Island Hiina turismiinvesteeringuid ei oota

Island

Hiina investoritel on suur soov investeerida Islandi turismi tulusatesse ettevõtmistesse. Probleem seisneb selles, et kohalikud ei kipu selles plaanis olema kõige külalislahkemad, kirjutab Bloomberg.

Islandi valitsus saab välismaalastelt aina enam soove maa ostmiseks Islandil. Täna saavad Islandil maad osta Islandi kodanikud, Euroopa Majanduspiirkonna (EL + Island, Liechtenstein ja Norra) kodanikud ja need välisriikide kodanikud, kes on Islandil elanud vähemalt viis aastat. Samas saab Islandi Justiitsministeerium teha maa ostmiseks erandeid. Just seda püütaksegi välisinvestorite poolt ära kasutada.

Nüüd plaanitakse Islandil välismaalaste võimalusi maa ostmiseks täiendavalt piirata. Mitte väikese põhjuse selleks on andnud aina kasvav huvi Hiinast. 2012. aastal juba blokeeriti Hiina miljardäri Huang Nubo ambitsiooniks suurinvesteering, kuid hiinlaste huvi ei ole vähenenud. Näiteks soovitakse rajada kuurortpiirkond Islandi ühte populaarseimasse turismipiirkonda.

Islandi populaarsus Hiina turistide seas on aasta-aastalt kasvanud. Sellele aitavad kaasa ka filmid (nagu osaliselt Islandil filmitud James Bondi film) ja teleseriaalid (Troonide mäng).

Hiinast saabuva turismiga kipub olema ainult üks häda. Hiinlased lendavad võimalusel Hiina lennufirmaga, istuvad saabudes Hiina turismifirma bussi, mis paljudes riikides on samuti Hiinas valmistatud, peatuvad hiinlastele kuuluvas hotellis, söövad hiinlastele kuuluvates restoranides ning teevad sisseostud hiinlastele kuuluvas poes, kuhu neid suunab hiinlasest reisijuht. Otse kohalikku majandusse jõuab hiinlaste kulutatud rahast väike osa.

Teine asi on see, et kui hiinlased midagi teevad, siis on sellel mastaapi. Kui investeerida turismi, siis suurelt. Arusaadavalt võib tekkida kahe kultuuri vahel teatav erinevus, kuidas turismiasjade arendamist mõistetakse.

Islandil arvatakse, hiinlaste investeerimishuvi lähiajal vaevalt et raugemise märke näitab. Ilmselt võetakse täiendavad piirangud maaostuks vastu ja suuremad investeeringud blokeeritakse. Islandlased on valikute ees. Ühest küljest on Islandile ja läbi Islandi suunduv lennuliiklus hoogsalt kasvanud ning on selge, et turistid tuleb kusagile majutada ja kusagil toita. Samas nähakse vajadust säilitada saarel looduslik tasakaal ja mitte muuta seda järjekordseks teemapargiks. Kuidas seda teha nii, et lambad terved ja ka hundid söönud?