-i epideemiat.

Kui juulis saabus Hingkongi ligi 5% vähem turiste, kui samal kuul aasta varem, siis augustis ulatus langus juba ligi 40% - sellist kukkumist pole nähtud peale 2013. a. maid. Seejuures olid Hongkongi turisminumbrid aasta esimese kuue kuuga rekordilainel, kui Hongkongi külastas 35 miljonit inimest, mis teeb aastaseks kasvuks 14%. Sellest 27,6 miljonit langes Mandri-Hiina arvele, mida on üle 16% rohkem, kui 2018. aastal.

Viimaste kuude langus ongi tulnud eelkõige Mandri-Hiinast saabujate vähenemise tõttu, sest tuntakse, et nad pole Hongkongis teretulnud. Kui tavaliselt moodustavad Hiina turismigrupid ligi 80% sissetulevast turismist, siis augustis kukkus see number 63% võrreldes aasta varasemaga. Septembri esimese 10 päevaga ulatus langus juba 90% ehk Mandri-Hiina turism Hongkongi on sisuliselt lakanud. Kuid reisijaid saabub vähem ka mujalt.

Kõike seda tunnevad väga hästi omal nahal nii Hongkongi hotellid, restoranid, poed ja lennufirmad. Hotellide täituvus, mis on püsinud juba pikalt üle 90%, on langenud alla 50%. Hotellid üritavad täituvust säilitada soodsamate hindadega, pakkudes 40-70% soodsamaid hindu, kui vaid mõned kuud tagasi. Pilk tulevikku ei tõota midagi roosilist, sest sellel ja järgmisel aastal lisandub Hongkongi hulk uusi hotelle.


Ostjateta pood Tsim Sha Tshuis. Müüjatel pole muud teha kui telefoni näppida. (Foto: SCMP)

Hotellidega sarnaselt kannatavad ka restoranid. Nii mõneski kohas on hindu langetatud poole võrra. Osad väiksemad poed on läbimüügi kukkumise tõttu saatnud töötajaid palgata puhkusele ning lõpetanud lepingud osalise tööajaga töötajatega. Prognoositakse, et selle kuu lõpus pannakse mõned poed lihtsalt kinni. Kõige rohkem on kannatanud Causeway Bay kauplused, kuna lähedal asuv Victoria Park on enamike protestide kogunemiskohaks. Nagu kohalikud märgivad, siis huulepulki ei osteta, kui kõrvaltänavas lastakse pisargaasi. Proteste on olnud ka Tsim Sha Tshuis ja Mong Kokis, mis on Hongkongi tuntuimad shopingu rajoonid.


Hongkongi lennuväli

Midagi roosilist pole ka lennufirmadel. Cathay Pacificu numbrid näitavad, et augustis lendas Hongkongi 38% vähem inimesi, kui samal kuul aasta varem, septembriks ei prognoosita mitte midagi paremat. Kokkuvõttes vähenes reisijate arv augustis 11% ehk 370 000 inimese võrra. Cathay ongi teatanud mitmete liinide sulgemisest või lendude vähendamisest. Sama on teinud ka teised Hongkongi lennufirmad Cathay Dragon, HK Express ja Hong Kong Airlines. Lende Hongkongi on vähendanud või seda tegemas mitmed suured lennufirmad.

Kas praegu tasub Hongkongi minna?

Kui esimesed kuud olid protestid suhteliselt rahumeelsed, siis viimasel ajal on protestijate ja politsei kokkupõrked olnud vägivaldsemad, kuid seda eelkõige kesklinnast eemal. Enamik proteste leiab aset nädalavahetusel ja hotellides jagatakse nende kohta infot.

Arvestades, kuidas hinnad on kukkunud, on Hongkongi külastamiseks praegu väga soodne aeg. Odavamaid hotellitube (millelt liiga palju oodata ei tasu) hinnavahemikus 10-20€ on valida rohkem, kui kunagi varem. 3-tärni hotelli kesklinnas (Tsim Sha Tshui, Mong Kok) leiab juba 23-25 euroga, isegi 5-tärni hotelle saab vähem kui 100 euroga. Hongkongi kohta üsna tavatu olukord.

Seega, Hongkongi tasub minna, kuid hea oleks ennast kohapeal olukorraga regulaarselt kursis hoida. Hiinale väljaandmise seadus on küll tagasi võetud, kuid protestid Hongkongis pole veel lõppenud.