Kambodžasse plaanitakse ehitada maailma kõrgeim kaksiktorn

Phnom Penh

Hetkel maailma kõrgeim kaksiktornide paar Petronas Twin Tower Kuala Lumpuris võib selle koha kaotada veidi ootamatule linnale. Äsja teatati, et Sino Great Wall International poolt juhitav Hiina konsortsium on võitnud 2,7 miljardit dollarit (2,53 miljardit eurot) maksva ehituslepingu, et ehitada Kambodža pealinna Phnom Penhi 133-korruseline, 560 meetrit kõrge superpilvelõhkuja. Sellega oleks Petronase tornide kõrgus ületatud 108 meetriga.

 

Valminud kujul oleks Thai Boon Roong Twin Tower World Trade Center (nimi tuleb arendusega tegelevalt firmalt) hoobilt nii Aasia kui maailma kõrguselt 5 ehitis. Kõrgemad oleks vaid Burj Khalifa Dubais (828 meetrit), Shanghai Tower Hiinas (632 meetrit), Saudi Araabias asuv Makkah Royal Clock Tower Hotel (601 meeetrit) ja Hiinas Shenzhenis asuv Ping An finantskeskuse hoone (599 meetrit). Seda muidugi eeldusel, et kuhugi midagi kõrgemat ei kerki.

 

Phnom Penhi kaksiktornides on 1,6 miljonit ruutmeetrit pinda, kasutuseesmärgid on veel lahtised. Tavaliselt on selliste kõrghoonet alumised korrused kaubanduse ja meelelahutuse päralt, kõrgemalt leiab büroopinnad, hotelli ja korterid. Kaksiktornide ehitus loodetakse lõpetada 5 aastaga.

 

Seni meeldivalt madalehitistega kaetud Kambodža pealinnas on viimasel ajal märgata arendusaktiivsuse kasvu eelkõige Mekongi ääres. Kui praegu on terves Kambodžas vaid 628 ehitisel rohkem kui 5 korrust, siis lähiajal kerkib neid kindlasti juurde.

 

 

Pilvelõhkujad ei pruugi siiski äriliselt kõige edukamad projektid olla. Linna keskel asuv Vattanac Capitali kõrghoone on müüdud või välja renditud vaid 30% ulatuses.

Phnom Penhi kaksiktorni välimus on muidugi vaataja silmades, kuid tundub, et võimalus linnale iseloomulik sümbol ehitada on antud juhul mööda lastud. Tegemist on nn. Hiina tüüpi mittemidagiütleva karbiga, kus ärihuvi maksimeerimine pole arhitektuurile suurt ruumi jätnud. Omaette küsimus saab olema see, kuidas lahendatakse nii kõrge hoone tuleohutusega seonduv. Phnom Penhis pole kõrghoonete kustutamist, veel vähem selliste superstruktuuride, kustutamist ju ajalooliselt vaja läinud.

 

P.S. Ehitusload ja-lepingud ei pruugi alati tähendada ehituse algust

 

 

Illustratsioonid: Realestate.com.kh