Itaalia muuseumides tuleb tasuta pühapäev

Itaalia

Alates pühapäevast 6. oktoobrist saab kõiki Itaalia riiklike muuseume ning kultuurilisi ja arheloogilisi vaatamisväärsusi iga kuu esimesel pühapäeval külastastada tasuta. Muuhulgas kehtib tasuta sissepääs sellistesse kohtadesse nagu Colosseum ja Kapitooliumi muuseumid Roomas, Pompei ja Herculaneum Napoli lähistel, Uffizi galerii Firenzes, Caserta palee Campanias ja Miramare kindlus Triestes. Kokku saab tasuta sisse umbes 430 kultuuriväärtuslikku kohta üle terve Itaalia.


Caserta palee

Tegemist ei ole päris uue algatusega. Samasugune poliitika käivitati juba 2014. aastal, kuid poliitiliste jõujoonte muutuses seda muudeti ja siis suures osas lõpetati. Kokku on loendatud, et tasuta sissepääsu kasutas 15 miljonit inimest ning paljud pered hakkasid just tänu sellele avastama Itaalia rikkalikku kultuuripärandit. Rahaline kokkuhoid võib olla märgatav. Näiteks Colosseumis tõuseb piletihind alates 1. novembrist 2019 seniselt 12 eurolt 16 euroni (sisaldab ka sissepääsu Foorumisse ja Palatinuse künkale).


Boticelli "Venuse sünd" - Uffizi galerii


Egiptuse muuseum - Torino

Arvestada tuleb, et tasuta pühapäevadel on tung tavalisest suurem ning päris kõik ei pruugi olla tasuta (näiteks osad näitused).

Itaalia muuseumide rahaliste tulude edetabel 2018. aastal, mis kattub külastatavusega. Colososseumi tulud on koos Foorumi ja Palatinuse künkaga (allikas Truenumbers.it). Itaalia külastatuim muuseum (Colosseumit ja Pompeid loetakse monumendiks) on Uffizi galerii Firenzes, kus 2018. aastal loendati kokku 2 235 328 külastust.

Nagu näha, kipuvad sellised algatused olema kinni Itaalia poliitilistes tõmbetuultes. Seetõttu võib olla mõistlik tasuta külastusvõimaluse ärakasutamist mitte liiga kaugesse tulevikku lükata. Hea hinnaga lennupiletid Itaalia erinevatesse linnadesse leiab Trip.ee sooduspakkumiste lehelt. Hinnanäited (edasi-tagasi): Tallinn-Rooma 140€, Tallinn-Firenze 140€, Tallinn-Veneetsia 120€, Tallinn-Milano 50€, Tallinn-Bologna 127€, Tallinn-Verona 141€.

Linke:
Museionline.it – Itaalia muuseumide ja monumentide portaal
Museiincomuneroma.it - Rooma muuseumid
Florenceartmuseums.com Firenze kunstimuuseumid