Huvi USA-sse reisida on märgatavalt kahanenud
veigo
veigo
6. veebr 2017 04:04

Jaanuaris Ameerika Ühendriikide presidendiks vannutatud Donald Trumpi esimesed töönädalad Valges Majas (ja Twitteris) on alanud pehmelt öeldes värvikalt. Trump on näidanud, et ta tõepoolest kavatsebki oma kampaanialubadused ellu viia, iseasi on muidugi see, kuhu üliriigi esimese mehe selline radikaalne lahmimine välja viib. USA turismitööstusest kostub igatahes väga murelikke noote.

Turism on USA suuruselt 7 majandusharu, mille kaudu laekub linna, osariigi ja föderaaltasandil makse ligi 148 miljardit dollarit (137 miljardit eurot) aastas. Turistid (nii välis- kui siseriiklikud) jätavad riiki 2,1 triljonit dollarit aastas, sellest pool läheb turismi toetavatele ettevõtetele nagu baarid, restoranid, meelelahutusasutused jne. Tunnis kulutavad turistid Ameerika Ühendriikides 108,1 miljonit dollarit (100 miljont eurot). Tänu välisturistidele on USA-s loodud 1,1 miljonit töökohta, mis 2015. aastal maksid palkadeks 28,4 miljardit dollarit. Mitmed märgid näitavad, et president Trumpi suured lubadused töökohti luua vaatavad turismiettevõtete huvidest siiski selgelt mööda.

Nagu näitavad erinevate broneerimiskeskkondade (Expedia, Cheapflights, Kayak, CheapFlightsFinder jt) statistika, on lennupiletite otsing USA-sse viimasel ajal oluliselt vähenenud. Negatiivne trend sai alguse juba novembris 2016 peale valimistulemuste väljakuulutamist. Teade Trumpi valimisest Ameerika Ühendriikide presidendiks kukutas lennupiletite globaalset nõudlust USA suunal tervelt 30%. Võrdluseks - pärast Barack Obama tagasivalimist teiseks ametiajaks 2012. aastal kasvas Suurbritannias lendude otsing USA-sse 7%.

Suurbritannia on USA-le väga oluline turismiallikas ning USA püsib Briti turistide seas kindlalt kõige enam otsitud sihtpunktide seas. Kuid pärast Trumpi ametisse asumist on brittide huvi Ameerikasse lennata oluliselt kahanenud. Lennupiletite otsing Suurbritanniast USA-sse vähenes Trumpi ametisse asumise tseremooniale järgnenud nädala jooksul 39% võrreldes terve jaanuariga. Ainuüksi presidendi esimene päev Valges Majas kahandas huvi 24%.

Reisiteenuste broneerimisekeskkonna Kayak.co.uk analüüs näitab, et huvi vähenemine USA-sse reisida ei puuduta üksnes britte, vaid on valdav trend üle Euroopa. Näiteks 20. jaanuaril ehk Trumpi ametisse asumise päeval kahanes üleeuroopaline nõudlus USA lennupiletite järgi 37%, võrreldes ülejäänud jaanuariga.

Peale Trumpi ametisse asumist on Rootsis lennupiletite otsing USA-sse vähenenud sisuliselt poole võrra. Rootsi suurim lennupiletite otsimootor Flygresor.se võrdles Trumpi ametiaja kahel esimesel nädalavahetusel tehtud otsinguid aasta varasemaga ning 2,5 miljoni otsingu võrdlus näitas, et otsingute arv kahanes 43% esimesel ja 47% teisel nädalavahetusel peale Trumpi presidendiks saamist. Rootslased pole ilmselt väga vaimustunud sellest Ameerikast, mida Trump ehitab.

Tänu Trumpi väljaütlemistele moslemite aadressil ja sissesõidukeelule seitsme riigi kodanike suhtes väldivad ka paljud islamiriikide kodanikud reisimist USA-sse. Otsimootori CheapFlightFinder andmetel vähenes USA-suunaliste lendude otsing Araabia riikides Trumpi ametisoleku esimese kahe nädala jooksul 70% võrreldes oktoobriga 2016. Mitmed Araabia riikide reiskorraldajad, kes tegid reise Ameerika Ühendriikidesse, on ajutiselt nende reiside pakkumise peatanud. Kuid ei väldita mitte üksnes Ameerika Ühendriike, vaid ka muid selle piirkonna sihtkohti nagu Kanada, Kariibi meri ja Ladina-Ameerika, mida teenindavad USA lennufirmad. Araabia reisikorraldajad märgivad, et USA piiripoliitika ettearvamatusest tulenev stress ja potentsiaalsed viivitused USA lennujaamades pole kogu seda jama lihtsalt väärt ja vaatavad alternatiivsete sihtkohtade järgi.

Royal Jordaniani reklaam aastast 2016. Veidi prohvetlik, kuigi Jordaaniat keelatud riikide hulka ei lisatud.

Sotsiaalmeedias ja online-väljaannete kommentaarides võib lugeda, et paljud inimesed on otsustanud reisimist USA-sse lähema 4 aasta jooksul vältida ja seda eelkõige protestina president Trumpi vastu. See puudutab muuhulgas ka akadeemilisi ringkondi, kus mitmed nimekad professorid on sotsiaalmeedias teada andnud, et kuni aastani 2021 neid USA-s toimuvatel erialakonverentsidel ei näe.

Igal juhul on Donald Trump suutnud loetud nädalatega korraldada Ameerika Ühendriikidele sellise "mainekorralduskampaania", mida annab järele teha. Arvestades, et Trump ja tema lähim kaaskond on oma reljeefsete väljaütlemiste ja otsustega pidevalt teleekraanil ja sotsiaalmeedias, edastatakse tahtlikult või tahtmatult kogu maailmale pidevalt sõnumit, et Ameerika Ühendriigid on üks ebasõbralik riik ja välismaalased, eriti moslemid, pole riiki teretulnud. Selle taustal kõlab veidi iroonilisena, aga lennupiletite otsing Mehhikosse on viimasel ajal kasvanud.

Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
If Kindlustus
Sisuturundus
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased