Kas kiire Covid-19 hingamistest taastaks reisimise?
veigo
veigo
31. aug 2020 05:01

Dominikaani Vabariigist tuleb uudiseid, kust uudise enda tagant avaneb veidi üllatav taust.

Kariibi mere üks populaarsemaid sihtkohti Dominikaani Vabariik, mida aastas külastab üle 6 miljoni turisti, on alates 1. juulist turismile taas avatud. Riiki pääsemiseks on vaja esitada negatiivne koroonatest, mis ei oleks vanem, kui 5 päeva. Neid, kel testi pole esitada, testitakse saabumisel lennujaamas tasuta (kuigi on kahtlane, kas ilma testita lennukisse üldse lubatakse).

Nüüd teatati plaanist asendada PCR testi (koroonatesti) nõue kiire Covid-19 hingamistestiga. Septembri lõpus hakatakse sellist testi rakendama saabujatele juhuvalikul. Testimise töölesaamisel lõpetaks hiljem vajaduse nõuda PCR teste. Sellega saaks Dominikaani Vabariigist esimene riik, kuhu saaks kõikidest riikidest reisida vaid kiire hingamistesti analüüsi kasutades.

Kiire Covid-19 hingamistest

Hakates kiire Covid-19 hingamistesti (COVID-19 rapid breathalyzer test) kohta lisa uurima, selgus, et tegemist on vägagi potentsiaalika valdkonnaga, kus töö on käinud meditsiinifirmades, ülikoolides ja arenduskeskustes mitmel pool maailmas juba enne koroonaviiruse puhangut. Lihtsalt nüüd on uuringute fookus veidi muutunud ja tulenevalt vajadusest arendus intensiivistunud.

Huvitaval kombel leiab ühe arenduskeskuse meile päris lähedalt. Soome firma Deep Sensing Algorithms, Helsingi innovatsioonifirma Forum Virum ja Helsingi linna sotsiaal- ja tervishoiuteenuste osakond arendavad koos tehnoloogiat, kus koroonaviiruse tuvastamiseks hingeõhus kasutatakse tehisintellekti (AI).

Testimiseks mõõdetakse inimese väljapuhutavat hingeõhku 30 sekundi jooksul, kui testaparaati tuleb hingata 2-4 korda. Selle aja jooksul tuvastavad ja mõõdavad nanosensorid hingeõhus sisalduvaid lenduvaid orgaanilisi ühendeid, mis on inimese ainevahetuse biomarkeriteks. Seejärel saadetakse kogutud andmed analüüsimiseks pilvepõhisele masinõppivale tehisintellektil baseeruvale algoritmile, mis kahe minuti jooksul hindab koroonaviiruse võimalikku olemasolu. Ehk siis vastus on käes põhimõtteliselt kohe. Lisaks kiirusele on selline testimine ka odav – üks test maksab 2 eurot.

DSA hingeõhu analüsaator

Põhimõtteliselt on selline analüsaator juba tootmisvalmis ja esimene partii on juba kliendile toimetatud. Hingeõhu analüüsimise algoritmidega on võimalik tuvastada ka teisi haigusi, näiteks kopsu- ja soolevähki. Kui edasised testid näitavad sellise meetodi töökõlbulikkust, saab niimoodi testida väga suure hulga inimesi lühikese aja jooksul. Näiteks Soome 5,5 miljonit elanikku võiks ära testida umbes nädalaga ja kulud oleks võrreldes ulatuslikest piirangutest tulenevatega sisuliselt olematud.

Nagu märgitud, pole soomlased ainsad, kes hingeõhu analüüsile tuginevaid Covid teste arendavad. Analoogne töö käib ka USA-s, Iisraelis, Austraalias ja Saksamaal.

Nanoscenti analüsaator

Kokkuvõtteks

Selline kiirtestimine aitaks kindlasti käivitada kogu reisisektorit. Hetkel on õhus siiski ka mõned küsimused:

  • Missugune on hingamistestide täpsus (valepositiivsed ja valenegatiivsed)? Seni leitud andmed viitavad usaldusväärsuse vahemikule 80 – 97%. Arendamise käigus testimistäpsus kindlasti paraneb.
  • Kui kiiresti suudetakse selliseid teste tootma hakata?
  • Kas erinevad riigid ja lennufirmad hakkavad hingeõhu analüüsile tuginevaid teste aktsepteerima või nõuavad jätkuvalt kallimat ja ajamahukamat PCR testi?
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
If Kindlustus
Sisuturundus
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased