Covid-19 omikroni tüve kartuses kehtestasid Itaalia ja kohe seejärel Kreeka riiki sisenemiseks testimisnõude ka Euroopa Liidust saabuvatele vaktsineeritud reisijatele.
Itaalia
Itaaliasse reisides peavad vaktsineeritud ja haiguse läbipõdenud reisijad alates 16. detsembrist kuni 31. jaanuarini esitama negatiivse PCR testi, mis on tehtud 48 jooksul enne reisi algust (enne dokumentide kontrolli lennujaamas) või antigeeni testi, mis on tehtud 24 h jooksul enne reisi algust. Test on vajalik kõigil üle 6 aasta vanustel reisijatel. Transiitreisijatelt testi ei nõuta.
Vaktsineerimata reisijad peavad esitama esitama negatiivse PCR testi, mis on tehtud 72 h jooksul enne riiki saabumist või antigeeni testi, mis on tehtud 48 h jooksul enne riiki sisenemist. Itaaliasse saabudes tuleb jääda 5 päevaks karantiini PLF-is (Passenger Locator Form) näidatud aadressil, karantiiniperioodi lõppedes tuleb teha uus PCR või antigeeni test.
Lisaks pikendas Itaalia valitsus eriolukorda 31. märtsini 2022. See võimaldab Itallia kesk- ja regionaalvalitsustel pandeemiaga seotud otsuseid vastu kiirelt ilma pika bürokraatliku protsessita. 31. märtsini pikendati ka piiranguid vaktsineerimata reisijatele, mis muidu oleks lõppenud 15. jaanuaril. Nende reeglite kohaselt on hotelli, siseruumides söögikohta ja suusalifti sisenemiseks vajalik vaktsineerimistõend.
Kreeka
Päev hiljem järgis Itaalia eeskuju Kreeka. Alates 19. detsembrist kella 06:00 peavad kõik Euroopa Liidust saabuvad reisijad esitama negatiivse PCR testi, mis on tehtud 48 h jooksul enne reisi algust (enne dokumentide kontrolli lennujaamas).
Enne väljalendu Kreekasse on vajalik täita elektrooniline PLF (Passenger Locator Form) aadressil travel.gov.gr.
EL on otsuste suhtes kriitiline
Euroopa Komisjoni asepresident Vera Jourova on otsuste suhtes väga kriitiline, märkides, et liikmesriikide otsused, mis lähevad vastuollu EL digitaalse vaktsineerimistõendi kehtivusega terves ühenduses, kahandavad inimeste usaldust Euroopas kehtivate ühtsete reeglite suhtes. Jourovaga tuleb nõustuda, sest nüüd on ka Euroopa Liidust Euroopa Liidu riiki saabuvad reisijad võrdsustatud kolmandatest riikidest saabujatega. Jääb vaid üle loota, et teised riigid Itaalia ja Kreeka eeskuju ei järgi.