India Kerala osariigis jõustub alkoholi müügikeeld

India populaarse turismisihtkoha Kerala valitsus on otsustanud asuda sulgema kõiki selles osariigis alkoholi müüvaid baare. Alates 1. aprillist 2015 a. peaks Keralas valitsema täielik alkoholi müügi keeld. Erandiks jäävad 23 5-tärnihotelli, kus saab alkoholi tarbida ka pärast alkoholi müügikeelu jõustumist. 10 aasta pärast peaks Kerala olema täielikult alkoholivaba osariik. Selliseid samme ajendas astuma statistika, mille kohaselt on Kerala Indias esikohal ühe elaniku kohta tarbitava alkoholikoguse kohta (8,3 liitrit alkoholi aastas inimese kohta).

Baaride sulgemise täpse ajakava kohta tulev informatsioon on siiski mõnevõrra vastuoluline. Ametliku statistika kohaselt on Keralas rohkem kui 700 baari ja restorani, millel on alkoholimüügi litsents. Esimesena kaotavad alkoholi müügiõiguse majutusasutused, millel puudub vähemalt 2-tärnine akrediteering – see tähendab kõige odavamad majutuskohad. Neid on Keralas 418. Ülejäänud 300 müügikoha saatuse kohta võib leida kaks erinevat versiooni. Nii kinnitavad ühed allikad, et nende alkoholimüügi litsents aegub 31. märtsil 2015, kuid leidub ka infot, mille kohaselt palutakse neis alkoholimüük lõpetada 15 päeva jooksul.

Alkohol jääb siiski kättesaadavaks alkoholipoodides. Eesmärgiks on sulgeda igal aastal 10% osariigi hetkel toimivast 334 müügipunktist. Alkoholi jaemüük peaks täielikult lõppema 2024. aastal. Juba praegu on iga kuu esimesed päevad Keralas „kuivad“, mil alkoholimüük on keelatud. Nüüd laieneb kuiv seadus ka pühapäevadele.

Nagu tihti juhtub, on uudisest endast isegi huvitavam lugeda seda puudutavaid kommentaare. India ja muu maailma ingliskeelses meedias kipuvad arvamused antud teemas olema suhteliselt diametraalsed – osad pooldavad, kuid märkimisväärne osa arvab, et müügikeeld on vaid ajendiks salaalkoholi levimisele. Näiteks BBC uudistest leiab selliseid kommentaare:

Keralas tegutsevad juba praegu põrandaalused pruulikojad. Alkoholi müügikeelu ainus tulemus on selle suundumine illegaalsetesse müügivõrkudesse.

Minu sõber veetis mitu kuud Gujaratis, mis on „kuiv“ osariik (neid on Indias kokku neli – Gujarat, Manipur, Mizoram ja Nagaland). Polnud probleemi osta kilekotis müüdavat illegaalset rummi – ja see oli suurepärane. Keeluseadus ei tööta.

Kerala turismiringkonnad on alkoholi müügikeelu kohta väljendanud ettevaatlikku kartust, et nii mõnigi turist, kes sooviks pärast palavat päeva ennast külma õllega turgutada, jääb nüüd saabumata. Alkoholi liigtarbimise puhul käib jutt ju eelkõige ikkagi kohalikest, mitte turistidest.