trip-krainetrip-ukraine-dark

Horvaatias otsitakse turismisektori töötajaid välismaalt

Turism on Horvaatia majandusele oluline tuluallikas, andes viiendiku SKT-st, kuid Aadria mere ääres on probleem: kõikide saabuvate turistide teenindamiseks napib töötajaid. Et probleemile lahendust leida, otsitakse töötajaid naaberriikidest, aga ka nii kaugelt, kui Aasia. Hinnanguliselt on Horvaatia turismisektoris sel aastal puudu 10 000 töötajat.

Selle aasta esimese viie kuuga on Horvaatiat külastanud ligi 3 miljonit turisti, mida on 3 korda rohkem, kui aasta tagasi. Suvised numbrid tulevad veelgi suuremad ja on isegi võimalus, et aasta kokkuvõttes ületatakse 2019. aasta rekord, kui Horvaatias registreeriti 21 miljonit turisti.

Kuid kuidas sellise turistide hulgaga hakkama saadakse, on ebaselge. Nagu paljudes teistes Euroopa riikides, olid toitlustus- ja turismisektori töötajad sunnitud pandeemia ajal leidma teise töö ja nüüd on töökäsi puudu. Lisaks on Horvaatiast teistesse EL riikidesse, peamiselt Saksamaale, Austriasse ja Iirimaale, lahkunud 250 000 inimest. Pandeemia mõjutanud ka inimeste, eelkõige noorte, ootusi ja soove töö osas.

Sel aastal on Horvaatia 5 kuuga väljastanud üle 51 000 tööloa, mida on ligi 2 korda rohkem, kui aasta tagasi. Esikohal on ehitussektor, kuid toitlustus ja turism on kohe selle järel.

Horvaatiasse jõuab tööle aina rohkem filipiinlasi. Sel aastal on Horvaatias töö leidnud juba 1700 filipiinlast ja saabuma peaks veel 500. Tööd leitakse näiteks restoranide köökides, pagaritöökodades, hotellide toateenindajatena.

Filipiinidelt töötajad on enamasti rahul, sest palk on kõrgem, kui kodus, lisaks suvi ja päike. Aga olulised on ka töötingimused. Horvaatia turismiettevõtjad ütlevadki, et kui palk ja töötingimused on korralikud, pole töötajate leidmisega suurt probleemi. Kannatavad eelkõige need ettevõtted, kus midagi logiseb.